1 - راهنمای خرید فرش

انواع رنگ بندی فرش ماشینی

فرش کاشان

انواع رنگ بندی فرش ماشینی 

انواع رنگبندی فرش ماشینی ،رنگبندی دکوراسیون منزل و انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای دکوراسیون منزل میتواند تاثیر به سزایی در زندگی روزمره  ما داشته باشید و سبب ارامش بیشتر افراد خانواده در اوقاتی که در منزل سپری میکنند داشته باشد.

ترکیب رنگهای مختلف مبل ، فرش ، پرده و دیوارهای اتاقها در صورتی که به درستی و کمی دانش از روانشناسی رنگها انتخاب شود میتواند کمک شایانی به نوع انتخابهای ما داشته باشد .

رنگهایی که در فرش ماشنی استفاده میشود عموما بین ۵ تا ۱۲ رنگ در نقش فرش میباشد که برای رنگ زمینه از رنگهای مثل سرمه ای ، ابی فیروزه ای ، ،کرم ، گردویی و بادامی انتخاب شود  . در یک دستگاه بافت فرش ماشینی ۱۰ رنگ امکان بافت زمینه نیز با ۱۰ رنگ مختلف وجود دارد که با توجه به نیاز بازار و هنر طراحان برای رنگ زمینه با توجه به نوع نقشه رنگها انتخاب میشود .به طور مثال برخی از طرح های فرش ماشینی فقط در ۲ رنگ کرم و سرمه ای بافته میشوند ولی در برخی دیگر طرح ها کرم /سرمه ای/ابی /ابی کاربنی/بنفش/نقره ای.بادامی و گردویی هم بافته میشود .انتخاب بهترین رنگ زمینه برای فرش ماشینی نیاز به برسی رنگ دیگر وسایل منزل از قبیل مبلمان و پرده و دیوار پوشها دارد .

رنگبندی فرش ماشینی 

اگر از دکور خانه و فضای آن خسته شده اید و احساس نیاز به تحول اساسی در خانه می بینید ، کافی است فرش زیر پای خود را تغییر دهید . فرش های ماشینی مساحت زیادی از خانه را پوشش می دهند مساحتی که در دید اعضا بوده و از همین رو نقش مهمی در تصاویر بصری ذهن دارد . فرش های ماشینی می توانند دکوراسیون خانه را متحول نمایند . اما از آنجایی که تعویض فرش به راحتی انجام نمی شود و قیمت گزاف فرش ، خرید متعدد آن را غیر ممکن می سازد هنگام خرید باید به موارد زیادی از جمله طرح و نقشه فرش دقت نمود . هرچند اولین فرش ها که درسال های ۱۳۵۰ تولید می شدند تنوع زیادی نداشته اند اما در حال حاضر  بازار فرش های ماشینی داغ و گسترده است . خرید فرش ماشینی با هر سلیقه ای امکان پذیر است و خریداران دست خالی از بازار  بر نمی گردند . تنوع فرش های ماشینی به حدی است که تمامی سلیقه ها و سبک دکوراسیون ها را پوشش می دهد همچنین افراد با هر توان مالی می توانند فرش ماشینی مورد نیاز خود را تهیه نمایند .

 

موارد مهم و متعددی در داشتن فرش ماشینی اثر گذار است . مهم ترین آن ها قیمت ، شانه و تراکم ، ابعاد ، طرح و نگاره و رنگ می باشد و بسته به نیاز و کاربرد فرش های ماشینی برند های معتبر و نامی مانند برند فرش کاشان در شانه و تراکم مختلف انتخاب می شوند برای مثال فرش های ماشینی ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه فروشگاه فرش کاشان برای مکان های شلوغ و پرتردد خانه مانند هال ، جلوی درب ورودی و … و مکان هایی که در دید مهمان ها نیستند مانند اتاق خواب ها خریداری می شوند .

 

 

 

 

همچنین فرش های ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه فروشگاه فرش کاشان به لحاظ مقاومت در برابر فشار برای اتاق خواب مناسب هستند چراکه در اتاق خواب ممکن است وسایل سنگین مانند تخت خواب ، میز و … روی فرش قرار بگیرد  . از طرف دیگر و آن سوی طیف فرش های ماشینی از لحاظ شانه و تراکم فرش های شبه دستبافت و لوکس هستند مانند فرش های ۱۵۰۰ شانه ، فرش های ۱۲۰۰ شانه و حتی فرش های ۱۰۰۰ شانه ؛ مناسب برای پذیرایی و قسمت هایی از خانه هستند که نیازمند فرش های ماشینی لوکس و زیبا بوده و تردد و رفت و آمد در آن قسمت ها اندک است .

