1 - راهنمای خرید فرش, 6 - فرش

فرش ابریشم

فرش کاشان

فرش ابریشم

تاریخچه فرش ابریشمی، به زمان قالی‌های ابریشم دستباف ایرانی در دوره صفویه برمی گردد. فرش‌های ابریشمی، نه تنها به دلیل بافت ریز و ویژگی‌های درخشان و صیقلی کرک، بلکه به دلیل کیفیت رنگشان، مجلل هستند. جلوه های خوشرنگی که ابریشم دارد به هیچ وجه با بهترین پشم قابل قیاس نیست. ابریشم یک الیاف جادویی است که به طور باور نکردنی نازک و فوق العاده قوی است. این ویژگی‌ها زمانی که نور توسط ساختار منشوری الیاف منعکس می‌شود، با درخشندگی رنگ‌ها تطبیق داده می‌شوند. ابریشم نرم است اما به طور استثنایی بادوام می‌باشد و به عنوان یک کالا، معروف‌ ترین راه تجارت جهان را ساخته است. امروزه ابریشم هنوز هم الیاف تجملی اصلی است.

 

انواع فرش های ابریشمی

۱- فرش تمام ابریشم

به فرشهایی که پرز و چله آن از جنس ابریشم باشد تمام ابریشم گویند.

 

۲- فرش گل ابریشم

در این گونه فرشها در نقش ها و دور حاشیه ها به جای پرز پشمی از ابریشمی استفاده می شود و معمولا چله این گونه فرشها از ابریشم است.

 

۳- فرش کف ابریشم

فقط در زمینه این گونه فرشها به جای پرز پشمی از پرز ابریشم استفاده شده است.

 

فرش دستباف ابریشم دارای خودتابی بی‌چون و چرا، درخشندگی و بافت نرم مجلل هستند. این الیاف مجلل هنگامی که صنعت فرش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد یا هنگامی که به عنوان تاکید زینتی برای دادن یک درخشش به طراحی‌ها است، ، دارای اثر جادویی هستند. الیاف ابریشمی نازک‌تر از موی انسان، ساختار بلوری دارند که نور محیط را منکسر می‌کنند و ظاهر براق درخشانی را ایجاد می‌کنند که به عنوان الیاف طبیعی شناخته شده است. اگر چه روند برای باز کردن هزاران فوت ابریشم از پیله کرم ابریشم خسته کننده است، نتیجه خیره کننده به کارش می‌ارزد. این فرش‌های با شکوه در هند، چین، ایران و ترکیه به طور گسترده تولید می‌شدند. فرش‌های ابریشمی دستباف دارای زیبایی بی‌نظیر و ظاهری لوکس هستند که باعث می‌شود آنها به طور استثنایی مطلوب باشند. هنگامی که روی کف یا روی دیوار نمایش داده می‌شود، فرش‌های دستباف ابریشم ظاهری گیرا ایجاد می‌کنند.

فرش دستباف ابریشم خالص قم

شهر قم به عنوان مرکز تولید بهترین قالیچه ابریشم خالص شناخته شده است. تولید فرش ابریشم در قم که از حدود ۷۰ سال پیش آغاز شده است، از این لحاظ دارای اهمیت است که دارای طرح‌های جذاب، رنگ‌های دلپذیر و بافت خوب فرش‌های خود در سراسر جهان است. بیشتر فرش‌های قم دارای الگوهای منحنی و شکل‌های گلدار استادانه درست شده با برگ‌های پیچیده و انگورها هستند. استفاده از رنگ‌های پر طراوت از کرمی تا قرمز، آبی و مشکی درجه‌بندی شده است و منجر به ایجاد برخی از زیباترین قالی‌های ابریشم موجود شده است.

 

تفاوت فرش ابریشم ماشینی و دستبافت

فرشهای دستباف ابریشمی معمولاً به لحاظ قیمت بالاتر بوده و کیفیت بسیار مرغوبی دارند. از دیگر تفاوتهایی که می توان برای فرشهای دستباف ابریشم و فرشهای ماشینی ابریشم ذکر کرد این است که در فرشهای ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می شود در حالی که معمولاً در فرشهای دستباف از الیاف و ابریشم هایی که میزان مواد مصنوعی در آنها کمتر است استفاده می شود.

