1 - راهنمای خرید فرش

فرش ۱۲۰۰ شانه اکریلیک

فرش

فرش ۱۲۰۰ شانه اکریلیک

فرش ۱۲۰۰شانه آکرلیک،در اوایل پیدایش فرش ماشینی ، فرش ها فقط به طرح و رنگ های مختلف دسته بندی می شدند و به دلیل ضعیف بودن تکنولوژی تمامی آن ها با شانه ۳۲۰ بافته می شدند. 

رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی و افزایش سطح انتظار خریداران فرش، میزان شانه و تراکم فرش ها بیشتر و بیشتر شد تا جایی که می توان گفت امروزه میزان شانه و تراکم یکی از ملاک های اساسی خرید فرش  می باشد .

و امروز شاهد آن هستیم که فرش های ماشینی در شانه ها و تراکم های مختلف در حال تولید و عرضه هستند؛ از فرش۷۰۰ شانه تراکم ۲۱۰۰ و فرش۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ تا فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰ …

ما در این نوشتار سعی می کنیم شما را با تعریف، مشخصه ها و فاکتورهای یک فرش ۱۲۰۰ شانه خوب، مزایا و معایب فرش های ۱۲۰۰ شانه، قیمت فرش های ۱۲۰۰ شانه و البته محبوب ترین آن ها در دکتر فرش، بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید بهترین و اصولی ترین انتخاب را داشته باشید.
بنابراین تا انتهای این نوشتار با دکتر فرش همراه باشید تا بتوانیم خریدی خوب، مطمئن و ماندگار را تجربه کنیم.

 

راه تشخیص فرش اصل ۱۲۰۰ شانه

در اولین مرحله نیاز است که بدانیم فرش ۱۲۰۰ شانه به چه معناست ؟
در واقع در تعریف تئوری، تعداد گره های موجود در یک متر از عرض فرش را تراکم عرضی یا شانه می گویند.حالا اگر بخواهیم این تعریف را به صورت عملی پیاده کنیم باید چه کنیم؟
برای این کار کافیست فرش را برگردانید و از قسمتی پشت فرش، با استفاده از خط کش یا متر، ۱۰ سانتی متر را در عرض فرش جدا کنید.
حالا شروع کنید به شمردن تعداد گره های موجود در این ۱۰ سانتی متر.
عدد حاصل را در ۱۰ ضرب کنید تا تعداد گره های موجود در ۱۰۰ سانتی متر ( یک متر ) به دست بیاید.
حالا شما توانسته اید شانه فرش تان را بدست بیاورید.به عبارت دیگر اگر در ۱۰ سانتی متر از عرض فرش، تعداد ۱۲۰ گره داشته باشید، شما در واقع یک فرش ۱۲۰۰ شانه دارید .
این تعداد گره برای فرش های ۷۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه به ترتیب برابر با ۷۰ و ۱۵۰ گره خواهد بود.
اگر دوست دارید که بیشتر راجع به شانه و تراکم بدانید، کافیست روی ویدئوی زیر کلیک کنید.

لازم به ذکر است که فرش های ۱۲۰۰ شانه معمولا با تراکم ۳۶۰۰ بافته می شوند که تراکم بالایی محسوب می شود.

 

 

مزیت فرش ۱۲۰۰ شانه

با توجه به تجربه ما درمجموعه فرش تندیس خاطره کاشان، فرش های ۱۲۰۰ شانه بین تمامی فرش ها از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند که در ادامه سعی می کنیم به برخی از دلایل آن ها اشاره نماییم.

 

شاید بتوان به عنوان اولین و یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت بیش از حد فرش های ۱۲۰۰ شانه به این موضوع اشاره کرد که هر چه شانه فرش بیشتر می شود، ظرافت و جلوه نمایی طرح و نقش فرش بیشتر و بیشتر می شود .یعنی فرش ۱۲۰۰ شانه از ۷۰۰ شانه ظریف تر و دارای طرح های زیباتری است و طرح های فرش های ۱۲۰۰ شانه معمولا وضوح بیشتری دارند و دارای جزئیات بیشتری هستند و همین طور فرش ۱۵۰۰ شانه نسبت به فرش های ۱۲۰۰ شانه.

 

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که به دلیل مسائل تکنیکی و فنی، هرچه شانه و تراکم فرش بالاتر برود، مجبوریم که از ارتفاع نخی که در بافت فرش از آن استفاده می کنیم بکاهیم و این باعث می شود که فرش ۱۵۰۰ شانه ارتفاع نخ کمی داشته باشند یعنی فرش های ۱۵۰۰ شانه فرش نسبتا نازکی هستند که احتمالا خیلی برای استراحت و نشستن راحت نباشند.
ولی فرش ۱۲۰۰ شانه حالت تعادل را داراست.

 

یعنی ظرافت و زیبایی را در کنار راحتی و نرم بودن فرش داراست و شاید بتوان گفت این مزیت بسیار بزرگی برای فرش های ۱۲۰۰ شانه محسوب می شود.

 

مزیت بعدی فرش های ۱۲۰۰ شانه این است که این فرش ها فقط با دستگاه HCI بافته می شوند. این دستگاه یکی از به روز ترین و گران ترین دستگاه های بافندگی بازار می باشد و این قابلیت را دارد که ریز بافت ترین فرش ها را تولید کند.

