1 - راهنمای خرید فرش

خصوصیات فرش ۱۵۰۰شانه

خصوصیات فرش ۱۵۰۰شانه

خصوصیات فرش۱۵۰۰شانه ،در این مقاله می‌خواهیم خصوصیات فرش ۱۵۰۰ شانه گفتگو نماییم. برخی از ویژگی ها در فرش های ماشینی مشترک هستند و برخی از ویژگی ها خاص یک فرش هستند، فرش ها چه دستبافت و چه ماشینی هریک ویژگی های خاص خودشان را دارند. آگاهی از این ویژگی ها سبب می‌شود هنگام خرید بسته به نوع کاربردی که می خواهیم فرش برای ما داشته باشد خرید نماییم.

 

وقتی به بازار می‌رویم چه مسائلی را باید در نظر بگیریم و دنبال چه فرشی بگردیم. ویژگی های هر فرش از مواد بکار رفته در ان به وجود می آید. در مقاله زیر به برخی مشخصات فرش های ۱۵۰۰ شانه ماشینی اشاره می‌شود.

 

خصوصیات فرش1500شانه

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه یعنی چه ؟

 برای پاسخ به این سوال بایستی در ابتدا با مفهوم شانه آشنا شویم .
شانه یا تراکم عرضی در واقع تعداد گره های موجود در یک متر از عرض یک فرش هستند .
به عبارت دیگر شما می توانید از قسمت پشت فرش، به وسیله خط کش، ۱۰ سانتی متر از عرض فرش را جدا کنید . حالا شروع کنید به شمردن تعداد گره های موجود در این ۱۰ سانتی متر .اگر تعداد گره های شمرده شده، ۷۰ عدد باشد، فرش شما ۷۰۰ شانه خواهد بود .
اگر تعداد گره ها، ۱۲۰عدد باشد، شما یک فرش ۱۲۰۰ شانه دارید و چنانچه تعداد گره های موجود در یک متر از عرض فرش، ۱۵۰ عدد باشد، باید به شما تبریک بگوییم…چرا که شما یک فرش ۱۵۰۰ شانه دارید!

 

خصوصیات فرش ماشینی 1500شانه

۸ویژگی فرش۱۵۰۰شانه:

۱-الیاف تولید:

نخ تولید فرش های ماشینی تاثیر زیادی در آن فرش دارد. هر جنس از نخ موجب ایجاد صفاتی متفاوت در فرش می‌شود. حتی در یک جنس نخ انواع متفاوت آن ویژگی های متفاوتی در فرش ایجاد می‌کند. به طور مثال فرش که از نخ اکرولیک هیت ست شده تابیده شده باشد، پرز نمی‌دهد. ولی در برابر رطوبت مقاوم نیست و آسیب می‌بیند اما نخ پلی استر در برابر رطوبت و سرما عایق خوبی است و می‌توان به راحتی از آن در شهرهایی که رطوبت بالا یا سرمای زیاد دارند استفاده نمود. از طرفی حتی در یک جنس نخ نمره های متفاوتی وجود دارد که میزان ظرافت فرش به آن بستگی دارد. هر چه نمره نخ بالاتر باشد میزان تاب ان در کارخانه ریسندگی بیشتر است . از جمله ویژگی فرش ۱۵۰۰ شانه ماشینی این است که از الیاف اکرولیک هیت ست شده و نمره ۴۴ تا ۵۰ است. بنابراین می‌توان فهمید که نخ بکار رفته در آن بسیار ظریف است و می‌توان ظرافت فرش را از روی این نوع نخ پیش بینی نماید.

 

۲-رنگ و نقشه:

طرح و رنگ نقشه معرف یک فرش است. مشتری هنگام خرید به طرح و نقش اهمیت زیادی می‌دهد. در قالیهای ماشینی اولیه تعداد رنگ ها محدود بود و تنها طرح و نقشهء سنتی روی فرش پیاده می‌شد. با پیشرفت صنعت فرش ماشینی تعداد رنگ های قالیها افزوده شد. در حال حاضر تعداد رنگ فرش ۱۵۰۰ شانه ماشینی هشت (۸) رنگ است و در طرح های متفاوت سنتی یا مدرن بافته می‌شود. مشتریان می‌توانند بسته به ذوق و علاقه خود فرش مورد نظر خودشان را انتخاب کنند.

 

۳-اندازه:

نیاز مشتری مهمترین عامل تعیین اندازه فرش است. فرش ها در اندازه های مختلفی بافته می‌شوند و مشتری بسته به فضایی که می‌خواهد مفروش نماید خرید می‌کند. فرش ۱۵۰۰ شانه ماشینی در اندازه های مختلفی بافته می‌شود تا بتواند به این نیازها پاسخ بدهد.

