1 - راهنمای خرید فرش, 6 - فرش

مزیت فرش بافته شده با نخ هیت ست شده

فرش ماشینی آنتی باکتریال

مزیت فرش بافته شده با نخ هیت ست شده

مزیت فرش بافته شده با نخ هیت ست شده ،واژه هیت ست یا هیت ست شده در مرحله ریسندگی الیاف می باشد و فرایندی است که طی یک سری مراحل خاص بافت درونی نخ را به وسیله تثبیت کردن الیاف توسط بخار و گرما ریسیده می شود و به فرش بافته شده توسط این نوع الیاف ویژگی های خاصی می دهد.تا اینجا با تعریف هیت ست و الیاف اکریلیک هیت ست در فرش ماشینی آشنا شدید.برای آشنایی با ویژگی ها و مزیت های هیت ست شدن الیاف در فرش ماشینی مطالب را دنبال کنید.

 

فرش ماشینی هیت ست شده

هیت ست نخ به چه معناست؟

مزیت فرش بافته شده با نخ هیت ست شده ،هیت ست کردن فرایندی است که پیش از بافت فرش ماشینی، روی الیاف مصنوعی صورت می گیرد. در این فرایند که شامل مجموعه ای از مراحل است، بافت نخ ها پس از ریسیده شدن به وسیله حرارت و بخار دچار تغییراتی می شوند که در نهایت به تثبیت و افزایش کیفیت آنها می‌انجامد.

 

ضمن اینکه نخ های معیوب و فاقد کیفیت لازم در این مرحله حذف می شوند. پس هیت ست کردن نخ ها، موجب بافت فرش هایی می شود که دارای کیفیت، استحکام، دوام و ثبات رنگ بالاتری خواهند بود. به این ترتیب اصطلاحاتی مانند فرش هیت ست اشتباه است چرا که هیت ست کردن روی نخ ریسیده شده انجام می شود.

 

در فرایند هیت ست کردن از ماشین آلات و دستگاه های مجهزی استفاده می شود که بدون آسیب رساندن به نخ، کیفیت آن را ارتقاء می دهند. بخشی از هیت ستینگ شامل دادن بخار آب به نخ است، این مرحله ضروری سبب ایجاد مقاومت در نخ، کاهش پرزدهی آن، افزایش قابلیت رنگ پذیری و نیز یکدستی و نرمی نخ می گردد. 

 

هیت ست کردن را می توان روی انواع الیاف آکریلیک، پلی استر، پلی پروپیلن، پشم و مخلوط به کار برد. در این بین نخ آکریلیک هیت ست بالاترین کیفیت را به خود اختصاص داده است.

 

مزیت فرش بافته شده با نخ هیت ست

مزایای فرش اکریلیک هیت ست شده

مزیت فرش بافته شده با نخ هیت ست شده ، فرش های ماشینی که از الیاف هیت ست هستند مانند اکریلیک هیت ست شده دارای خاصیت هایی از جمله:مقاومت بسیار بالا در برابر نور و گرما را دارند و توانایی این را دارند که یک اتوی یا قابلمه داغ را به مدت ۵ دقیقه بدون هیچ آسیبی تحمل کنند.فرش آکریلیک هیت ست شده سر نخ هایی واضح یا به عبارتی دانه اناری دارند و اگر بر روی آن دست بکشیم متوجه نرمی و لطافت این الیاف می شوید.

 

از ویژگی های اکریلیک هیت ست بدون پرز بودن این الیاف است که که فرش های ضد حساسیت و فرش های بدون پرز مشهورند.فرش های اکریلیک رنگ های زیبا و جذابی دارند و دلیل هیت ست شدن دوام بیشتری دارند.

 

فرش ماشینی هیت ست شده کاشان

ویژگی های فرش ماشینی نخ هیت ست

مزیت فرش بافته شده با نخ هیت ست شده ،استحکام نخ های هیت ست شده بالا است و احتمال پاره شدن آن در طی فرآیند قالیبافی با دستگاه ها بسیار کم می شود . این امر می تنواند در آینده فرش نیز تاثیر داشته باشد و کیفیت و دوام آن را بالاتر ببرد و فرش بیستر عمر کند .

 

مورد اول– این نخ ها دارای مقاومت نسبت به گرد و خاک و کثیفی و آلودگی هستند . در واقع این مقاومت نسبت به نخ های دیگر بیشتر است که نتیجه می توان گرفت که نخ های هیت ست شده که در فرش ماشینی به کار می روند سلامت و بهداشت قالی را نیز تامین می کنند .

 

مورد دوم– مقاومت در برابر حرارت و گرما از دیگر ویژگی های این نخ ها است که نسبت به سایر نخ ها مقاومت بیشتر و پایدار تری نشان خواهد داد .

 

مورد سوم – قابلیت جذب رنگ زیاد در این نخ ها باعث می شود رنگ رفتگی فرش بعد از شستشو یا بوسیله نور خورشید بسیار کاهش یابد .

 

مورد چهارم – با این نخ ها می توان نقشه های بسیار بهتری را روی فرش پیاده سازی کرد چون دارای زیر دست یکنواخت برا اجرای طرح و نقشه های مختلف هستند .

 

فرش کاشان

, , , , , , , , , , , , , , ,

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.