1 - راهنمای خرید فرش, 3 - شانه و تراکم فرش

فرش ۱۲۰۰یا۱۵۰۰شانه

رنگ پرفروش سال

فرش ۱۲۰۰یا۱۵۰۰شانه

فرش ۱۲۰۰ یا ۱۵۰۰شانه شانه  فرش عامل اصلی تعیین کننده قیمت در فرش ماشینی می باشد چرا که هر مقدار شانه در فرش بالا رود نقشه ها در فرش ماشینی ظریف تر می شود.

مقدار تراکم در فرش نیز مانند مقدار گره در طول فرش اما با احتساب سه ردیف پود می باشد که باعث انعطاف پذیری بالا و استحکام و انسجام گره های شانه فرش می شود. فرش های ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ تولید می شود در حالی که فرش ۱۵۰۰ شانه با تراکم ۴۵۰۰ تولید می شود. 

 

 

فرش 1200یا1500شانه

تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه با فرش ۱۲۰۰ از لحاظ قیمت

فرش ۱۲۰۰یا ۱۵۰۰شانه قیمت فرش تا حد زیادی به جنس الیاف و دستگاه تولید کننده فرش بستگی دارد. فرش های ۱۵۰۰ شانه با الیاف اکرولیک هیت ست شده و با تار و پود پنبه تولید می شود.

فرش ۱۲۰۰ شانه نیز با الیاف اکرولیک هیت ست شده و با تار پود پنبه بافته می شود. مقدار خاب در فرش ۱۵۰۰ شانه نسبت به فرش های ۱۲۰۰ شانه کمتر می باشد.

فرش های ۱۵۰۰ شانه با دستگاه hcpx3، فرش ۱۲۰۰ شانه با دستگاه hcpx2 تولید می شوند.

پس با این تفاسیر فرش ۱۵۰۰ شانه با بالاتر بودن تراکم خود قیمت بالاتری نسبت به فرش ۱۲۰۰ شانه دارد.

انواع فرش ماشینی از نظر شانه

فرش ۱۲۰۰یا ۱۵۰۰شانه همانطور که اشاره کردیم ارتباط شانه و تراکم است که نشان می‌دهد یک فرش تا چه اندازه کیفیت بافت دارد. منظور از تراکم تعداد گره‌های موجود در طول یک فرش است، پس هرچه فرش تراکم بیشتری داشته باشد کیفیت آن نیز بیشتر خواهد بود. معمولا فرشی که دارای شانه و تراکم بالاتری است، از نظر زیبایی، استقامت و دوام مرغوبیت بیشتری دارد.

 

 

فرش1200یا 1500شانه

 

 

فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه

فرش ۱۲۰۰یا۱۵۰۰شانه این فرش‌ها از نظر زیبایی، استحکام و ظرافت حرف اول را می‌زنند و دارای یک بافت متراکم و زیبای دست بافتگونه هستند، از نظر تعداد شانه این تعداد بهترین و با کیفیت ترین تعداد شانه یک فرش ماشینی محسوب می‌شود.

در بافت این نوع فرش‌ها از الیاف ظریف استفاده می شود. اکثر تابلو فرش‌ها که با ظرافت بسیار بالایی تولید می‌شوند دارای ۱۲۰۰ یا ۱۵۰۰ شانه هستند. این فرش‌ها دارای لطافت، ظرافت و استحکام مناسبی هستند.

فرش ۱۲۰۰یا۱۵۰۰شانه وقتی تعداد شانه یک فرش بالا باشد به معنای فشردگی بین ریشه‌ها است که این مسئله باعث می‌شود امکان باز شدن ریشه‌ها یا گره‌ها وجود نداشته باشد. ضمن این که فشردگی بالا باعث می‌شود که فرش در مقابل آسیب ها مصونیت بیشتری داشته باشد.

تفاوت قیمت در شانه های مختلف

فرش ۱۲۰۰یا ۱۵۰۰شانه همانطور که اشاره کردیم مرغوبیت یک فرش به ظرافت و تراکم آن است، بنابراین هرچه فرش دارای شانه بالاتری باشد به معنای آن است که بافت ظریف‌تری دارد، به این ترتیب معمولا فرش های دارای شانه های بالاتر گران‌تر خواهند بود. از طرفی هرچه تراکم و شانه فرش بالاتر برود باید از نخ‌های نازک و ظریف تری در بافت استفاده شود که این مسئله خود روی قیمت فرش تاثیرگذار است.

