1 - راهنمای خرید فرش

مقایسه نخ آکرلیک با پلی استر

انتخاب رنگ درفرش ماشینی1000شانه

مقایسه نخ آکرلیک با پلی استر

مقایسه نخ آکرلیک با پلی استر  ،در این قسمت می خواهیم مطالبی را درباره مقایسه نخ آکرلیک با پلی استر بیان کنیم . الیاف اکریلیک جزو الیاف های طبیعی می باشد برای ساخت این نوع الیاف همچنین از پلیمر پلی اکریلونیتریل استفاده می کنند که دارای میانگین مولوکولی ۱۹۰۰ مونومر است .

 

الیاف اکریلیک سبک می باشد و به الیاف پشمی که جزو الیاف طبیعی است شبیه می باشد . الیاف اکریلیک نیز می باشد و بسیار مناسب برای بافت فرش است . اگر این نوع الیاف را بر روی پایه کوتاه دستگاه ریسندگی ببافند خاصیتی شبیه به پنبه پیدا می کند .

 

مقایسه نخ آکرلیک با پلی استر

برای تولید الیاف اکریلیک چندین روش وجود دارد :

۱- روش رنگی و یا رنگدانه ای .

۲- روش کتان شسته نشده و یا اکرو

۳- تولید به صورت سفید خام و رنگ نشده .

ازالیاف اکریلیک علاوه بر فرش در تولید ژاکت ، چادر ، دستکش ، روسری ، جوراب و پارچه های تزیینی استفاده می کنند . الیاف اکریلیک از خصوصیات مفید بسیار زیادی برخوردار  می باشد . و نسبت به الیاف های طبیعی دارای قیمت مناسب تری می باشد .

 

این نوع الیاف ضد حساسیت می باشد و در برابر شستشو بسیار مقاوم است و همچنین رنگ پذیری بالایی دارد . اکریلیک در برابر مواد شیمیایی ، بید ، تابش نور خورشید ، روغن و چربی نیز مقاوم می باشد .

 

یکی از مشکالاتی که در این الیاف وجود دارد و موجب نارضایتی مشتریان می شود پرزدار بودن آن ها می باشد که این مشکل نیز با فرآیند هیت ست تا حد زیادی بر طرف شده است .

 

الیاف پلی استر به چه الیافی گفته می شود ؟

الیاف پلی استر در سال ۱۹۲۸ برای اولین بار توسط آقای کارو ترز تولید شد . از ویژگی های بارز آن ها در همان سال های اولیه می توان به مقاوت بالایش در برابر رطوبت و حرارت اشاره کرد .

 

بعد از سال ۱۹۲۸ درباره این الیاف تحقیقات زیادی انجام گرفت . تا بتوانند این نوع از الیاف را بهبود ببخشند و این کار تاثیر بسیار زیادی در بهبود آن ها داشت . 

 

ویژگی ها و خواص پلی استر عبارتند از :

براقیت یا LUSTER ، عدم پرز دهی ، ثبات شست و شوی بالا ، ثبات سایشی بالا ، عدم حساسیت زایی ، نرمی و لطافت ، مقاومت بالای حرارتی و گرمایی ، ثبات نوری بالا ، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی ، عدم رشد باکتری و قارچ . از الیاف پلی استر نیز علاوه بر فرش در منسوجات نساجی ، پوشاک و غیره استفاده می شود .

 

تفاوت نخ آکرلیک با پلی استر

 

تفاوت فرش اکریلیک با پلی استر

بهترین الیاف موجود در بازار برای فرش های ماشینی الیاف اکریلیک هیت ست شده می باشد . و علت این برتری ویژگی های می باشد که سایر الیاف های مورد استفاده در فرش های ماشینی دارای این ویژگی ها نیستند . و همچنین معایبی که سایر الیاف ها ممکن است در دراز مدت به آن ها بتلا شوند را ندارد . برای این که بتوانید یک فرش ۱۰۰ در صد اکریلیک را بشناسید  .

 

باید به نکاتی دقت کنید که عبارتند از :

۱•    فرش های اکریلیک نسبت به فرش های پلی استر و سایر فرش های ماشینی دارای طول عمر  و دوام بالا تری می باشد .

