1 - راهنمای خرید فرش

فرش بدون ترنج

فرش ماشینی

فرش بدون ترنج

فرش بدون ترنج همان فرشهای افشان می باشد که رنگبندیهای مختلفی دارد و بیسار پرطرفدار است .ایرانیان طالب زیبایی هستند و دوست دارند هر کالایی را که می خرند علاوه بر کیفیت بالا ، زیبایی نیز داشته باشد. همچنین ایرانیان دنبال تنوع طلبی هستند و دوست دارند دنیایی از طرح و نقشه را ببینند و سپس به خرید اقدام کنند. از این رو خرید فرش های ماشینی به دلیل تنوع طرح و رنگ ، بیشتر از قالی های دستباف است. چون نقشه های قالی های دستباف محدود است و مثل قالی های ماشینی دستباف گونه متنوع نیست.

 

تنوع طرح های ماشینی بسیار زیاد است و بدین صورت خریداران قدرت انتخاب بیشتری دارند و می توانند متناسب با سلیقه و دکوارسیون خود اقدام به انتخاب زیباترین طرح فرش ماشینی کنند. طرح های فرش های ماشینی دستباف گونه الهام گرفته از قالی های دستباف با نقشه های اصیل ایرانی است. یکی از نقشه های اصیل ایرانی ، طرح ترنج دار است. ترنج در مرکز قالی و در مرکزیت قرا می گیرد که در اندازه های مختلفی طراحی می شود و هر نقشه ای ، ترنج اش با نقشه و طرح دیگری تفاوت دارد. فرش های افشان لچک و ترنج از دسته فرش های سنتی هستند که اولین بار این طرح زیبای اصیل ایرانی در کاشان بافته شد.

 

در کنار طرح های ترنج دار ، طراحان نوعی هنجار شکنی کردند و اقدام به حذف ترنج و لچک کردند و طرح افشان را به وجود آوردند. به این طرح که فرش بدون ترنج می گویند گویی طراح قلم را به دست گرفته و شروع به کشیدن گل ها و بوته های پراکنده در سراسر قالی کرده است. این گل و بوت ها در فرش های افشان و فرش های طرح اسلیمی ، به یکدیگر اتصال دارند و انتهایی نداشته و بدین صورت قالی نقطه مرکزی ندارد بر خلاق قالی ترنج دار که به دلیل داشتن ترنج ، مرکزیت دارد.

 

فرش طرح افشان یا فرش طرح ترنج 

سوال بسیاری از خریداران قالی ماشینی این است که فرش ماشینی ترنج دار یا فرش ماشینی بدون ترنج بخرم؟

در دکوراسیون هایی که قرینگی وجود ندارد و فضای منزل طوری است که نمی توان برای آن مرکزیت در نظر گرفت بهتر است از فر های ماشینی بدون ترنج استفاده شود. فرش های ماشینی طرح خشتی ، اسلیمی ، شکارگاه و افشان را می  توان جز طرح های فرش های ماشینی بدون ترنج دانست. از طرفی دیگر امروزه جوانان ، به دنبال چیدمان پذیرایی مدرن هستند و فضای سنتی را دوست ندارند به کسانی که دکوارسیون مدرنیته دارند پیشنهاد می شود که مدل فرش بدون ترنج را انتخاب کنند.

 

طرح های بدون ترنج به دلیل پراکنده بودن گل ها در سراسر آن ، به گونه ای است که فضا و دکوارسیون را بزرگتر نشان می دهد. فرش های کرم  طرح افشان برای دکوارسیون ها و فضاهایی مناسب است که تنگ و تاریک است. این طرح می تواند بهترین گزینه برای خانه های آپارتمانی و کوچک باشد. فرش بدون ترنج سرمه ای ، برای  جاهایی که آلودگی زیاد است از قبیل اتاق نشیمن مناسب است. درست است که فرش طرح افشان را جز فرش های کلاسیک و سنتی می دانند ولی در اصل تلفیقی از مدرن و سنتی است و به همین دلیل قدرت تطابق با همه نوع دکوراسیونی را دارد.

