2 - راهنمای شستشو و مراقبت

خانه تکانی

فرش

خانه تکانی

براساس سنت چند صد ساله، با نزدیک شدن به فصل بهار و فرارسیدن سال جدید، مردم به غبار روبی و نظافت منازل و مکان‌های محل اقامت و کار خود می‌پردازند و هر خانواده‌ای بنا بر شرایط محیط زندگی خود، این اقدام پسندیده را انجام می‌دهد. این روزها در بسیاری از خانه‌ها اسباب و اثاثیه خانه در گوشه‌ای جمع شده و بازار شوینده‌ها و مواد ضدعفونی کننده و ابزارهای نظافت همچون تی و دستمال‌های مخصوص نظافت گرم شده است.

 

خوب حالا چطور برای خانه تکانی وقت بگذاریم؟ در حقیقت، داشتن خانه ای نظیف در طی تعطیلات ، به خصوص اگر از روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزیست که تصور میکنید. مرحله اول؟ خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام میدهید و به اندازه کافی برای پروژه های وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.

 

یکی از معضلات بزرگ در خانه ها پراکنده گذاشتن وسیله های مشابه است. شاید شما هم چندین وسیله هماهنگ را در نقاط مختلف از خانه تان نگهداری می کنید. باور کنید این کار اشتباه است اگر درست بود که دیگر احتیاجی برای خواندن این متن نداشتید. پس قبول داشته باشید که لوازم آرایشی بهداشتی شما باید فقط در یک مکان نگه داشته شوند. کتاب های شما باید در یک محل قرار بگیرند. مدارک شما نباید در هر گوشه از خانه پخش باشند تا در زمانی که به آن احتیاج دارید زمین و زمان را زیر و رو کنید. ما به شما قول می دهیم که با رعایت این اصل تحول عجیبی در خانه شما اتفاق می افتد.

 

مراحل و اصول خانه تکانی قدم به قدم

در ادامه نکات خانه تکانی و راز و رمز تمیز شدن اتاق خواب را برایتان می گوییم تا راحت تر کارها را پیش ببرید و خسته نشوید.

 

وسایلی را که نیاز به شستشو دارند، بشویید:

قبل از اینکه کار خانه تکانی اتاق را شروع کنید، اگر روتختی و روبالشتی هایتان نیاز به شستشو دارند، آنها را بشویید تا اینکه بعد از اتمام تمیز کردن اتاق دیگر منتظر خشک شدن آنها نمانید و اتاق را تمام و کمال مرتب کنید.

 

پرده ی اتاق خواب را برای شستن قبل از شروع گرد گیری سقف و دیوارها جدا کنید. برای شستن پرده صابون رختشویی را رنده ای ریز کنید و داخل یک وان پر از آب ولرم حل کنید و پرده را در محلول بخیسانید و بعد از گذشت مدتی به راحتی آن را بشویید تا پرده شما تمیز شود. می توانید در صورتی که پرده تان قابل شستشو در لباسشویی باشد، آن را درون لباسشویی بشویید.

 

وسایلی که برای نظافت لازم دارید را آماده کنید:

وسایل نظافت اتاق خواب را در دسترس قرار دهید و قبل از شروع کار همه ی وسایلی را که برای نظافت لازم دارید، جمع کنید تا مجبور نشوید که برای آوردن آن ها مدام حواستان پرت شود و کار را نیمه کاره بگذارید.

 

وسایل درون اتاق را جمع کنید:

همۀ لباس های کثیف را جمع کنید و در سبد بزرگ بگذارید و تمام آشغال هایی که به چشم می آیند را از اطراف جمع کنید منظور ما آن چیزهایی نیستند که در کمد قرار دارند و می خواهید دور بیاندازید بلکه وسایلی هستند که درون اتاق قرار دارند و دور ریختنی هستند.

 

اگر لباس تمیز نیز در اتاقتان وجود دارد آنها را تا کنید و به خارج از اتاق خواب ببرید و فعلا درون کمد قرار ندهید و این کار را به بعد موکول کنید چون زمان زیادی از شما خواهد گرفت.

 

موکت و فرش اتاق خواب را جمع کنید:

بعد از جمع کردن کف اتاق خواب موکت و فرش درون اتاق خواب را جمع و لوله کنید و بیرون از اتاق خواب قرار دهید. اگر فرش نیاز به شستشو دارد، آن را به قالیشویی دهید.

 

 

خانه تکانی اتاق خواب را از سقف آغاز کنید:

ابتدا درب کمد ها را ببندید و سقف و دیوارها را با یک طی تمیز با سری نرم از گردوخاک تمیز کنید و بعد از اینکه گرد و خاک محیط فرونشست به سراغ تمیز کردن بخش های دیگر بروید.