نکته ی مهم اینجاست که فقط الیاف با کیفیت قابلیت قرار گیری در این دستگاه را دارند. بنابراین اگر سراغ فرش ۱۲۰۰ شانه بروید خیالتان راحت است که جنس با کیفیت خریداری کرده اید البته به شرطی که فرش تان را از یک فروشگاه معتبر و یک برند خوب و قابل اعتماد تهیه کنید.
 

 

قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ گل برجسته

طبیعتا هرکسی دوست دارد که کالایی با کیفیت مطلوب و در عین حال با قیمت مناسب تهیه نماید و تناسب قیمت کالا با بودجه مشتری یکی از اساسی ترین موضوعات است. پس در این قسمت به بررسی قیمت فرش۱۲۰۰ شانه می پردازیم.

 

مزیت دیگری که فرش های ۱۲۰۰ شانه دارند، قیمت مناسب تر آن ها در مقایسه با فرش های ۱۵۰۰ شانه است.

 

بنابراین خریدار فرش ۱۲۰۰شانه، یک فرش با طرح و نقش زیبا ، تراکم بالا و البته نرم و راحت خریداری می کند ولی با یک قیمت مناسب و معقول نسبت به فرش های سطح بالاتر.

 

ولی به شما توصیه می کنیم که اگر قصد خرید فرش های با شانه کمتر را دارید، از دیدن فرش های ۱۲۰۰ شانه خودداری کنید، چرا که احتمالا با دیدن این فرش ها، دیگر فرش های با شانه کمتر به چشم شما نخواهد آمد و در تصمیم گیری دچار مشکل خواهید شد.

 

فرش ۱۲۰۰ شانه مناسب چه افرادی نیست؟

طبیعتا هر محصولی ممکن است برای برخی افراد مناسب باشد و برای برخی دیگر انتخاب درستی نباشد.
همانطور که گفته شد، فرش های ۱۲۰۰ شانه بدلیل داشتن زیبایی و نرمی و لطافت به طور همزمان، معمولا برای هر قشر و سلیقه ای مناسب است اما به صورت کلی شاید بتوان گفت افرادی که نرم بودن فرش برایشان اهمیت بسیار زیادی دارد،(مانند سالمندان عزیز ) فرش های با شانه کمتر مناسب تر است چرا که نرمی و لطافت بیشتر نسبت به فرش های ۱۲۰۰ شانه دارند و احتمالا بر روی آن فرش ها، احساس راحتی بیشتری می کنند.

 

جنس نخ استفاده شده در بافت فرش ۱۲۰۰ شانه 

در بافت فرش های ۱۲۰۰ شانه، از نخ اکریلیک استفاده می شود که نخ بسیار با کیفیتی محسوب می شود.اما اگر شما محصولات فرش تندیس خاطره کاشان در دسته فرش ۱۲۰۰ شانه را بررسی کنید می بینید که جنس نخ به این شکل نوشته شده است: نخ اکریلیک هیت ست شده.

 

در واقع برخی از مواقع پس از بافت فرش، آن را در شرایط خاصی تحت دما و بخار آب قرار می دهند و این اتفاق که به آن هیت ست شدن می گویند که چندین و چند ویژگی منحصر بفرد را به فرش های ماشینی می دهد:

 

الف-بر اساسی طراحی صورت گرفته توسط طراحان فرش های ماشینی، برخی از نخ های استفاده شده در فرش در اثر حرارت، کوتاه می شوند و باعث می شود فرش های گل برجسته پدید بیایند.

همانطور که می دانید فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ گل برجسته یکی از محبوب ترین دسته های محصولات دکتر فرش محسوب می شود.

ب- هیت ست شدن باعث می شود مقاومت فرش در برابر گرما بالا برود به شکلی که اگر در حد چند ثانیه اتو یا قابلمه داغ روی فرش قرار بگیرد، فرش دچار آسیب جدی نمی شود.

ج-هیت ست شدن موجب تثبیت رنگ فرش می شود .به عبارت دیگر در برابر نور، یا استفاده از فرش یا حتی شستشو، رنگ فرش تغییر نمی کند. 

بنابراین در هنگام خرید فرش ماشینی توجه کنید که جنس نخ آن حتما اکریلیک هیت ست شده باشد.

 

فرش ۱۲۰۰ شانه چه مزایایی دارد؟

فرش های ۱۲۰۰ شانه را در واقع می توان میانگین فرش های ۷۰۰ شانه و ۱۵۰۰شانه دانست.

به این صورت که بسیار نرم و لطیف است شبیه فرش های ۷۰۰ شانه و همچنین نقش و نگار بسیار جذاب و همراه با جزئیات بی نظیر دارد مانند فرش های ۱۵۰۰ شانه .

به عبارت دیگر به اندازه فرش های ۷۰۰ شانه نقش و نگار کلی و بدون جزئیات ندارند و مثل فرش های ۱۵۰۰ شانه سفت و سخت نیست که لذت استراحت و راه رفتن را از بین ببرد.

ضمن اینکه قیمتی مابین فرش های ۷۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه دارد و به اندازه فرش های ۱۵۰۰ شانه گران هم نیست. 

 

 

فرش کاشان

,,,,,,,,,,,

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.