 

۴-وزن:

یکی از مهمترین عواملی که در ابتدا باعث رونق گرفتن خرید فرش ماشینی گرفت، سبک تر بودن این فرش ها و راحتی جابجایی ان ها در منزل است. از جمله مشخصات  فرش ۱۵۰۰ شانه کاشان  نسبت به میزان الیافی که در ان بکار رفته است، بسیار سبک تراست و  هموزن فرش ماشینی۷۰۰ شانه است. بنابراین فرش سبک محسوب می‌شود.

 

۵-تراکم و شانه:

فرش های ماشینی مانند فرش های دستبافت گره های مشخصی دارند. فرش ها بسته با ظرافتشان میزان گره مشخصی در طول و عرض دارند. هرچه فرش ظریف تر باشد تعداد گره هایش بیشتر است. تعداد گره در طول و عرض تراکم و شانه نامیده می‌شود. تراکم فرش ۱۵۰۰شانه ماشینی ۴۵۰۰ است. یعنی در هر متر مربع از فرش ۱۵۰۰ شانه ماشینی ۴۵۰۰ گره از عرض و ۱۵۰۰ گره از طول است چیزی در حدود شش میلیون و پانصد هزار گره. با اگاهی از میزان تراکم و شانه فرش ممکن است این سوال پیش بیاید پس چرا فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه کاشان هموزن است؟ این دلیل در بندهای بالایی توضیح داده شده است. نمره الیاف بکار رفته در فرش ۱۵۰۰ شانه بسیار باریک تر از الیاف فرش ۷۰۰ شانه است بنابراین فرش ۷۰۰شانه در برابر ۱۵۰۰شانه یک فرش درشت بافت محسوب می‌شود.یعنی میزان الیاف بکار رفته در هردو فرش یکسان است بنابراین طبیعی است که هردو هموزن باشند. این خصوصیت باعث می‌شود که فرش ۱۵۰۰شانه ماشینی سبک و لطیف باشد.

 

 ۶-جایگاه استفاده:

هر چه فرش درشتباف تر باشد در مکانهای عمومی و پررفت و امد قرار می‌گیرد و هرچه الیاف ان ظریف تر باشد باید در محل های خاص از ان استفاده نمود. بنا براین خصوصیات از این فرش باید درجاهایی از منزل استفاده نمود که نشانه دکوراسیون است.

 

۷-قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه:

فرش های ظریف تر گرانبها تر از فرش های درشت بافت هستند. بنابراین طبیعی است که فرش ۱۵۰۰شانه تا کنون بالاترین قیمت فرش ماشینی را از ان خود نماید. با همه این اوصاف شما عزیزان می توانید قیمت فرش ماشینی را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت، از فروشگاه اینترنتی پارسی فرش تهیه کنید.

۸-نگهداری از فرش ۱۵۰۰شانه ماشینی:

 فرش ۱۵۰۰ شانه ماشینی نباید زیر وسایل سنگین قرار بگیرد و چرا که الیاف ظریف ان ممکن است از بین برود و اثر سنگینی اجسام روی ان باقی بماند.

هفته ای یک یا دو بار سطح ان را به خوبی جارو بکشید تا غبار روی ان از بین برود. هر از چندی فرش را بچرخانید تا الیاف آن سایشی همسان داشته باشند.

 

فرش رنگ سیلور 1500شانه

 

محبوب ترین فرش های ماشینی ۱۵۰۰ شانه

برندهای مختلفی در کشورمان ایران اقدام به تولید و توزیع فرش های ۱۵۰۰ شانه کرده اند که یکی از بهترین آن ها، فرش تندیس خاطره کاشان ۱۵۰۰ شانه است .

 

حالا در ادامه به معرفی برخی از فرش های جذاب ۱۵۰۰ شانه شرکت فرش تندیس خاطره کاشان فرش می پردازیم .لازم به ذکر است که تراکم این فرش ها، ۴۵۰۰ است وریز بافت ترین فرش جهان است.

 

طرح جدید طلاکوب

 

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “خصوصیات فرش ۱۵۰۰شانه

  1. مهدیه گفت:

    با سلام
    تشکر از سایت بسیار عالی ومفیدتون خیلی مطالبش مفید و کارایی داره . بهترین سایت فرش ماشینی. خسته نباشید .

    1. تندیس خاطره گفت:

      ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.