1 - راهنمای خرید فرش

فرش گل برجسته چطور تولید می شود؟

فرش ماشینی آنتی باکتریال

فرش گل برجسته چطور تولید می شود؟

فرش گل برجسته چطور تولید می شود؟  رونق گرفتن فرش‌های ماشینی هرروز شاهد پیشرفت‌هایی در این زمینه هستیم . فرشها با شانه و تراکم بالا ، فرشهای کلاریس یا چایی ، فرشهای سفارشی انواع تابلو فرش ها و همچنین تولید فرشهای گل برجسته از پیشرفته‌ترین تولیداتی است که با بالاترین کیفیت در ایران تولید و به سراسر دنیا ارسال می شود .

 

پیشرفت های ایجاد شده در صنعت فرش و قالی بیشتر در راستای زیباسازی دکوراسیون و تاثیر مثبت بر روند رشد معماری ها بوده است . به گونه ای که کاربرد پوشانندگی در بافت ها به سبک قبل حفظ شده است اما روز به روز بر جذابیت ، زیبایی ، ظرافت ، خلاقیت و رنگ و آب تولیدات افزوده می شود. محصولات در صنعت فرش ماشینی در چند سال اخیر علاوه بر پیشرفت در ماشین آلات و دستگاهها به تغییرات نقشه و نگاره هم مربوط می شود .

 

فرش کاشان

فرش گل برجسته

فرشهای گل برجسته از مهمترین دستاوردهای زیبا در صنعت فرش هستند که تعداد کمی از تولید کنندگان جهانی از جمله تولیدکنندگان کشور عزیزمان توانایی تولید آن را به دست آورده و با وجود نوپا بودن این محصولات بازار فروش خوبی به خود گرفته اند . عموما تابلو فرشها از نوع گل برجسته تولید می شوند ، اما تنوع کار به حدی است که در بازار شاهد حضور فرش های ۶ متر گل برجسته ، فرشهای ۹ متر گل برجسته ، فرشهای ۱۲ متر گل برجسته به عنوان ابعاد استاندارد و انواع قالیچه ها و تابلو فرشها به عنوان ابعاد غیر استاندارد هستیم .

از طرف دیگر در کنار زیبایی و ظرافت خارق العاده این محصولات قیمت بالای آن موجب حساسیت و جست و جوی زیاد توسط مشتریان در هنگام خرید شده است . قیمت فرش گل برجسته به ویژگیهای زیادی بستگی دارد اما عموما به خاطر الیاف خاصی که در آن بکار گرفته می شود ، شانه و تراکم بالا که به ظرافت و ریزبافی کمک می کند ، طرح و نقوش روز بازار و غیره گران قیمت تر از سایر فرشها هستند . با این حال می توان انواع فرشهای گل برجسته با قیمت مناسب تر را به روشهای مختلفی تهیه کرد ، به کمتر تمام شدن قیمت نهایی کمک می کند همچنین اغلب تولیدکنندگان در جشنواره های مختلف مانند فروش ویژه نوروز تخفیفاتی بر محصولات خود وضع نموده که قیمت ها را شکسته و مناسب تر خواهد کرد .

در ادامه با ارائه ویژگی ها و نحوه تولید فرش گل برجسته سعی شده است مطالبی مفید در این رابطه ارائه شود .

فرش کاشان

 

ویژگی فرش گل برجسته

شاید تصور بر این باشد که فرشهای گل برجسته ماشین آلات مخصوص به خود را دارند اما باید بدانیم که چنین تصوری غلط است و تفاوت فرش‌های گل برجسته با نوع ساده آن در نخ خاب بکار گرفته شده در بافت است .

در بافت فرش گل برجسته از دو نوع نخ خاب با نام های آکریلیک هیت ست و هایبالک هیت ست استفاده شده است و قرار گرفتن این دو نوع نخ به علت ویژگی های متفاوتی که دارند در مرحله پرداخت موجب بوجود آمدن پشتی و بلندی در سطح فرش خواهد شد . تفاوتی بین تولیدات فرشهای ۶ متر گل برجسته ، ۹ متر گل برجسته و ۱۲ متر گل برجسته با انواع ساده وجود ندارد و تفاوت اصلی به مرحله آهار مربوط می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد .

فرشهای گل برجسته به علت شانه و تراکم بالایی که دارند نازک بوده و در قسمت‌های برجسته ضخامتی حدود ۷ تا ۹ میلی‌متر دارند که کمتر از بافته های ۷۰۰ یا ۵۰۰ شانه است . به دلیل اینکه اکثر مشتریان فرشهای گل برجسته محصول انتخابی را صرفا برای زیباسازی دکور و استفاده در قیمت پذیرایی خریداری می کنند ، به قطر و ضخامت فرش کمتر از زیبایی اهمیت می دهند .

طرح هایی که در فرشهای گل برجسته استفاده می شود شامل انواع طرح های سنتی ، مدرن و تلفیقی از این دو نوع سبک خواهد بود اما مشتریان سبک های سنتی به علت زیبایی و اصالت طرح بیشتر از طرح های مدرن و فانتزی هستند . انواع نقوش اسلیمی، بوته جقه ، افشان ، خطوط و غیره از جمله طرح‌های پرفروش محسوب می شوند .

فرش کاشان

بطور کلی می توان ویژگیهای فرشهای گل برجسته را به صورت موردی این چنین بیان کرد :

جدیدترین محصول گل برجسته موجود در بازار فروش دنیا ، فرش گل برجسته ۱۲۰۰ شانه هایبالک هیت ست شده تولید ایران است .
هایبالک نام دیگر فرشهای گل برجسته است که تفاوت ارتفاع قسمت های برجسته و فرورفته در آن حدود یک میلی متر است .
همین کوتاهی وبلندی برخی بافت ها هست که موجب تمایز محصول با سایر فرشها شده و در شانه و تراکم بالا جلوه خاصی دارد .
بهترین عنصر زیبا ساز منازل در کنار تابلو فرشها ، فرشهای گل برجسته با طرح و رنگی هماهنگ با دکوراسیون است .