 

کف زمین را جارو بزنید:

کف زمین را جارو بزنید تا خاک و گردو غباری که از سقف ریخته جمع شود.

 

فرش کاشان

 

شیشه و پنجره اتاق خواب را تمیز کنید:

پنجره اتاق خوابتان را با یک دستمال خیس تمیز کنید و سپس به سراغ تمیز کردن شیشه ها بروید. می توانید با لباس های نخی و کهنه فرزندتان شیشه ها را به خوبی تمیز نمایید.

 

کمدهایتان را مرتب کنید:

حالا نوبت تمیز کردن کمد لباستان است، لباس هایی را که کهنه هستند را دور بیاندازید. چنانچه در مطالب قبلی خانه تکانی در بخش رازهای خانه داری نمناک هم اشاره شد بهتر است لباس هایی را که از مد روز فاصله گرفته اند و هنوز در حد نو هستند، را از کمدتان خارج کنید و به موسسه ی خیریه بدهید. از لباس های پنبه ای و نخی کهنه می توانید به عنوان دستمال برای پاک کردن شیشه ها استفاده کنید.

 

فرش کاشان

کمد اسباب بازی بچه ها را مرتب کنید:

اگر قصد دارید اتاق کودکتان را تمیز کنید و یا کمد کودکتان و خود شما در یک اتاق قرار دارد بعد از اینکه کمد لباس کودکتان را سبک کردید و لباس های به درد نخور را خارج نمودید و سایر لباس ها را مرتب کردید ، نوبت به کمد اسباب بازی کودکتان می رسد.

 

در بین وسایل و اسباب بازی های بچه ها کلی دور ریختنی وجود دارد که با کمک خودشان آنها را از بین اسباب بازی ها جدا کرده و دور بریزید.

 

همه دور ریختنی ها را درون سبدی ریخته و بیرون از اتاق خواب بگذارید.

 

کمد و میز تحریر را تا حد ممکن خلوت کنید:

کاغذهای بی مصرف و یا برگه های نقاشی شده ی بی هدف را جمع کنید و دور بیاندازید و میز کار خودتان یا همسرتان و میزتحریر و کمد کتاب های کودکتان را تمیز کنید. وسایل اضافی و مداد و پاک کن های و لوازم اضافه را از دسترس دور کنید و در جای دیگر قرار دهید. تمام وسایلی که جمع آوری کرده اید، درون سطل آشغالی ریخته و بیرون از اتاق قرار دهید.

 

میز توالت را مرتب کنید:

میز توالت و لوازم آرایشتان را سرو سامان بدهید و لوازم آرایش تاریخ گذشته و خارج از مد که دیگر به درد نمی خورند، را درون کیسه یا سبدی قرار دهید و بیرون از اتاق خواب بگذارید. ریمل باید هر ۳ ماه یک بار عوض شود. کرم پودر تا یکسال، ریمل تا سه ماه و رژ لب، سایه چشم و رژ گونه تا دو سال تاریخ مصرف دارد و بعد از این مدت بهتر است این وسایل را دور بیاندازید.

 

تخت خواب را تمیز کنید:

پس از بلند کردن تشک تخت و تمیز نمودن زیرش با جارو برقی، دستمال نرم و نخی را نمدار کنید و اطراف تخت را دستمال بکشید.

 

گردگیری کنید:

روی تمام وسایلتان را با پارچه ای تمیز و نمدار پاک کنید تا اثری از گرد و خاک و لکه بر روی آنها نماند. لامپ و تابلو و هر چه در اتاق خواب قرار دارد را تمیز و گردگیری کنید. برای گرد گیری از دسته های گردگیر و یا دستمال های نم دار نخی استفاده کنید.

 

کف اتاق را جارو و یا طی بزنید:

شما یک بار کف اتاق را جارو زده اید، دوباره تمیز جارو کنید و طی بکشید.

 

فرش کاشان

پرده را نصب کنید:

اکنون نوبت نصب پرده ی شسته شده است، بعد از نصب پرده به سراغ روبالشتی ها و روتختی تمیزتان بروید و آنها را پس از اتو زدن سر جای خودشان برگردانید و مرتب کنید. در آخر دور ریختنی هایی را که خارج از اتاق قرار دادید را به بیرون از منزل منتقل کنید.

 

فرش را پهن کنید:

فرش شسته شده خود را درون اتاق بیاندازید و یا اگر فرشتان را نشسته اید، آن را تکانده و شامپو فرش بکشید و سپس به درون اتاق منتقل کنید.

 

فرش کاشان 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.