 

درآمد شغل قالی بافی ابریشمی

علت اینکه قالیچه‌های ابریشمی گرانتر از قالیچه های پشمی هستند، زمان اضافی مورد نیاز برای بافتن آنهاست. از آنجا که ابریشم بسیار نازک‌ تر از پشم است، لذا تعداد گره در یک فرش ابریشم دستباف معمولا ۳ یا ۴ برابر بیشتر از فرش پشمی دستباف مشابه است. این به این معنی است که فرش ابریشم می‌تواند جزئیات بیشتری در مقایسه با فرش پشم را داشته باشد و این همچنین به این دلیل است که فرش‌های ابریشم بسیار لوکس‌تر هستند.بیشتر سود حاصل از قالی بافی به جیب تاجران فرش می رود. به صورت میانگین با پرداخت ۱ میلیون تومان به بالا می توانید صاحب یک تابلوفرش زیبا شوید.

 

تابلوفرش های ابریشمی نیز بالای ده میلیون تومان قیمت دارند و قیمت اقلام صادراتی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار در نوسان است. یک فرش ابریشمی با توجه به نوع بافت و مقدار ابریشم بکار رفته در آن متفاوت است مثلاً یک فرش ابریشم ۳ متری با کیفیت حدود ۳۰ میلیون ارزش دارد.

 

درآمد این شغل نیز بسته به سرعت کار شما، هنر شما و … بطور متوسط می توانید سالیانه ۳۵-۶۰ میلیون باشد.دوستانی که در مورد این مطلب سؤال دارند، لطفاً در بخش نظرات آنرا ثبت نمایند تا به سؤال ها پاسخ داده شود.

 

قیمت فرش ابریشم

قیمت فرش ابریشم به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه بیان می داریم. این فرش همواره مورد توجه علاقمندان به صنعت فرش و هنر فرشبافی می باشد. همین عامل باعث شده تا تولیدکنندگان فرش به آن توجه ویژه ای داشته باشند. شرکت اکسیر در تولید فرش ابریشم دستباف گونه سعی دارد از مرغوبترین مواد استفاده کند.

 

مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت فرش ابریشم عبارتند از : 

ابعاد : مسلما هر چه اندازه فرش بزرگتر باشد قیمت نهایی آن نیز بیشتر خواهد بود. فرش ۶ متری ، فرش ۹ متری و فرش ۱۲ متری از ابعاد استاندارد محسوب می‌شوند.

 

جنس نخ : شرکت اکسیر برای بافت فرش ابریشم از الیاف طبیعی بامبو استفاده می کند.

 

میزان ریزبافی : هرچه نعداد گره و تراکم بافت یک فرش بیشتر باشد، ارزش آن بیشتر است.

 

رنگ : در فرش ابریشم دستباف گونه اکسیر از رنگ طبیعی و ثابت استفاده شده است.

 

علاوه بر این عواملی دیگری همچون نقشه، رج و … نیز در قیمت فرش ابریشم تاثیر گذار می‌باشد.

 

الیاف طبیعی ابریشم که در تولید این فرش مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار ظریف بوده و ساختار بلوری آن باعث درخشش فوق العاده آن شده است. این زیبایی و ظرافت بی نظیر باعث محبوبیت بالای این فرش شده است.

 

قیمت فرش ابریشم در گام نخست به ابعاد آن بستگی دارد. ضمنا شانه و تراکم نیز در تعیین قیمت نهایی موثر است. جنس الیاف مورد استفاده نیز عامل دیگر تاثیرگذار در قیمت است. هر چه ابریشم مرغوب تر باشد، قیمت نهایی افزایش می یابد.

 

فرش ابریشم اکسیر از نوع ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ است. این محصول علاوه بر کیفیت بالا، در طرح و رنگ نیز تنوع بالایی دارد. فرش ابریشم اکسیر برگرفته از مهمترین طرح های فرش ایرانی است و برای هر سلیقه ای این فرش نفیس مناسب خواهد بود.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.