1 - راهنمای خرید فرش

فرش۷۰۰شانه

فرش ماشینی ترک

فرش۷۰۰شانه

فرش۷۰۰شانه ،فرش۷۰۰شانه یکی از پرفروشترین فرشهای کاشان است .فرش را می توانیم از نظر شانه و تراکم، دستگاهی که فرش به وسیله آن بافته شده و همچنین از نظر مواد اولیه یا همان نخی که فرش با آن بافته می‌شود، تقسیم بندی کرد.

 

یکی از پرکاربردترین تقسیم بندی‌ها که معمولا موقع خرید فروشنده از خریدار می‌پرسد تعداد شانه فرش است، به همین خاطر اولین موردی که بررسی می‌کنیم تقسیم بندی فرش ها بر اساس شانه و تراکم است.

 

این فرشی که نام بردیم، تعداد ۷۰۰گره یا ریشه در یک متر از عرض فرش دارد و تراکم ۲۵۵۰ تولید شده به این معنی است که در یک متر از طول فرش ۲۵۵۰ گره وجود دارد.

 

فرش۷۰۰شانه کاشان

زمانی که فرش۷۰۰شانه وارد بازار ایران شد. این نوع فرش ها تا کنون از پر فروش‌ترین فرش های موجود در بازار هستند که جلوتر بیشتر در موردش توضیح می‌دهیم.

 

فرش۱۰۰۰شانه این نوع فرش سهم زیادی از بازار ایران نداشت و شاید علت اصلی آن ورود سریع و بدون فاصله دستگاه های فرش ۱۲۰۰ شانه به ایران بود که تولید کنندگان را به سمت خرید آن سوق داد. فرش های ۱۰۰۰ شانه در دو نوع ۱۰ رنگ و ۸ رنگ در حال تولید هستند و با تراکم ۳۰۰۰ بافته می‌شود.

 

فرش۱۲۰۰شانه این فرش ها همانطور که گفته شد خیلی سریع بعد از ورود فرش۱۰۰۰شانه وارد شد و اجازه ارز اندام به تولید کنندگان فرش۱۰۰۰شانه را نداد. تراکم این نوع فرش ها معمولا ۳۶۰۰ می‌باشد و در انواع ۸ رنگ و حتی ۱۴ رنگ در بازار عرضه می شود.

 

در حال حاضر فرش های ماشینی عمدتا در قالب فرش۵۰۰ شانه، فرش۷۰۰شانه و فرش های۱۲۰۰ و۱۵۰۰شانه بافته می شود که بیشتر درباره فرش۷۰۰ شانه توضیح میدیم، چون جزء پرفروش‌ترین های بازاراست.

 

 انواع فرش۷۰۰شانه

سه نوع فرش۷۰۰شانه در بازار وجود دارد:

  • فرش ۷۰۰شانه با تراکم۲۱۰۰ الی۳۰۰۰: این نوع فرش دارای ۷۰۰گره در عرض آن می باشد و تراکم آن بین ۲۱۰۰ تا ۳۰۰۰ است.
  • فرش ۷۰۰شانه با تراکم۱۵۰۰: فرش هایی که در عرض خود ۷۰۰گره را جای داده اما تراکم آن و یا همان تعداد گره های موجود در طول فرش۱۵۰۰ می‌باشد. این  نوع فرش به وسیله دستگاه های ۵۰۰ شانه بافته می‌شود که با تغییرات اساسی که در آن ایجاد شده تراکم عرضی یا همان شانه فرش را از۵۰۰ ریشه به ۷۰۰ ریشه تبدیل کرده اند.
  • فرش طرح۷۰۰شانه: این دسته از فرش ها بر خلاف دو دسته قبل در عرض خود ۷۰۰ گره را ندارد بلکه شانه آن ۵۰۰ است و تراکم فرش یا همان طول آن درای ۱۰۰۰ گره می‌باشد.

 

مزایای فرش۷۰۰شانه

فرش ۷۰۰ شانه همواره مورد استقبال عموم افراد جامعه قرار گرفته که عوامل مختلفی باعث این انتخاب می‌شود که به چند عدد از این عوامل را بررسی می‌کنیم.

