1 - راهنمای خرید فرش, 6 - فرش

درباره فرش زنجان

تاثیرفرش دردکوراسیون

درباره فرش زنجان

 درباره فرش زنجان ، مردم قالی‌ها و قالی‌های بافته شده را «قالی زنجان» می‌نامند که در نهایت در بازار زنجان جمع‌آوری می‌شود. قالی های همدان از نظر فنی و زیبایی با قالی های کردی (بیدگنه) تفاوت دارند. روش تبریز البته تاثیر خودش را دارد. بنابراین قالی زنجانی را نیز می‌توانید شبیه به سبک‌های آذربایجانی که قلتوق نامیده می‌شوند، پیدا کنید.

به جز قالیچه های همدانی با گره ایرانی و تک پود، بقیه دارای دو پود با گره متقارن (ترکی) هستند.

درباره فرش زنجان ، آنهایی که از نواحی کردنشین هستند در بافت ظریفتر و عمیقاً تحت تأثیر قالیهای بیجار هستند. به عبارت دیگر، طرح ها، رنگ ها و ساختار یکسان هستند اما به نحوی ناشیانه هستند.

 

فرش زنجان چیست؟

 

از نظر ساختار، این ناهمواری در ضخامت بافت ظاهر می شود و منجر به پشتی سفت می شود. اما همه اینها در مقایسه ناعادلانه با قالی های درخشان بیجار صادق است. قالی های زنجان از روستاهای کردنشین در بین همتایان خود بهترین و به مراتب مقرون به صرفه تر از قالی های بیجار هستند.

خمسه یکی دیگر از نام های مناطق جنوبی استان زنجان است. در حکومت قاجاری ها بود و نام آن بر روی قالی‌های بی‌کیفیت باقی ماند که تک پود با تار و پود پنبه ای نیز دارند.

رنگرزی و نقاشی قالی زنجان

درباره فرش زنجان ، رنگ مشکی در قالی ها به جز قالی زنجان تقریباً جایی در پالت فرش ایرانی ندارد. آبی تیره نیز نقش موثری در پالت این فرش ها ایفا می کند.

جالب اینجاست که استثنا مربوط به سبک های همدان و قلتوق با ساختار و طرح های متفاوت است. آبی آسمانی نیز در انواع مختلف و قرمز مایل به قهوه ای مانند برگ های خشک و سایه های روشن مایل به قرمز، زرد و نارنجی دیده می شود.

 

طرح و نقشه فر شزنجان

 

به لطف طبیعت کوهستانی، رنگ های گیاهی و معدنی از بهترین کیفیت در این منطقه برخوردار است و جلوه ای زنده به قالی های آن می بخشد.

طرح و نقش فرش زنجان

فرش زنجان ، قالی‌های بیدگنه نیز مانند قالی‌های بیجار به صورت دو مدالی یا با حاشیه‌های وسیع و فرم‌های هندسی هستند. قالی‌های بیدگنه برخلاف انگیزه‌های دقیق نظم‌دهی شده بیجار،  از نظر ظاهری کمی شلوغ تر هستند .

قلتوق‌ها با طرح‌های مدال و آویز با لچک در گوشه‌ها و حاشیه‌های باریک‌تر قابل تشخیص هستند.

سبک همدانی تقریباً شامل تمام سنت‌های نخست ایرانی مانند هراتی وگیره (الگوی تکراری)، طرح‌های بوته‌ای و مدال‌های مختلف است. تمام مناطق زنجان به کلگی بافی شهرت دارند. این یک دارای روند طولانی و نسبتاً پهن است که اندازه آن در شمال غربی ایران بکار می رود .

 

فرش ماشینی

 

فرش زنجان ، اگر می‌خواهید خانه خود را به جذابیت فرش‌های ایرانی مزین کنید، از شما دعوت می‌کنیم تا مجموعه تماشایی فرش‌های ایرانی را در فروشگاه فرش تندیس خاطره کاشان ، درسایت یا پیج اینستاگرام ما ببینید. در اینجا ما گزینه های زیادی داریم، بنابراین شما مطمئناً فرش مناسب خود را پیدا خواهید کرد که کاملاً متناسب با بودجه و سبک شما باشد.

استان زنجان یکی از قطب های فعال قالی بافی در سراسر کشور است. در استان زنجان بر اساس نوع بافت و مصرف مواد اولیه و نوع و نقش آن را به چند دسته تقسیم می کنیم.

فرش زنجان ، در ابتدا در استان زنجان، دور از گذشته، فرشی شبیه قالی در منطقه کیدر با تعداد زیاد قالی و پشم ضخیم که در این نوع فرش استفاده نمی‌شد، ساخته می‌شد. در واقع سنتی ترین فرش دستباف استان است. بیشتر اهالی روستا با بافت این نوع زیرانداز آشنا هستند.

 

درباره فرش زنجان

 

البته در حال حاضر تعدادی از خواهران روستایی از این نوع فرش استقبال می کنند. نوع دیگری از فرش که مخصوص استان زنجان است، فرش با نقش شاه بلاغی و ماهی کاذب است که هر دو از نظر ذهنی اجرا شده و نسبت به بلبرینگ های اصلی بافته شده اند اما از نظر کیفیت، نوع اجرایی با کیفیتی دارند .

 

 

فرش کاشان

 

, , , , , ,

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.