دستگاه تولید این محصولات همان ماشین بافت وندوایل HCI است که انواع دیگر فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه را هم تولید می کند دستگاهی پیشرفته و مردن که برای بافت محصولاتی با تراکم ۳۶۰۰ مورد استفاده قرار می گیرد .

فرش های گل برجسته از الیاف هیت ست شده ، تهیه شده اند که الیاف در فرایند هیت ست خاصیت ضد حساسیت ، مقاومت در برابر حرارت و شست و شو ، درخشندگی و غیره به خود می گیرند . فرش ماشینی سه بعدی یا گل برجسته قطعا بی نظیرترین هنر در فرش دستبافت است.

تفاوت فرش دستبافت سه بعدی با فرشهای دستبافت ساده در نحوه چله کشی آن ست . هنرمندان کشور توانسته اند با تغییر ساختار هندسی دار قالی و ایجاد خلاقیت در این زمینه تحولی زیبا خلق نمایند. جهت ایجاد طرح سه بعدی خبرگان این حرفه علاوه بر حفظ حالت سنتی دار و چله کشی قالی با ادغام، ایجاد تغییرات و استفاده از ۵ دار چله کشی با در نظر گرفتن زوایای مناسب و محاسبات دقیق ریاضی نسبت به بنای یک چله کشی متحد اقدام می نمایند .

فرش کاشان

معایب فرش گل برجسته

هر محصول جدیدی که تولید می شود تا در مرحله آزمون و خطا قرار نگیرد ممکن است دارای اشکالاتی باشد . فرش گل برجسته هم از این قاعده مستثنی نیست که این قسمت از معایب فرش ماشینی گل برجسته ثبت می شود . مهم‌ترین ایراد سطح ناهمسان فرش است که موجب تمیزی دشوار و ماندن آلودگی در زمینه و عمق بافت می شود .

در موقع نظافت به‌ سختی انجام خواهد گرفت و ماندن مواد غذایی و گردوغبار در فرورفتگی‌های فرش در طولانی مدت باعث پوسیدگی ، کپک و رشد انواع باکتری و قارچ در گره های فرش می‌شود . با اینکه روز به‌ روز تولید فرش گل برجسته رو به فزونی است اما باید دانست که به علت ماندن آلودگی در فرش ، عدم ارتجاع پذیری الیاف ، عدم مقاومت در برابر فشار و غیره نمی توانند در محیط های پررفت و آمد قرار بگیرند از همین رو نسبت با سایر هم نوعان خود عمر کمتری داشته و نیازمند مراقبت ویژه هستند .

روش تولید فرش گل برجسته

ماشین‌های بافت فرش گل برجسته تفاوت چندانی با سایر ماشین‌های تولید فرش ندارند اما برجستگی گل‌ها به دلیل استفاده از نوع نخ خاب خواهد بود . برای ایجاد برجستگی در بافت از چند نوع نخ آکریلیک و هایبالک استفاده می‌شود تا ایجاد برجستگی و فرو رفتگی نماید . پس از خروج فرش از ماشین هیچ برجستگی در آن مشاهده نمی‌شود و برای ایجاد تغییرات به مرحله آهار یا پردازش می‌رود. در قسمت آهار فرش حرارت دیده و نخ هایبالک به‌کار رفته در بافت براثر حرارت و ذوب شدن سطحی فرورفته ایجاد می‌کنند .

بدین‌صورت هر رنگ ، بافت و گلی که با نخ هایبالک بافته‌شده باشد قسمت فرورفته را تشکیل خواهد داد . ابعاد ۶ ، ۹ و ۱۲ متر به‌ عنوان حد استاندارد برای تولید این نوع محصول شناخته‌ شده است و بیشتر در قالب ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه و با تراکم ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ بافته می‌شوند

با توجه به پراهمیت شدن دکوراسیون منازل و نقش فرش و کفپوش در این حیطه ، نمی‌توان از زیبایی خاصی که فرش گل برجسته در دکور دارد غافل ماند .

فرش کاشان

نتیجه گیری

عرضه و تقاضای فرش گل برجسته حدود ۵۰‌درصد بازار فرش را در اختیار گرفته و تمایل به خرید آن رو به افزایش است . شرکت فرش تندیس خاطره کاشان  از جمله برندهای معروف ایرانی است که در زمینه تولیدات داخلی و خارجی به خوبی عمل کرده است .

شاید رفتن به فروشگاهها و حضور فیزیکی در بازار برای خریداران دشوار باشد اما فروشگاههای اینترنتی همواره در دسترس این دشواری را سهل و آسان نموده اند . خریداران عزیز می توانند با مراجعه به وب سایت شرکت فرش تندیس خاطره کاشان از محصولات مختلف دیدن نمایند ، از قیمت ها و کیفیت تولیدات شرکت فرش تندیس خاطره کاشان مطلع شوند و با سایر محصولات موجود در بازار از لحاظ کیفیت ، تنوع محصول و قیمت مقایسه نمایند ، با مشاوران و کارشناسان در این زمینه بصورت آنلاین مشورت نموده و پس از انتخاب محصول با چند کلیلک ساده نسبت به خرید اقدام نموده و در کمترین زمان ممکن بهترین محصول را با نازل ترین قیمت درب منزل تحویل بگیرند .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.