1 - راهنمای خرید فرش

نکات مهم برای خرید فرش

فرش زمینه روشن جدید

نکات مهم برای خرید فرش

نکات مهم برای خرید فرش ،هنگامی که برای خرید قالی ماشینی به بازار می‌روید، جاذبه رنگ و طرح شما را درگیر به خود می‌سازد. نقش‌های متنوع سنتی و فانتزی در بازار به وفور پیدا می‌شود که به شدت ذهن ما را درگیر خودش می‌سازد. اما تنها نکات خرید فرش نقش و رنگ نیست. اگر چه به طور کل در نهایت حتی بعد از شناخت ویژگی‌های فرش خوب این طرح و نقش است که ما را به خرید ترغیب می‌نماید.

 

نکات مهم برای خرید فرش ماشینی

 

نکات مهم و کلیدی در رابطه با یک فرش ماشینی خوب و مواردی که قبل از خرید فرش باید به آن ها توجه داشت:

 

نکته اول

امروزه بهترین الیاف به کار رفته در بافت فرش ماشینی اکریلیک هیت ست می باشد این نخ مقاومت زیادی در برابر نور و گرما ، گرد و غبار و… دارد .

روش های شناخت فرش ماشینی اکریلیک از غیر اکریلیک : این الیاف بوی مواد نفتی نمی دهند ، نسبت به فرش های پلی استری نرم تر هستند ، این قابلیت را دارند که یک اتوی داغ یا قابلمه داغ را به مدت ۵ دقیقه تحمل کنند. برای آشنا شدن بهتر با این ویژگی از قسمت مقالات استفاده نمایید.

 

نکته دوم

فرش های ماشینی موجود در بازار ۵۰۰ ، ۷۰۰ ، ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ شانه هستند که با تراکم های ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ ، ۱۴۰۰ ، ۱۷۰۰ ، ۲۰۰۰ ، ۲۵۵۰ ، ۲۷۰۰ ، ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ یافت می شود . اگر به زیبایی ونقش و نگار فرش اهمیت می دهید باید فرشی که دارای تراکم و شانه ی بیشتری است را انتخاب کنیم و اگر فرش بادوام میخواهیم فرش های ماشینی ۷۰۰ شانه با تراکم پایین تر مناسب می باشند . علت دوام کمتر فرش ماشینی ۷۰۰ شانه لطیفی و نازکی جنس نخ آن است البته این مقدار نازکی خیلی زیاد نیست.

 

نکات مهم خرید فرش

نکته سوم

مدتی است فرش هایی معروف به فرش ماشینی بلژیکی وارد کشور شده است و به خاطر نازکی و استفاده از طرح های سنتی و اصیل فرش ماشینی ایرانی مانند ((خشتی)) و غیره از انها استقبال می کنند و دارای مشکلات زیادی هستند . جنس این فرش ها از ویسکوز و مواد است که در پشت انها از لاتکس استفاده شده که باعث می شود به زمین بچسبد و شستشوی آن بسیار سخت باشد به این دلیل باید انها را به قالیشویی های ماهر سپرد . این فرش ها انقدر نازک هستند که باید برای راه رفتن بر روی انها از کفش یا صندل استفاده کرد زیرا راحت نیستند.

 

نکته چهارم

در گذشته فرش های ماشینی بر روی کاشی و سرامیک سر می خورد ولی امروزه برای رفع این مشکل و راحتی افراد در چهار طرف فرش از چرم استفاده و دوخته می شوند که از سر خوردن فرش جلو گیری می کند.

نکته پنجم

منظور از فرش دستبافتگونه فرش های ۷۰۰ شانه به بالا هستند که اگر به پشت آنها نگاه کنیم متوجه می شویم بافت انها شباهت زیادی به فرش دستباف دارد.

 

نکته ششم

برای خرید بهترین فرش ماشینی باید به نحوه ی استفاده ی آن در اتاق یا جای دیگر توجه داشته باشیم برای مثال فرشی که در یک جایه پر رفت و آمد قرار دارد باید قابلیت با خور بودن را داشته باشد و برای استفاده ی طولانی مدت و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار دوام زیادی داشته باشد همچنان می توانیم برای مکان هایی که رفت و امد کمتری دارند مانند اتاق خواب از فرش های لطیف تری استفاده کنیم که از رنگ روشنی برخوردار باشد تا فضایی دلنشینی ایجاد باشد.

 

نکات مهم درخرید فرش ماشینی

نکته هفتم

در خرید فرش ماشینی باید به سبک زندگی خود توجه داشته باشیم برای مثال اگر در خانه کودکی داریم یا از حیوانات خانگی استفاده می کنیم باید طرح و نقشه فرش هایی را انتخاب کنیم که نمایی شلوغ و تیره دارند ، تا از دیده شدن کثیفی جلوگیری کنند و اگر خانواده ای کم جمعیت هستید می توانید بالعکس عمل کنید و از نقشه فرش هایی استفاده کنید که  رنگ روشن تر و نقش های کمی در خود دارند استفاده نمایید.

 

نکته هشتم

اگر در خانه هایتان فضای کوچکی دارید و میخواهید که بیشتر جلوه دهد و فضای خانه را بزرگ تر نشان دهد از فرش های ماشینی که دارای رنگ های روشنی هستند استفاده کنید.اگر خانه تان بزرگ است و فضا را کم اثاثیه جلوه می کند بهتر است از فرش هایی استفاده کنیم که رنگ تیره و نقوش بیشتری داشته باشد این نوع فرش ها فضایی لطیف و دلچسب به وجود می آورد.

 

نکته نهم

اگر در خانه هایتان فرش هایی دارید که از انها استفاده نمی کنید حتما انها را به صورت لوله شده نگهداری کنید تا از فرسودگی و از بین رفتن آن  جلوگیری شود و به صورت فرش نو و دست نخورده باقی بمانند.

 

فرش

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.