۲•    در مقایسه با فرش های پلی استر در زمان شستشو و یا استفاده زیادی دچار آب رفتگی ناچیزی می شود . و تغییراتی که بر اثر پا خوردگی در فرش ها ایجا می شود در این نوع بسیار کم است .

در صورتی که این تغییرات در فرش های پلی استر دارای مقدار قابل توجهی می باشد . به صورتی که بعد از استفاده از آن ها در مدت زمان طولانی می توانید کج و یا کوتاه شدن آن ها را به چشم ببینید .

۳•    فرش های که در آن ها از الیاف اکریلیک استفاده شده است در هنگام شستشو ، نور آفتاب ، حرارت بالا دچار تغییر رنگ نمی شوند . اما در فرش های که از الیاف پلی استر در آن ها استفاده شده است چنین نمی باشد .

۴•    فرش های اکریلیک با گذشت زمان دچار سایش و یا پاخوردگی نمی شوند . اما فرش های پلی استر در گذر زمان دچار چنین مشکی می شوند .

۵•    برای مقایسه فرش اکریلیک با فرش پلی استر از نظر زیبایی می توان گفت که فرش های اکریلیک از چنان زیبایی بر خوردارن که قابل مقایسه با سایر فرش ها نمی باشند .

۶•    فرش های پلی استر بدون پرز دهی  می باشند اما فرش های اکرلیک دارای پرز دهی هستند که برای رفع این مشکل در آن ها از فرایند هیت ست بر روی آن ها استفاده می شود .

۷•    فرش های پلی استر دارای قیمت پایین تری نسبت فرش های اکریلیک می باشند .

۸•    فرش های پلی استر برای مکان های پر رفت آمد مناسب نمی باشند .

۹•    فرش های اکرلیک ضد حساسیت می باشند و شما می توانید از آن ها در اتاق کودکان استفاده کنید .

۱۰•    در هنگام دست کشیدن بر روی فرش های اکریلیک نخ های خاب به صورت دانه دانه از زیر دست تان عبور می کند .

 

 

نخ آکرلیک یا پلی استر

 

تفاوت فرش آکرلیک با پلی استر

فرش های تولیدی انواع مختلفی دارند.بهترین و مرغوبترین جنس فرش اکریلیک است.با توجه به موارد زیر تا حدودی میتوانید به طریقه شناسایی فرش اکریلیک واقعی از غیر واقعی پی ببرید.

 

تفاوت فرش آکرلیک با پلی استر :

۱-یکی از تفاوت های فرش های اکریلیک نسبت به پلی استر در نرمی ، لطافت و روشنی (رنگ های شاد،شفاف و زنده) آن است.

 

۲-به علت نرمی و لطافت فرش های اکریلیک با لمس کردن فرش ، دست به راحتی از روی فرش سر می خورد.

 

۳-فرش اکریلیک هیچ گونه بوی مواد نفتی و پلاستیکی نمی دهد.

 

۴-فرش های اکریلیک بر خلاف دیگر فرش ها مقاومت بالایی در برابر پا خور شدن از خود نشان می دهند و به همین منظور برگشت پذیری فوق العاده ای دارند.

 

۵-نکته جالب توجه این است که حتی جنس نخ خاب اکرلیک هیت ست در هنگام لمس کردن از زیر دست دانه دانه رد شده و قابلیت چسبندگی ندارد.

 

۶-فرش اکریلیک مقاومت نسبتا خوب و بالایی در مقابل حرارت های غیر مستقیم دارد.

 

بنابراین اگر موارد بالا را در فرش های اکریلیک ملاحظه نکردید وفرش زبری و روشنی قابل توجهی نداشت قطعا با جنس پلی استر روبه رو هستید و این گونه فرش ها از نظر قیمت و کیفیت تفاوت زیادی با فرش های اکریلیک دارند.

 

الیاف اکریلیک می تواند حرارت بالا را به مدت پنج دقیقه تحمل کند و دچار سوختگی و تغییر رنگ  نشود . برای مثال می تواند گرمای یک اتو و یا یک قابلمه داغ را به مدت پنج دقیقه تحمل کند .اما اگر این کار را بر روی فرش های پلی استر انجام دهید فرش شما دچار سوختگی خواهد شد.

 

فرش

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.