 

فرش ترنج دار

فرش ماشینی ترنج دار کاشان 

فرش ترنج دار کاشان ، به پذیرایی  و دکوراسیون حس هویت ایرانی می  دهد. این فرش های اصیل ایرانی برای دکوارسیون های کلاسیک ، لوکس و مجلل مناسب است و با پهن کردن این طرح در مرکز پذیرایی و چیدمان مبلمان سلطنتی به اطراف آن ، می  توان یک فضای اصیل با هویت و فرهنگ ایرانی پدید آورد.

 

فرش طرح اصفهان ، طرح خانه رویایی ، طرح خاطره ، طرح شمس و … از نمونه طرح های ترنج دار است.

فرش های ترنج دار کاشان و بدون ترنج ، در شانه و تراکم بالا بافته می شوند. طرح های اصیل ایرانی از آنجایی که بسیار پر نگاره هستند باید با شانه و تراکم بالا بافته شوند. تمامی طرح های اصیل ایرانی به صورت ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰ ، ۱۰۰۰شانه تراکم ۳۰۰۰ ، ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ و ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰ بافته می شود.

 

بیشتر طرح های ترنج دار جز طرح های شلوغ هستند که بهتر است با مبلمان با طرح ساده تر ست شود.

 

هرچه این شانه ( تعداد گره در یک متر از عرض ) و تراکم ( تعداد گره در یک متر از طول ) بیشتر باشد ، آن طرح ، دستباف گونه تر و زیباتر است. چون هرچه شانه و تراکم بالاتر باشد نخ بافته شده نازک تر می شود و از ضخامت نخ کم می شود و محصولی که با نخ نازک و ظریف بافته شود زیباتر است.

 

فرش های گل برجسته طرح افشان و فرش های گل برجسته ترنج دار برای پذیرایی ، منازل عروس زیبایی می آفریند. برجستگی این قالی های ماشینی و ظرافت آن ها ، چیدمان را زیباتر نشان می  دهد. در نقاطی که فرورفتگی است نوعی الیاف هایبالک که همان ابریشم مصنوعی است به کار رفته است به همین دلیل است که برخی از تولید کنندگان به این محصولات ، فرش ابریشم مصنوعی نیز می گویند.

 

فرش بدون ترنج کاشان

طرح فرش های جدید 

شما می توانید کلکسیونی از طرح های فرش سنتی را در سایت فرش تندیس خاطره کاشان که زیر نظر کارخانه اداره می شود را ببینید. این طرح های زیبا به صورت دستباف گونه تولید می شوند. فرش های دستباف گونه مهم نیست چه طرحی باشد مهم این است که با چه الیافی بافته شده است.

 

طرح های اصیل ایرانی وقتی زیباتر هستند که با الیاف بدون پرز و ظریف آکریلیک هیت ست شده بافته شود. این الیاف زیبایی و ظرافت قالی را بیشتر می کند و از طرفی دیگر کیفیت فرش را بالاتر می برد.

 

زیباترین طرح های فرش ماشینی اعم از ترنج دار و یا بدون ترنج در کاشان تولید می شود. از این رو بیشتر افراد که به دنبال طرح های سنتی و کلاسیک هستند به سراغ فروشگاه های آنلاین و کارخانه های کاشان می روند تا زیباترین طرح را انتخاب کنند.

 

کارخانه فرش تندیس خاطره کاشان یکی از تولید کنندگان معتبر است که توانسته است کیفیت و زیبایی در فرش ماشینی پیاده کند. این کارخانه انواع طرح های فرش های کلاسیک اعم از ترنج دار ، افشان ، شکارگاه ، باغ ارم و … را با بالاترین کیفیت تولید می کند و به صورت حضوری و اینترنتی به فروش می رساند.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.