1 - راهنمای خرید فرش

فرش ایرانی

فرش ماشینی

فرش ایرانی

فرش ایرانی ،قدم زدن در باغ ، روح انسان را تغییر می دهد و احساس شادی و آرامش می کند. حال ، تصور کنید که چگونه هر روز قدم گذاشتن در یک باغ کوچک این احساس را هر بار کمی بیشتر تقویت می کند. این دقیقاً هدف فرش های ایرانی است.

 

در بسیاری از دوره های  غربی ذکر شده است که ایرانیان با نقشهایی از  باغها ، آسمانها و مانند آنها که روی تار و پود  فرش ها بافتنداند ، قدم می زنند. بهشت ایران دارای هفت دیوار بود تا از ورود شیاطین به داخل جلوگیری کند ، الگویی است که در نقشه باغهای ایرانی نیز مشاهده میشد .

 

شکل کلی فرش ایرانی مربع یا مستطیل است که یادآور چهار عنصر کلاسیک ، چهار جهت اصلی و الگوی باغ ها است. هنگامی که دایره به طرح فرش پیوست ، شبیه یک معبد بود و هر چیز مقدسی  را در برداشت . در زمان اسلام ، دایره ای که در مرکز ناحیه مستطیل قرار داشت ، یکپارچگی را نشان میداد  . هنر اسلامی به دنبال این بود که زمین را به آسمان ببرد و آسمان را به زمین بیاورد و فرش چقدر خوب این کار را انجام داده است.

 

توسعه هنر بافندگی

در دوره صفویه ، هنر قالیبافی وارد دوران جدیدی شد. طرح های هندسی به نشانه ی هماهنگی بیشتر ، الهام بخش باغ  گل ، حیوانات و همچنین شخصیت های کوچک کنار گذاشته شد. نقوش اسلامی جایگاه مهمی را دربرگرفتند . برخی از نقش و نگارها که بر طاق ها ، دیوارها و گنبدهای مساجد مشاهده میشود  ، به ترکیب نقوش فرش تبدیل  شده است. «ترنج» و «لاچک» دو الگوی معروف هستند که از اسلام الهام گرفته اند. سایر نمادهای ایرانی هنوز نماد فرش های  اصیل کشور ما هستند و منشأ خود را در تاریخ باستان پیدا کرده اند مانند “بوته” ، شکل سرو و درخت  ….

 

فرش کاشان

 

انواع زیادی از فرش های ایرانی وجود دارد ، مانند فرش های  تندیس خاطره که با گل  و طبیعت طراحی  شده است. فرش های گلدار ، شامل درختان ، گلها با شیوه ای هندسی برای تداعی باغ ایرانی و در نتیجه بهشت بافته شده اند . سجاده های نماز ، با نقشی که محراب مساجد را به یاد می آورد ، و در نتیجه صحن و سرای  مکه و مدینه را به تصویر میکشد که مقدس ترین شهر اسلام برای مسلمانان است ..

 

معروف ترین فرش های جهان

برای تعیین کیفیت فرش ایرانی باید عوامل متعددی را در نظر گرفت و اگر فرش آنتیک نباشد تعداد گره در متر مربع برجسته ترین عامل نامرغوبی فرش  است. گره های بیشتر ، فرش های ظریف تر میسازد . استفاده از رنگهای طبیعی مانند آنچه در دوران ماقبل تاریخ بوده است نیز شامل رنگهای روشن است که در طول سالها ثابت می مانند و کم رنگ نمی شوند. بیشتر فرش های لوکس با ابریشم بافته شده اند که جلوه ای درخشان و منحصر به فرد به فرش می دهند. با این حال ، اکثر فرش های ایرانی با پشم ساخته می شوند ، مانند پشم شتر ، پشم گوسفند و … انواع جدید نیز می تواند با نخ پنبه و بافت مصنوعی مانند الفین بافته شود.

 

خانه بدون فرش ایرانی خانه نیست

ایرانیان مهارت قالیبافی را به اصلی ترین هنر ایرانی تبدیل کرده اند که گرانبها ترین قطعات آن در موزه های معروف سراسر جهان دیده می شود. با این حال ، هنوز یک عنصر اصلی برای هر خانواده ایرانی و بخشی از هنر ملی است که هر ایرانی باید داشته باشد. به همین دلیل است که انواع فرش ها در ایران با انواع مختلف قیمت و اندازه یافت می شوند زیرا هر ایرانی تکه کوچکی از بهشت را به خانه خود می آورد.نوع گره ها در قالیبافی ایران دو نوع اصلی دارد: گره متقارن و نامتقارن. در شرق ایران ، مناطق خراسان ، کرمان ، کاشان ، اصفهان و یزد ، روش گره نامتقارن است که به گره فارسی معروف است. و اصول غربی گره های متقارن دارد .

 

بافت فرش

فرش مانند یک بافت کاملاً مشابه پارچه تولید می شود. شمع می تواند مخمل خواب دار یا راه راه داشته باشد. فرش پشمی شامل  شمع برش خورده  و  شمع حلقه ای است. انواع جدیدی از فرش وجود دارد که دو سبک را با هم ترکیب می کند به نام فرش برش و حلقه. به طور معمول از نخ های رنگی زیادی استفاده می شود و این فرایند قادر است الگوهای پیچیده ای را از طرح های از پیش تعیین شده تولید کند (اگرچه برخی از محدودیت ها در مورد برخی از روش های بافت با توجه به دقت طرح در فرش اعمال می شود). این فرش ها به دلیل سرعت نسبتاً کند فرایند تولید معمولاً گران ترین هستند. اینها در ایران ، هند ، پاکستان و عربستان بسیار معروف هستند.

 

تاریخچه

فرش شمع گره دار احتمالاً در منطقه دریای خزر (شمال ایران) یا ارتفاعات ارمنستان سرچشمه گرفته است. اگرچه شواهدی مبنی بر تراشیدن پشم بزها و گوسفندان برای استفاده از  پشم و موی آنها وجود دارد که در هزاره هفتم چرخیده و بافته شده است ، اما اولین فرش شمع باقیمانده “فرش تندیس خاطره ” است که قدمت آن به قرن ۵ تا ۴ قبل از میلاد باز می گردد.

 

 

 

, , , ,

 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.