1 - راهنمای خرید فرش

فرش ارزان بهتر است یا گران؟

فرش ماشینی

فرش ارزان بهتر است یا گران؟

بدیهی است در هنگام خرید هر کالایی از جمله در زمان خرید فرش ماشینی مهم‌ترین مساله‌ای که به ذهن می‌رسد. کیفیت کالایی است که قصد خرید آن را داریم. این مساله جدا از این که فرش با قیمت ارزان یا گرانی به دست ما برسد اهمیت بسیار زیادی در زمان خرید فرش دارد. در نهایت انتخاب این موضوع که فرش ارزان بخریم یا گران، در اختیار خود ما که مشتری آن هستیم خواهد بود. نکته‌ای که در این خصوص می‌تواند به ما کمک زیادی کند . این است که نسبت به یک حقیقت اذعان داشته باشیم و آن این که هیچ گرانی قیمتی بدون حکمت و هیچ ارزانی قیمتی بدون علت نمی‌باشد.

 

نکات مهم در رابطه با خرید فرش ماشینی خوب

در ادامه مطلب خرید فرش ماشینی خوب به یکسری نکات می پردازیم.

 

نکته اول

یکی از انواع فرش‌هایی که علاقه‌مندان بسیاری را در میان دیگر فرش‌ها به خود اختصاص می‌دهد فرش گل‌برجسته است. این فرش از نظر طرح و رنگ از تنوع بالایی برخوردار است و قیمت مناسبی هم دارد. در زمان خرید فرش ماشینی خوب باید توجه داشت که این نوع فرش‌ها برای استفاده در دفتر کار مناسبند. گفتنی است که قیمت فرش‌های ماشینی گل‌برجسته پایین است. دوام طرح‌های برجسته‌ای که بر روی این نوع فرش‌ها وجود دارد تا زمان اولین شستشوی آن‌ها ادامه خواهد داشت.

 

باید توجه داشت تهیه فرش گل‌برجسته برای اتاق کودک اقدام مناسبی نیست. زیرا تمیز‌کردن آن کار دشواری است و راه‌رفتن و نشستن بر روی آن‌ها نیز سبب آزار کودکان می‌شود. از همین رو به‌منظور خرید فرش ماشینی خوب برای اتاق کودک خود بهتر است فرش‌هایی را تهیه کنیم که طرح‌های ساده‌ای دارند و به‌آسانی و با سرعت بیشتری قابلیت تمیز‌شدن دارند. همچنین یکی دیگر از معایب فرش‌های گل‌برجسته آن است که وقتی این گونه فرش‌ها پا می‌خورند هم‌سطح می‌گردند. درنهایت به علت این که سطوح توخالی آن‌ها از میزان برجستگی فرش بیشتر می‌شود نازک می‌شوند .پس فرم اولیه‌ای را که داشته‌اند از دست می‌دهند.

 

نکته دوم

فرش‌های تزئینی کاربردی دکوری دارند. چنانچه در منزل از آن‌ها استفاده شود به این علت که تار‌و‌پود آن‌ها از نخ ضخیم و باریک است. موقع راه‌رفتن به‌آسانی کنده می‌شوند. همچنین جارو‌کردن آن‌ها نیز بسیار دشوار است. باقی‌مانده غذا و خرده‌های نان در داخل تار‌و‌پود این فرش‌ها گیر می‌کند و به این دلیل تمیز‌کردن آن‌ها کار چندان آسانی نمی‌باشد.

 

نکته سوم

وقتی که قصد خرید فرش ماشینی خوب داریم می‌بایست در نظر داشته باشیم که یک فرش رنگی طرح‌دار اغلب ترکیبات نامرغوبی دارد و وزن آن نیز بسیار زیاد است. این نوع فرش‌ها برای استفاده در اتاق‌های خواب در نظر گرفته می‌شوند در حالی که استفاده از آن‌ها در اتاق خواب کار درستی نیست و ممکن است باعث ایجاد حساسیت برای کودکان گردد.

 

ویژگی‌های یک فرش خوب و ایده‌آل کدام است؟

در زمان خرید فرش ماشینی خوب برای خانه خود لازم است چند نکته مهم را در نظر داشته باشیم تا در نهایت به نتیجه‌ای مطلوب و ایده آل در این زمینه دست پیدا کنیم:

 

  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که از نظر کاربرد آن در فضای مورد نظر خریدار تناسب‌های لازم را داشته باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که با سلیقه خریدار خود همسویی داشته باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که با قدرت خرید خریدار هماهنگی داشته باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که با فضای دکوراسیون خانه‌ای که قرار است فرش در آنجا مورد استفاده قرار گیرد هماهنگی لازم را داشته باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که اصول بافت فرش در آن به‌درستی رعایت شده باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که برای خریدار خود اضطراب و نگرانی ایجاد نکند.

بهترین نخ ها برای بافت فرش ماشینی کدامند؟

فرش‌های ماشینی با الیاف مصنوعی نظیر نخ نایلون، نخ پلی‌استر، نخ اکریلیک و نخ پلی پروپیلن بافته می‌شوند. در حال حاضر بهترین نخی که در بافت فرش‌های ماشینی به کار می‌رود، نخ آکریلیک هیت‌ست‌شده است. این نخ طی مراحلی خاص و با بخار و گرما ریسیده می‌شود در نتیجه نسبت به نور و گرما از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است.

 

فرش ماشینی بهتراست یا دستبافت؟

فرش های دستباف ازهرجهت دارای جلوه ی خوب می باشد اما فرش های ماشینی تنها از دور جلوه دارند و از نزدیک همانند قالی دستبافت چندان مرغوب نیست . باگذشت زمان رنگ های فرش دستبافت زیبا ترمیشود . فرش دستباف در فصل های مختلف دمای ان تغییرمی کند مثلا درتابسان گرم ودر زمستان سرد میشود امافرش ماشینی این خاصیت را ندارد.

 

چگونه عمرفرش را بیشترکنیم؟

– اجازه تابش مستقیم به فرش را ندهید.
– از قرار دادن فرش در نزدیکی منابع حرارتی بپرهیزید .
– برای جابه جا کردن هرگزان را تانکنید چون باعث شکستگی میشود بهتراست ان را لول کنید .
– هرگز فرش را درجاهای مرطوب نگذاریدزیرا باعث پوسیدگی آن میشود.
– وسایل سنگین نظیر میزوصندلی را روی فرش قرار ندهید چون باعث فشردگی الیاف در یک نقطه می شود
– حداقل هفته ایی یکبار فرش راباجاروبرقی تمیزکنید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.