1 - راهنمای خرید فرش

فرش مناسب دکوراسیون منزل

تفاوت قیمت فرش

فرش مناسب دکوراسیون منزل

فرش مناسب دکوراسیون منزل انتخاب فرش به عنوان یکی از اصلی ترین و تاثیرگذارترین المان ها در دکوراسیون منزل به نوبه خود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل هم باید در انتخاب طرح و نقش، رنگ و البته ابعاد آن دقت بالایی به کار برد. به طور کلی باید بگوییم که اندازه مناسب فرش تاثیر بسیار زیادی در جلوه فرش و همین طور زیبایی فضا خواهد داشت. به همین دلیل هم هست که در برخی از شرایط وقتی با خانه هایی رو به رو می شویم که علی رغم استفاده از فرش هایی خوش نقش و نگار و گران قیمت، زیبایی چندانی ندارند، چرا که میان ابعاد فرش با فضای موجود در خانه تناسب چندانی رعایت نشده است. در این مطلب با برند فرش تندیس خاطره همراه شدیم تا به موضوع بپردازیم و شما را با چگونگی انتخاب فرشی متناسب با دکوراسیون منزل خود آشنا کنیم.

 

 

 

انتخاب اندازه مناسب فرش در دکوراسیون منزل

فرش مناسب دکوراسیون منزل یکی از مهم ترین اصولی که باید پیش از هر چیز بدانید این است که یکی از اهداف اصلی حضور فرش در خانه، کمک کردن به تعریف یک فضا است. این یعنی شما باید در هنگام انتخاب فرش، وسعت کف فضا، مبلمانی که رو یا اطراف فرش قرار می گیرد و رابطه و تعادل بین این دو را در نظر داشته باشید. به طور کلی باید بگوییم که برخی از ابعاد رایج فرش شامل ۱۲۰ در ۱۸۰ یا ۱۵۰ در ۲۱۰ (استاندارد)، ۱۸۰ در ۲۷۰ (بزرگ) و ۲۴۰ در ۳۰۰ یا ۲۷۰ در ۳۶۰ و… می شوند. شما می توانید برای تهیه اندازه مناسب فرش به مدل های متفاوت تندیس خاطره  مراجعه نمایید.

 

به طور کلی راه های متفاوتی برای شناسایی اندازه مناسب فرش وجود دارد. به عنوان ساده ترین راه توصیه می کنیم که قبل خرید و انتخاب فرش مورد نظر خود ابعاد مناسب را بر روی کف زمین مشخص کنید تا به شکل حدودی بتوانید تصمیم بگیرید که اندازه مناسب فرش در منزل شما چگونه خواهد بود. بعد از آن هم به راحتی می توانید به سراغ انتخاب اندازه مناسب فرش منزل خود بروید. در ادامه به بررسی ابعاد مناسب فرش در بخش های مختلف خانه خواهیم رفت.

 

 

 

اندازه مناسب فرش در نشیمن

فرش مناسب دکوراسیون منزل معمولا به لحاظ اینکه میزان رفت و آمد در دکوراسیون نشیمن بالاست می توان آن را به عنوان یکی از اولین و مهم ترین فضاهایی دانست که باید فرشی با ابعاد مناسب داشته باشد. به گفته متخصصین تندیس خاطره ، یکی از بهترین کارهایی که در رابطه با انتخاب فرش در دکوراسیون نشیمن می توانید انجام دهید آن است که با کمک یک فرش مناسب که با سبک و البته رنگ مبلمان شما تناسب و هماهنگی دارد فضای موجود در خانه را از هم تفکیک کنید. معمولا در نشیمن های کوچک به لحاظ محدودیت فضایی به سختی می توان قسمت های مختلف را از هم تفکیک کرد، اما با کمک یک فرش مناسب می توانید به راحتی فضاهایی مثل ناهارخوری، پذیرایی و… را از بخش نشیمن جدا کنید. در چنین شرایطی است که شما می توانید به سراغ فرش های بزرگی با ابعادی مثل ۱۸۰ در ۲۷۰ بروید.

فرش و

علاوه بر مسئله تفکیک فضاها، انتخاب فرش با ابعاد مناسب می تواند به قوانین پهن کردن فرش در خانه نیز بستگی داشته باشد. برای مثال یکی از اصلی ترین اصولی که در زمان پهن کردن فرش باید در نظر بگیرید این است که پایه های جلوی مبل شما بر روی فرش و پایه های عقبی آن بر روی زمین قرار بگیرند. با در نظر گرفتن این موضوع انتخاب اندازه مناسب فرش کاملا به متراژ نشیمن و همین طور مدل مبلمان شما بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر فقط یک کاناپه بزرگ دارید، فرش طویل تری انتخاب کنید یا مبل راحتی را کمی از لبه فرش بیرون بگذارید تا حس انتزاعی بیشتری منتقل کند.

 

 

فرش مناسب دکوراسیون منزل یکی دیگر از قوانین چیدمان مبلمان بر روی فرش این است که هر چهار پایه مبل را بر روی قالی قرار دهید. این روش نیز معمولا برای نشیمن های کوچک سازگار است و کاملا هم به ابعاد فرش شما بستگی خواهد داشت. وقتی قالی بزرگ است و می ‌توان تمامی مبل و صندلی ‌ها را روی آن قرار داد، دیگر نیازی نیست که دو پایه آنها بر روی زمین و دو پایه روی فرش باشد، بلکه شما می توانید هر چهار پایه مبلمان را روی فرش قرار دهید.

