1 - راهنمای خرید فرش

فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی

 فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی کاشان ،قدیمی ترین فرش ماشینی ایران متعلق به شهرستان کاشان است. در حدود سال ۱۳۵۰ ، اولین بار در کاشان تولید شد که می توان گفت اولین دستگاه تولید شده در خاورمیانه است. کاشان قلب تپنده صنعت نساجی کشور بود و کارخانه های ریسندگی و بافندگی زیادی داشت و به نوعی نقش اصلی را در صنعت نساجی در ایران ایفا کرد .

اولین دستگاهی که برای اولین بار فرش ماشینی تولید کرد ، یک ماشین فرانسوی به نام ژاکارد بود که توسط فرد فرانسوی به نام ماری ژاکارد بافته شد. ویژگی اولین فرش ماشینی در ایران سبک بودن آن با پرزهای کوتاه آن است که از الیاف مصنوعی و با کیفیت بافته میشود  

 

 

این امر باعث نفوذ تمدن و صنعت در بافت فرش شد. بافت  باید به روش جدیدی انجام شود. یکی دیگر از ویژگی های اولین فرش ماشینی کاشان این بود که با سرعت بالا تولید می شد. همانطور که می دانید ، بافتن فرش دستباف حدود یک ماه یا بیشتر طول می کشد.

 

مدتی طول کشید تا مردم با هم هماهنگ شوند ، بنابراین تولید زیاد آن زمان بر بود. در همان زمان ، تجار از بلژیک فرش های ماشینی با کیفیت خوب را وارد کردند. این امر باعث می شد خرید مردم راحت تر شود. مزیت فرش دستباف این بود که هر دو با سرعت بالا تولید می شدند و ارزانتر بودند زیرا در کارخانه هایی با الیاف مصنوعی تولید می شدند و به صورت چند تایی تولید می شدند ..

 

 

سرمایه گذاری بیشتر در این صنعت باعث شد تا کاشان به عنوان مرکز تولید فرش ماشینی در جهان یا بهتر بگویم پایتخت فرش ماشینی در جهان نامگذاری شود .

 

بر اساس متون تاریخی و گفته های گردشگران ، کاشان در گذشته به تولید و بافت پارچه های گرانبها شهرت داشته است. انواع پارچه ، منسوجات گلابتون ، انواع مخمل ، انواع اطلس دوزی و . از جمله بافت های هنرمندان کاشانی بود که با نام پارچه های هرمزی به کشورهای مختلف جهان صادر شد .

 

 

 فرش تندیس خاطره کاشان  در زمینه فرش ماشینی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. در واقع احداث اولین کارخانه فرش ماشینی در سال ۱۳۵۱ میلادی نه تنها نقطه عطف دیگری در تاریخ فرش کاشان است ، بلکه نقطه عطفی برای شرکت  فرش تندیس خاطره ی است .

 

هر چند قبل و بعد از انقلاب ، به دلیل حمایت از فرش دستباف ، با صدور مجوز فرش ماشینی مخالفت شد ، اما پس از پایان جنگ و اوایل دهه ۱۳۷۰ ، این صنعت شتاب بیشتری گرفت ، به طوری که در کمتر بیش از چند سال ، صدها واحد تولیدی کوچک و بزرگ در کشور ساخته شد و در اواسط این دهه ، صادرات فرش ماشینی آغاز شد .

 

اما آنچه مربوط به تاریخچه فرش ماشینی کاشان است این است که بیش از ۸۰ درصد واحدهای تولید فرش ماشینی کشور با بالاترین سطح فناوری دستگاه قالی بافی ، در کاشان و اطراف آن مانند آران و بیدگل و نوعی مرکز تولید فرش هستند .

 

 

, , , , ,

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.