یکی از دلایل اصلی که باعث  محبوبیت فرش۷۰۰شانه بین خانواده های ایرانی شده قیمت مناسب آن است. در عین زیبایی و مقاومت کافی قیمت به مرات کمتری از فرش های۱۲۰۰ و ۱۵۰۰شانه دارند. پس کاملا منطقی به نظر می‌رسد اگر فرش۷۰۰شانه را به انواع دیگر فرش ترجیه دهیم.

این استقبال خود باعث ایجاد مزیتی دیگر برای فرش۷۰۰شانه شده است. تولیدکنندگان فرش های ماشینی هنگامی که این حجم تقاضا مردم را برای خرید این فرش ها دیدند با اقشار متوسط جامعه همراه شده و شروع به تولید این فرش با طرح ها و نقشه های جدید نمودند که این مسئله باعث شد مصرف کنندگان در هنگام خرید علاوه بر مزایای مذکور با تنوع خوبی هم روبرو شوند و حق انتخاب بیشتری داشته باشند.

فرش۷۰۰شانه در مقایسه با فرش های با شانه و تراکم بالاتر از مقاومت و استحکام بیشتری در مقابل شستشو و تردد برخوردار است بنابراین همان طور که گفته شد استفاده در مکان هایی که در معرض آلودگی و لکه قرار دارد مانند اتاق کودک و آشپزخانه بسیار ایده آل بوده و مورد استقبال قرار می گیرد.

 

لطافت و نرمی فرش۷۰۰شانه

فرش۷۰۰شانه نسبت به فرش های۱۲۰۰شانه و۱۵۰۰شانه از تراکم و شانه کمتری برخوردار است که این موضوع سبب شده این فرش ارتفاع خاب بیشتری داشته و در نتیجه فرش به مراتب لطیف تری در اختیار مشتری قرار بگیرد. این لطافت و نرمی فرش باعث می شود که فرش۷۰۰شانه کفپوش بسیار مناسب برای مکان های پر تردد خانه باشد .

استفاده از این نوع فرش در اتاق کودک، آشپزخانه و حتی اتاق خواب توصیه می شود .

 

معایب فرش۷۰۰شانه

نقشه های ساده، نقشه های ساده تر نسبت به۱۲۰۰و۱۵۰۰شانه در این فرش ها به چشم می‌خورد، علت آن هم تعداد کم گره‌ها در طول و عرض آن و ظرافت کمتر نسبت به فرش های ۱۲۰۰شانه و۱۵۰۰شانه است.

 

  • وضوح کمتر، به علت درشت بافت بودن دستگاه های فرش ۷۰۰ شانه وضوح تصاویر از فرش های۱۲۰۰و۱۵۰۰شانه، کمتر است.

 

  • وزن زیاد، مورد دیگر در بیان معایب فرش۷۰۰شانه می‌شه به سنگینی این گونه فرش ها اشاره کرد که همانطور که حتما تا کنون متوجه شده اید به دلیل ضخامت و خاب بیشتر آن وزنش را نسبت به گونه های دیگر افزایش داده است.

 

  • هدف از بیان تمام این اوصاف، مزایا ومعایب به هیچ عنوان ترقیب شما به خرید و یا منصرف کردن از خرید فرش۷۰۰شانه نیست زیرا هرکس با توجه به نوع استفاده و شرایطی که در محل استقرار فرش ایجاد می‌شود باید نوع فرش را از لحاظ شانه تراکم و حتی جنس نخ انتخاب نماید.

نتیجه گیری

بنابراین به عنوان مثال شما قصد خرید فرش برای محلی مانند پذیرایی را دارید و تمام فکر و ذکر شما زیبایی و جلوه ایست که فرش به آن محل می دهد به طور حتم باید به سراغ فرش های۱۲۰۰شانه ویا۱۵۰۰شانه بروید اما در غیر این صورت همانطور که در بالا روی آن تاکید داشتیم فرش های۷۰۰شانه بهترین انتخاب برای شما از لحاظ هزینه و مدت زمان استفاده از فرش خواهد بود به طور یقین از انتخاب خود راضی خواهید بود .

 

 

,,,,,,,

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.