 

فرش های ماشینی بر این اساس در شانه و تراکم های مختلف خریداری می شوند . حال آنکه طرح و رنگ و نگاره ها بر اساس شانه و تراکم تعیین می شود . هرچه فرش متراکم تر باشد و تعداد گره عرضی بیشتری داشته باشد ، نگاره های پیچیده تر و طرح های شلوغ تری در خود خواهد داشت . کافی است خریداران به نیاز خود توجه نموده و پس از تعیین شانه و تراکم محصول ، به انتخاب رنگ و طرح از بین فرش های با کیفیت و متنوع برند فرش کاشان بپردازند .

 

 

انواع رنگ فرش ماشینی کاشان

انواع طرح های فرش ماشینی در دسته بندی کالی شامل طرح های سنتی ، طرح های کلاسیک و طرح های مدرن یا فانتزی می باشد امروزه در دسته بندی محصولات فرش های ماشینی خصوصا تولید کنندگانی که محصولاتی متنوع تولید میکنند مانند برند فرش کاشان دسته هایی تحت عنوان فرش های ترک هم به دسته های مختلف اضافه می شود .

 

طیف رنگی وسیعی در تولیدات فروشگاه فرش کاشان به چشم می خورد که همگی زیبا و دل نشین هستند . هراز گاهی شاهد آن هستیم که رنگی خاص در بین خریداران محبوبیت پیدا کرده و به رنگ سال یا رنگ مد تبدیل می شود و خریداران را به خود جذب می کند .

 

اما به یاد داشته باشید که قبل از خرید فرش به رنگ سال باید از هماهنگ بودن رنگ با سایر وسایل خانه از جمله مبلمان و پرده ها و همچنین سلیقه اعضا خانواده اطمینان حاصل نمایید . بازار فرش ماشینی پر است از رنگ هایی که اگر متناسب با دکوراسیون خانه انتخاب شوند به شدت زیبا و جذاب خواهند بود اما کافی است رنگ فرش انتخابی با سلیقه اعضا خانواده و یا با سبک زندگی یا دکور خانه و یا حتی با اصول زیبایی شناسی هماهنگی نداشته باشد ، آنگاه اگر بهترین و مدرن ترین رنگ را هم انتخاب کنید نخواهید توانست فضایی زیبا و دلچسب فراهم آورید .

 

 طیف رنگی فرش های ترک روشن و شاد می باشد عموما در رنگ زمینه کرم و حتی سفید تولید شده و از رنگ های قرمز ، صورتی ، زرد و … در بافت زیاد کمک می گیرند . از همین رو در فرش های ترک موردی تحت عنوان رنگ زمینه به معنای واقعی وجود ندارد و در فروشگاه های اینترنتی در ویژگی محصولات رنگ زمینه ذکر نشده است .

 


موارد مهم در انتخاب رنگ فرش ماشینی

در انتخاب رنگ فرش های ماشینی موارد زیادی تأثیر دارند از جمله مواردی که در زیر به آن ها پرداخته می شود مهم ترین ها هستند :

 

۱- ابعاد خانه : اگر خانه و فضای اتاق شما کوچک است می توانید با انتخاب فرش هایی با رنگ زمینه روشن و نگاره هایی شاد و جذاب فضا را بزرگ تر از انچه هست نشان دهید . از طرف دیگر اگر خانه بزرگی در اختیار دارید استفاده از فرش های تیره می تواند گرما بخش خانه بوده و فضا را از خالی بودن و بی روح بودن خارج سازد .

 

۲- نورگیری خانه : برای خانه هایی که از نور کافی برخوردار نیستند هم فرش های رنگ روشن گزینه مناسبی است . انعکاس و بازتاب نور در فرش های رنگ روشن بیشتر است . همچنین فرش های رنگ تیره و شلوغ برای خانه هایی که پنجره های بزرگ دارند و نور کافی در آن ها می تابد گزینه خوبی است .

 

۳- سبک زندگی : اگر خانه شما شلوغ است ، فرزند کوچک دارید و رفت و آمد به خانه تان زیاد است باید از فرش هایی استفاده کنید که آلودگی و لکه و کثیفی را در خود محو می کند . فرش های ماشینی با طرح و نگاره های شلوغ و پیچیده و فرش های با رنگ زمینه تیره گزینه خوبی هستند.

 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.