هرچه نخ استفاده شده در بافت فرش مرغوب‌تر باشد مطمئنا فرش نیز گران‌تر خواهد بود. از نظر قیمتی و تعداد شانه، فرش های ۱۰۰۰ شانه محبوبیت بیشتری برای مصارف خانگی دارند، این فرش‌ها هم از نظر زیبایی و بافت ظریف نسبت به شانه‌های پایین‌تر بهتر هستند و هم  از نظر قیمت نسبت به شانه‌های بالاتر قیمت مناسبتری دارند.

 

 

انواع فرش ماشینی کاشان

خصوصیات بهترین فرش ماشینی کدام اند ؟

فرش ۱۲۰۰یا ۱۵۰۰شانه فرش های ماشینی اصل دارای بهترین و با کیفیت ترین تولید می باشند اما در مقابل فرش های ماشینی تقلبی یا غیر اصل کمی از نظر کیفیت و رتبه در مرحله پایین تر از فرش های ماشینی اصل قرار دارند .

فرش های ماشینی اصل دارای بهترین خصوصیات یک فرش ماشینی می باشد که در ادامه به برخی از آن خواهیم پرداخت :

۱) الیاف و نخ های بافته شده در فرش ماشینی با کیفیت : بهترین فرش های ماشینی از با کیفیت ترین الیاف و نخ های موجو در بازار بافته می شود و به فروش می رسد .

برای مثال فرش های خوب دارای الیاف آکریلیک که از نوع درجه یک ترین الیاف در بازار می باشد ، بافته شده است . این الیافت مقاومت فرش را در برابر پارگی ، سوختگی ، گرما و رطوبت ، پاخوردگی و … بالا برده و کم ترین آسیب به این فرش ها وارد می شود .

فرش ۱۲۰۰یا ۱۵۰۰شانه به طور کلی در بافت فرش های ماشینی ۳ نوع نخ کاربرد دارد : ۱- نخ تار ۲- نخ پود ۳- نخ خاب یا نخ پرز فرش  که بافت هر سه این نخ ها در فرش های ماشینی بسیار در کیفیت آن تاثیر گذار خواهند بود .
۲) ماندگاری و عمر و دوام طولانی فرش های ماشینی درجه یک : در مقایسه فرش های ماشینی با جنس آکرلیک با دیگر فرش ها می توان به ویژگی ماندگاری طولانی آن ها دقت کرد .

فرش ۱۲۰۰یا۱۵۰۰شانه از لحاظ دوام و ماندگاری ، طول و عمر فرش های ماشینی که با الیاف ۱۰۰ در ۱۰۰ آکریلیک بافته شده اند در مقایسه با فرش هایی که با الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن بافته شده اند ، کارکرد طولانی تری را خواهد داشت و افراد سالیان سال خواهند توانست از آن استفاده کنند .
۳) شانه و تراکم فرش های ماشینی : مسلم است که هر چه شانه و تراکم فرش های ماشینی بالاتر می رود  ، زیبایی آن فرش نیز بیشتر می شود و به فرش های دستباف نیز نزدیک تر می شود .

فرش ۱۲۰۰یا ۱۵۰۰شانه برای مثال فرش های ماشینی ۷۰۰ شانه در مقایسه با فرش های ماشینی ۱۲۰۰ یا ۱۵۰۰ شانه از بافت درشت تر و طراحی ساده تر و هم چنین قیمت پایین تری برخوردار هستند و اما فرش های ماشینی ۱۲۰۰ یا ۱۵۰۰ شانه دارای ظرافت بالایی در طراحی و بافت فرش دارند که باعث شده زیبایی فرش دو چندان شود و هم چنین قیمت گرانی را نیز داشته باشد .
۴) قابلیت شست و شوی بالای فرش های ماشینی اکرولیک  : فرش های ماشینی که از جنس آکریلیک بافته شده اند به گونه ای می باشند که به راحتی می توان آن ها را شست یعنی قابلیت شست و شوی بالایی دارند .

به گونه ای که اگر این فرش ها را در معرض نور قرار داده یا مورد شست و شو قرار دهیم ، هیچ گونه تغییری در شکل ظاهری این فرش به وجود نمی آید ؛ این در مقایسه با فرش هایی که از الیاف BCF، و یا پلی استر بافته شده اند این گونه نیست و بالعکس عمل می کنند که در طی زمان باعث می شود جلوه و زیبایی فرش از دست برود .

 

 

فرش کاشان

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.