 

علاوه بر این شما می توانید فرش نشیمن خود را به گونه ای انتخاب کنید که هیچ پایه ای بر روی آن قرار نگیرد. این انتخاب معمولا مختص به نشیمن های بزرگی است که محدودیت فضایی ندارند. یکی از ویژگی های اصلی این شیوه آن است که فرش شما به خوبی خود را نشان می دهد و می تواند به عنوان یک نقطه کانونی شناخته شود.

 

 

فاصله دیوار و اندازه مناسب فرش

فرش مناسب دکوراسیون منزل احتمالا شما هم با خانه هایی رو به رو شده اید که سر تا سر زمین را با فرش پوشش داده اند و به همین دلیل نیز اصلا نمی توان کفپوش آنها را دید. این یکی از اشتباه ترین راه های انتخاب اندازه مناسب فرش است، چرا که هم از نمایش زیبایی و حفظ ارزش فرش شما می کاهد و هم آن را از حالت نقطه کانونی خارج می کند. به همین دلیل هم هست که معمولا جذابیت فرش در چنین فضاهایی آنچنان که باید و شاید به نظر نمی رسد.

 

توصیه ای که در این رابطه برایتان داریم این است که اندازه مناسب فرش را متناسب با ابعاد و متراژ منزل خود انتخاب کنید. بهتر است که دست کم چیزی حدود ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر فاصله را میان فرش و دیوارها حفظ کنید. این میزان می تواند در نشیمن های کوچک حتی تا ۲۰ سانتی متر نیز کاهش پیدا کند. با چنین کاری، هم دنج بودن و گرمای فضا را حفظ می کنید و هم باعث می شوید که نقش فرش شما به خوبی خود را نشان دهد.  

 

 

اندازه مناسب فرش در اتاق ناهارخوری

فرش مناسب دکوراسیون منزل به طور کلی باید بگوییم که فرش می تواند به تعریف فضای غذاخوری کمک زیادی کرده و آن را از آشپزخانه هم جوار و یا سایر فضاهای نشیمن تفکیک کند. در چنین شرایطی به خاطر داشته باشید که میز و صندلی ناهارخوری طوری روی فرش قرار گرفته و حاشیه کافی را فراهم سازد و پایه های عقبی صندلی ها نیز هنگام نشستن فرد روی آن ها خارج از فرش قرار نگیرند. علاوه بر این توجه کنید هنگامی که صندلی ها زیر میز قرار گرفته اند، به اندازه حداقل ۵۰ سانتی متر اطراف پایه های عقبی باید حاشیه وجود داشته باشد.

 

شما می توانید متناسب با مدل میز ناهارخوری خود به انتخاب مدل فرش نیز بپردازید. این یعنی برای میز ناهارخوری های دایره ای شکل از فرش های دایره ای و برای میز ناهارخوری های مستطیلی از فرش هایی با همان شکل استفاده کنید. با این کار می توانید در ایجاد یکپارچگی و یکدستی در فضا موثر باشید.

 

 

سایز بندی فرش های ماشینی در ابعاد فرعی

فرش مناسب دکوراسیون منزل همچنین ابعاد و اندازه های دلخواهی هم در زمان تولید فرش های ماشینی برای استفاده های مختلف بافته می شوند که این اندازه ها در سایز بندی فرش های ماشینی به ابعاد فرعی معروفند. البته در ابعاد اصلی این فرش ها نیز برخی از موارد طرفداران بیشتری داشته و کاربرد بیشتری دارند.

 

برخی هم مانندش فر های ۱۵ متری، ۱۸ متری و ۲۰ متری کاربردهای کمتری نسبت به بقیه دارند و کمتر تولید می شوند. اما با این حال با توجه به اینکه خانه ها مکان هایی دارد که امکان پهن کردن فرش های با ابعاد استاندارد در آن وجود ندارد، از این رو تولید فرش های ماشینی با ابعاد فرعی نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 

سایز بندی فرش های ماشینی در ابعاد فرعی به شرح زیر است:

  • فرش های ماشینی گرد در ابعاد ۲ در ۲
  • فرش گرد در ابعاد ۱ در ۱
  • فرش های کناره در ابعاد ۱ در ۴، ۱ در ۳، ۱ در ۲
  • فرش و قالیچه ۳ متری و ۴ متری
  • فرش ماشینی ۰.۸۵ در ۰.۵ متری یا پادری

 

 

نکات مهم درباره چیدمان فرش در منزل

فرش مناسب دکوراسیون منزل جدای از انتخاب ابعاد مناسب برای فرش در قسمت های مختلف خانه اعم از پذیرایی یا نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه بایستی سعی کنید تا در این انتخاب به صورت هدفمند اقدام کنید.

 

چیدمان فرش در منزل اصلی ترین فاکتور در دکوراسیون محسوب می شود. هر چقدر فرش ها در ابعاد و اندازه های مناسب تر انتخاب شده باشند، در نهایت دکوراسیون زیباتری را نیز برای شما به دنبال خواهند داشت. برای این منظور به نکات زیر دقت کنید:

 

  • سعی نکنید همه قسمت های یک اتاق یا نشیمن را با فرش بپوشانید.
  • فرش ها باید از دیوار فاصله مناسبی داشته باشند.
  • برخی از فرش ها مناسب برای قرار گرفتن در زیر مبلمان نیستند.
  • همچنین فاصله گرفتن فرش ها از زیر مبلمان نیز باید به اندازه باشد.

 

فرش مناسب کوراسیون منزل دقت کنید که چیدمان فرش در منزل در نهایت می تواند خانه ای زیبا برای شما به ارمغان بیاورد. دقت به سایز بندی فرش های ماشینی و همچنین ابعاد مناسب فرش ماشینی برای قسمت های مختلف خانه حتی مهم تر از رنگ فرش ها می تواند نقشی تعیین کننده در زیبایی خانه ها داشته باشد.

 

 

,,,,,,,,


بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.