1 - راهنمای خرید فرش

فرش راوند کاشان

فرش ماشینی

 فرش راوند کاشان

فرش راوند کاشان ،صنایع فرش راوند کاشان درسال ۱۳۵۱درمنطقه راوندکاشان درزمینی بمساحت یک میلیون مترمربع تاسیس گردید.این مجموعه عظیم صنعتی دارای ۱۲۰هزارمترسالن تولیدی شامل:رنگ رزی.ریسندگی.بافندگی.آهار.تکمیل وانبارمیباشد. دراین مجموعه بزرگ صنعتی جهت رفاه حال کارمندان وکارکنان شاغل درشرکت وخانواده های محترمشان چندین واحدآپارتمان مسکونی.ویلائی وخدماتی شامل:خانه بهداشت.مدرسه.مسجد.پارک بازی.ورزشگاه.نانوائی ورستوران درنظرگرفته شده است. تلاش این مجموعه عظیم صنعتی دراستفاده از زیباترین نقشه ها وبرتری کیفیت به گونه ای بود که توانست درسال ۱۹۹۷ میلادی موفق به اخذ گواهینامه کیفیت برتر از اتحادیه اروپا که شامل ۲۷کشوراروپائیست شود.همچنین این شرکت افتخار دارد که تنها دارنده تندیس کیفیت برتر از اتحادیه اروپا در صنعت فرش ماشینی ایران و خاورمیانه باشد .

 

کارخانه فرش راوند

زحمات فراوان و تلاش های مدیران صاحب نامی این مهم را برای کاشان فراهم اورد و امروز اگر نام کاشان همراه با فرش ماشینی تکرار میشود ثمره تلاش گذشتگان است . یکی از این مدیران مهندس مروج است .او را میتوان پدر صنعت فرش ماشینی ایران دانست .۴۰ سال پیش مامور شد اولین کارخانه فرش ماشینی ایران را احداث کند.

مهندس مروج یکی از کارافرینان قدیمی در صنعت نساجی هستند .ایشان اهل شیراز و متولد ۱۳۲۱ هستند .تحصیلاتشان را تا مقطع دیپلم در شیراز گذرانده و دیپلم را در رشته ریاضی گرفته اند .سال ۱۳۳۹ در رشته مکانیک دانشگاه پلی تکنیک گرفته و در سال ۱۳۴۳ مدرک کارشناسی را در این رشته دریافت کرده اند و چندین شغل در جوانی عوض کرده اند . در کارخانه جیپ رامبلر همان پارس خودرو فعلی  کارخانه ارج ، نورد اهواز و … کارکرده اندو در گروه صنعتی بهشر ماندگار شدند . در کارخانه روغن شاهپسند که زیر مجموه شرکت بهشهر بود کار کرده اند پس از چند سال به عنوان مسول پروژه قالی راوند به کاشان امدند .ایشان ان زمان با شرکت مخمل کاشان کار میکردند. فرش راوند اولین کارخانه فرش ماشیی ایران بود.

در ان زمان ترکها ۱۵ سال قبل از ما تولید فرش ماشینی را اغاز کرده بودند و هند ،بلژیک و المان هم فرش ماشینی داشتند.ان زمان عمدتا فرشها پشمی بودند اما بعد از چند سال به علت گرانی پشم همه بافتن فرش اکرولیک را شروع کردند ( اکریلیک لیف مصنوعی است که ویژگیهایش به پشم نزدیک است .پوشش پلی استر هم که پنبه نزدیک است برای لباس استفاده میشود.ایشان از سال ۱۳۵۱تا سال ۱۳۵۷ در این پروژه کارکردندو کارخانه را به مرحله بهره برداری رساندند.

بعد از ان کارخانه فرش پارس در قزوین ،فرش شهباز که بعدها به فرش گیلان تغییر نام داد و فرش رشت راه اندازی شد .تا زمان انقلاب اسلامی ۱۴ کارخانه فرش ماشینی راه اندازی شده که از میان ان ۶ کارخانه خصوص ماند و ۸ واحد دولتی شد.

بعد از اینکه از کاشان بیرون رفتند به عنوان مدیر کارخانه وارد کارخانه مینو شدند و تا سال ۵۹ انجا ماندندو بعد از ان به همراه ۳ برادر خود اولین واحد فرش ماشینی را در شیراز به راه انداختند و بعد ها یک واحد تولید موکت هم راه اندازی کردند که جزو اولین واحد تولید کننده موکت بودند.

در سال ۱۳۷۰ ارام ارام کاشان به عنوان مرکز تولید فرش ماشینی تبدیل شد . ایشان هم یک واحد برای تکمیل فرش ماشینی به راه انداختند و هنوز هم به نام شرکت صنعتی تابان مشغول به کار است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.