1 - راهنمای خرید فرش

ابعاداستاندارد فرش

ابعاداستاندارد فرش

ابعاداستاندارد فرش

درمورد سایز و ابعاد استاندارد فرش ماشینی چه می‌دانید؟ همان طور که مطلع هستید فرش ماشینی ، توسط دستگاه‌های صنعتی بافته می‌شود و طبیعتا در سایز و ابعاد استانداری تولید می‌شود که منطبق بر نیاز مشتری طراحی و بافته شده است.

معمولا سایز و ابعاد فرش حتی نمونه‌های دستباف، از ابعاد خاصی پیروی می‌کنند و اینگونه نیست که هر بافنده مطابق میل خود، فرشی را در ابعاد دلخواهش ببافد! البته در موارد خاص و بنا بر درخواست مشتری، فرش‌های سفارشی با سایزهای دلخواه نیز بافته می‌شوند. در ادامه، قصد داریم ابعاد استاندارد فرش ماشینی را مانند آنچه در بازار و فروشگاه‌های فرش قابل مشاهده است، شرح دهیم.

 

فرش چندمتری بخریم؟

ابعاد استاندارد فرش ماشینی

  • پادری

کوچکترین ابعاد استاندارد فرش ماشینی ، پادری است. پادری‌ها، ابعادی بین ۵۰ در ۸۰ سانتی‌متر دارند و همانطور که از اسم‌شان پیداست، در جلوی در پهن می‌شوند و مانع از انتقال آلودگی از یک محیط به محیط دیگر می‌شود. پادری‌ها جلوی درب حمام و سرویس‌ بهداشتی نیز کاربرد دارند و باعث خشک شدن رطوبت پا می‌شوند.

پادری‌ها، با توجه به کاربردی که دارند، جنس‌های متفاوتی دارند و ممکن است از فرش ماشینی ، گلیم ، الیاف پلاستیکی، موکت و غیره تشکیل شده باشند. امروزه سایزهای مختلفی از پادری‌ها در بازار وجود دارند، اما همانطور که اشاره شد، ابعاد استاندارد فرش ماشینی در اندازه‌ی پادری، همان ۵۰ در ۸۰ سانتی‌متر می‌باشد.

 

  • شش متری

فرش شش متری که ابعادی معادل ۲ متر در ۳ متر دارد، رایج‌ترین اندازه و سایز متداول فرش است. فرش‌های شش‌ متری هم در نمونه‌های فرش دستباف و هم فرش ماشینی به وفور یافت می‌شوند و معمولا افراد و مشتریان به خرید این سایز از فرش، علاقه بیشتری نشان می‌دهند. حتی افرادی که نیاز به پهن کردن فرش‌های بزرگ در منزل‌ خود دارند، گاهی ترجیح می‌دهند از دو فرش شش متری در کنار همدیگر استفاده کنند تا در شرایط خاص، بتوانند از هر دو فرش در فضاهای مجزا استفاده کنند.

 

  • نُه متری

فرش‌های نُه متری دارای ابعاد استاندارد ۲٫۵ متر در ۳٫۵ متر هستند و سطحی معادل ۹ متر را پوشش می‌دهد. از فرش‌های نُه ‌متری در سالن‌های نسبتا متوسط و بزرگ استفاده می‌شود. انواع فرش ماشینی نُه‌ متری نیز، از رایج‌ترین ابعاد استاندارد فرش ماشینی هستند که در سالن‌های پذیرایی و اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

  • دوازده‌ متری

فرش‌هایی با ابعاد ۳ متر در ۴ متر، که به فرش‌های دوازده‌ متری مشهورند، بزرگترین نمونه و ابعاد استاندارد فرش ماشینی هستند. فرش‌های دوازده متری در سالن‌ها و اتاق‌های نشیمن بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند و چنانچه سالن نشیمن بسیار بزرگ باشد، معمولا از دو فرش دوازده ‌متری در کنار همدیگر استفاده می‌شود.

نمونه‌هایی که ذکر شد، ابعاد استاندارد و معمول فرش ماشینی هستند که به شکل مستطیل بافته می‌شوند و بسیار رایج و پرکاربرد می‌باشند.

 

  • چهار متری مربع

تولید فرش در ابعاد مربع معمولا چندان رایج نیست و تنها فرش ماشینی مربعی که بافته می‌شود، در سایز ۲ متر در ۲ متر می‌باشد که می‌تواند برای اتاق‌های مربع شکل و یا در زیر میز‌غذاخوری کوچک و مربعی شکل، گزینه‌ی مناسبی باشد.

 

  • سایر ابعاد فرش ماشینی

فرش ماشینی به دو دسته فرش کلاسیک و فرش مدرن به صورت محدود و بنا بر سفارش مشتری، ممکن است در ابعاد بزرگتر و یا در سایز‌هایی به غیر از آنچه گفته شد نیز بافته شود؛ اما همانطور که اشاره شد، این ابعاد چندان رایج و استاندارد نیست و دستکم در کشور ما متداول نمی‌باشد. رایج‌ترین ابعاد سایز فرش ماشینی ، همان‌هایی است که در این محتوا به آن‌ها اشاره شد.

 

ابعاداستاندارد فرش کاشان

سخن پایانی

در پایان اشاره می‌کنیم چنانچه قصد دارید فرشی را برای اتاق پذیرایی یا اتاق نشیمن تهیه کنید، سایز فرش باید به اندازه‌ی فاصله‌ی مبل‌ها از یکدیگر و یا به اندازه‌ای باشد، که قسمتی از آن در زیر پایه‌های جلویی مبل قرار بگیرد.

پهن کردن فرشی کوچکتر از ابعاد اتاق به طوری که فرش در میان سالن یا اتاق قرار گیرد و پوشش‌دهی مناسبی نداشته باشد، اشتباه فاحشی است که امروزه بسیاری از افراد مرتکب آن می‌شوند.

 

طرح جدید طلاکوب

ابعاداستاندارد فرش, ابعاداستاندارد فرش ۱۲۰۰شانه, ابعاداستاندارد فرش ۷۰۰شانه, ابعاداستاندارد فرش چیست؟, ابعاداستاندارد فرش کاشان, ابعاداستاندارد فرش ماشینی, ابعاداستاندارد فرش ماشینی کاشان, ابعاداستاندارد فرش۱۰۰۰شانه, ابعاداستاندارد فرش۱۵۰۰شانه, فرش ۱۲متری, فرش ۳در۴, فرش ۹متری, فرش۲در۳, فرش۶متری, قالیچه, کناره

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.