1 - راهنمای خرید فرش

راهکارهایی برای افزایش طول عمر فرش

فرش ماشینی

راهکارهایی برای افزایش طول عمر فرش

راهکارهایی برای افزایش طول عمر فرش ،امروزه کارشناسان حوزه فرش راهکار‌های زیادی را به مردم پیشنهاد می‌دهند که بتوانند از فرش خود به نحو احسن مراقبت نمایند. اگر یک خانم خانه دار به خوبی نکاتی که گفته می‌شود را رعایت کند، تا سال‌ها نیاز به تعویض فرش نخواهد داشت. برای افزایش طول عمر فرش باید از انجام بعضی از کارها پرهیز کرد و در مقابل آن، کارهای مفیدی انجام داد تا فرش در بالاترین کیفیت خود باقی بماند. در ادامه سعی می‌کنیم که شما را با تمامی نکات آشنا کنیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

 

افزایش طول عمر فرش‌ها، فرش همواره درطول گذشت قرن‌ها یکی از ارزشمندترین کالاهای هنری و اساسی در کشور ما به شمار می‌رفته تا جایی که حتی بسیاری از گردشگران خارجی نیز این کالا را به عنوان سوغات به کشور خود می‌برده اند.

 

به طور ویژه‌ای فرش با فرهنگ و تاریخ کشورمان پیوند دارد و در منزل اکثر مردمان کشورمان نیز موجود است.اما نکته‌ای که مهم است، مراقبت از این کالای اساسی و ارزشمند در خانه‌های‌مان است.

 

افزایش عمر فرش دستبافت و ماشینی

اما امروزه علاوه بر فرش‌های دستباف که بسیار قیمت بالایی پیدا کرده‌اند، فرش‌های ماشینی و فرش‌های فانتزی نیز به علت قیمت پایین‌ترشان مورد استقبال قرار گرفته‌اند.اما همین فرش‌های ماشینی نیز قیمت قابل توجهی دارند.به طور کلی لازم است برای افزایش طول عمر فرش‌ها در منازل، موارد لازم در نظر گرفته شده و اعمال شود.

 

 

چگونه عمر فرش را افزایش دهیم؟

در حقیقت فرش برای داشتن طول عمر بالا و حفظ زیبایی ظاهری حتما به مراقبت و رسیدگی نیاز دارد و باید به خوبی به آن توجه شود.

 

چند مورد هست که شاید زیاد هم در نگاه اول مهم به چشم نیاید.اما رعایت آن‌ها می‌تواند نقش به سزایی در افزایش طول عمر فرش‌ها داشته باشد که به اختصار به آن‌ها اشاره می‌نماییم.

 

 

موارد افزایش طول عمر فرش ها

اولین مورد در افزایش طول عمر، نگهداری و حفظ درخشندگی فرش‌ها در منازل جارو کشیدن منظم فرش است.

 

واضح است فرشی که روی زمین پهن است در معرض گرد و غبار قرار دارد و به طور طبیعی آلوده می‌شود.

 

پس حتما، هفته‌ای دو‌بار فرش‌ها با جارو برقی تمیز کنید، چرا که گرد و غبارها اگر به تار و پود فرش نفوذ کند می‌تواند سبب خرابی الیاف آن شود و خسارت بالایی را در پی داشته باشد.

 

در صورتی که خانواده‌ای هستید که فرزند خردسال و یا حیوان خانگی دارید، هفته ای دوبار جاروبرقی کشیدن برای تمیزی فرش‌های آن خانه‌تان کافی نیست.

اما جاروکشیدن به تنهایی نمی‌تواند راه خوبی باشد.

 

و کافی نیست. به طور طبیعی فرش هرسال و یا ۱۸ماه یک‌بار نیاز به شست و شوی صحیح دارد.برای شستشوی فرش ها اگر خودتان دست به کار می شوید باید حتما از قبل با اصول قالیشویی آشنایی کافی پیدا کرده باشید.اصلا نباید اهمیت شستشوی و نگهداری فرش را کوچک شمرد.

 

سرو ته کردن

نکته جالبی که کمتر کسی به آن توجه می کند این است که شما می توانید برای جلوگیری از ساییده شدن قسمت‌هایی از فرش که بیشتر محل عبور و مرور هستند، آن را هر چند‌ماه یک‌بار سر و ته کنید.

 

جلوگیری از تابیدن نور مستقیم خورشید

تابش نور مداوم آفتاب بر سطح فرش، موجب رنگ پریدگی و کهنه جلوه کردن فرش می‌شود. اما چگونه می‌توان جلوی این معضل را گرفت وقتی فرش برتمام سطح خانه گسترده شده است؟

 

اگر شما در منزلی نورگیر زندگی می‌کنید که در ساعات خاصی نور تیز آفتاب روی فرش‌ها می‌افتد؛ بهتر است در این اوقات یک روفرشی روی فرش‌ها پهن کنید یا پرده‌ها را بکشید.

 

همچنین هرگز نباید فرش ها در نزدیکی منابع حرارتی و آتش زا قرار گیرند.

 

 

استفاده از زیرپایه

اگر چیدمان منزل شما به گونه ای است که برخی از وسایل سنگین مثل پایه مبل ها یا میز تلویزیون روی فرش قرار میگیرند حتما از زیرپایه استفاده کنید. فشردگی زیاد، بافت فرش را خراب کرده و دیگر به حالت قبلی باز نمی گردد.

 

تمام سطح فرش را با نشاسته ذرت بپوشانید. پس از یک ساعت فرش را به خوبی جارو بکشید و از درخشندگی آن لذت ببرید.

مقداری سرکه را با خاک اره ترکیب کرده و با برس روی فرش بکشید. وقتی که خشک شد روی آن جارو بکشید و فرشتان را از روز اول هم براق‌تر تحویل بگیرید.

 

شما چقدر به مراقبت از فرش های خود اهمیت می دهید؟ آیا تجربه خاصی در مراقبت از فرش یا پاک کردن لکه های آن دارید؟ به یاد داشته باشید حتی اگر علاقه خاصی هم به فرش ندارید عقل اقتصادی، امروز حکم می کند در این شرایط، تمام توان خود را برای نگهداری از وسایل قیمتی‌مان بکار بگیریم. امیدوارم نکات ذکر شده در این راه به شما کمک کند.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.