1 - راهنمای خرید فرش

هرفرشی برای کجا مناسب است

فرش رنگ آبی

هرفرشی برای کجا مناسب است

هرفرشی برای کجا مناسب است؟ یکی از مهمترین عناصر دکوراسیون در هر خانه، فرش است. فرش‌ها، به خصوص فرش‌های دستباف ایرانی، یک اثر هنری محسوب می‌شوند و نقش‌ها و انواع مختلفی دارند که هر یک سبک و حال و هوای خاصی در خانه ایجاد می‌کنند. این تنوع در بسیاری موارد موجب سردرگمی خریداران و در نهایت انتخاب فرش‌های نامناسب می‌شود.

 

بیشتر افراد به فروشگاه‌ها مراجعه و با توجه به بودجه خود بهترین فرش را انتخاب می‌کنند. نکته‌ای که معمولا فراموش می‌شود این است که هر فرشی، هر چقدر هم که زیبا و باکیفیت باشد، مناسب هر خانه‌ای نیست و انتخاب فرش مناسب، اصول و قواعدی دارد.

 

فرش باید با توجه به نوع دکوراسیون انتخاب شود و کاربری آن از پیش تعیین شده باشد. فرشی که برای اتاق پذیرایی انتخاب می‌شود با فرش اتاق خواب از لحاظ جنس و طرح متفاوت است. با هم به بررسی نکاتی می‌پردازیم که لازم است در هنگام انتخاب فرش برای منزل به آن‌ها دقت شود.

 

درست است که فرش یکی از مهمترین ارکان در دکوراسیون خانه می باشد و تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی هر قسمت از خانه دارد اما توجه به این نکته هم مهم است که در هنگام خرید فرش فقط نباید به زیبایی آن توجه کنیم زیرا نکته مهمتر از زیبایی، مناسب بودن فرش خریداری شده برای محل مورد نظر است.

سبک دکوراسیون خانه (مدرن- کلاسیک)

باید بدانید که خانه شما از اصول فضایی کدام سبک پیروی می کند. کلاسیک ، مدرن ، معاصر و…! حتی اگر شما از سبک تلفیقی پیروی می کنید ارتباط میان اجزای دکوراسیون فضا باید احساس شود.

انتخاب طرح فرش به سبک دکوراسیون و طرح مبلمان و پرده ها و به طور کلی سایر وسایل بستگی دارد.

اگر سبک دکور منزل شما کلاسیک است، هرگز از فرش های مدرن استفاده نکنید و به دنبال فرش های سنتی و کلاسیک باشید تا متناسب با دکوراسیون منزل شما باشد.هرچند استفاده از فرش های سنتی گاه در کنار دکوراسیون مدرن نیز میتواند جذاب باشد ولی مطمئنا دکوراسیون مدرن برای هارمونی المانهای طراحی، نیاز به فرش فانتزی و قالی مدرن دارند. جالب است بدانید طراحی های سنتی در  به چشم آمدن این فرش ها کمک زیادی می کند و به نوعی در چشم نواز جلوه می کنند.

کاربرد فرش مدرن بسیار متفاوت از فرش کلاسیک است، اما آنچه که بین دو سبک مدرن و کلاسیک مشترک است بوده این است که جز میز مقابل مبلمان، عنصر یا شی دیگری روی فرش قرار نگیرد، به این معنا که حتی پایه‌های مبلمان هم نباید روی فرش قرار گیرد.

استفاده از فرش‌هایی با طرح‌های گل و بوته سنتی، یا فرش‌های ایرانی که طرح‌های زیاد و نقش‌های شلوغی دارند، برای کاربرد در سبک‌های مدرن دکوراسیون به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.استفاده از گلیم یا فرش‌های سنتی ایرانی بهترین انتخاب برای کاربرد فرش در دکوراسیون سبک کلاسیک است.

رنگ فرش 

انتخاب رنگ همیشه با کاربری فضای مورد نظر در ارتباط مستقیم است. رنگ ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند: رنگ های سرد، رنگ های گرم و رنگ های خنثی. رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی و… فضایی با هیجان و پرانرژی، فعال و گرم به شما می دهد. این رنگ ها برای آشپزخانه ها یا نشیمن ها مناسب هستند. رنگ های سرد مانند سبز کمرنگ و آبی بیشتر برای اتاق خواب ها در نظر گرفته می شوند و رنگ های خنثی مانند سفید، بژ وخاکستری در هر دو صورت کاربرد دارند چرا که می توانند به عنوان رنگ تکمیلی در کنار هر رنگی استفاده شوند، به همین دلیل برای هر اتاقی از خانه مناسب هستند. بهترین رنگ برای فرش، رنگی تیره تر و غالب تر از رنگ دکوراسیون منزل است. در انتخاب فرش دقت کنید که رنگ آن تیره تر و گرم تر از رنگ مبلمان باشد. حتی اگر دو رنگ متفاوت را برای فرش و مبلمان انتخاب می کنید، باز هم  بهتر است که رنگ فرش گرم تر از رنگ مبلمان باشد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که بافت فرش نسبت به بافت وسایل دیگر مانند مبلمان و پرده و … درشت تر باشد. در واقع اولویت دیداری بافت در دکوراسیون نسبت وسایل دیگر، با فرش است.

اندازه و متراژ فرش 

برای انتخاب فرشی که مناسب با فضای موجود باشد، ابتدا باید مساحت صحیح فضای مورد نظر را به درستی گرفته شود و سپس کاربرد فرش در محیط تعیین شده و در نهایت اقدام به خرید فرش نمایید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که، مساحت فرش را هیچ‌گاه نباید مساوی با مساحت اتاق یا فضای موردنظر انتخاب کرد. برای مثال برای اتاقی با مساحت ۱۲ متر مربع، انتخاب فرش ۱۲ متری اصلا مناسب نیست، زیرا تنها وسیله ای که روی فرش قرار می گیرد، میز جلوی مبلمان است و باید عسلی ها را نزدیک به مبلمان قرار داد. مجسمه‌ها، گلدان‌ها، دیگر اشیاء دکوری، میز تلویزیون و… باید بیرون از فرش قرار گیرد.

فرش اتاق خواب 

برای فضایی مانند اتاق خواب که مکانی برای استراحت است و چندان پررفت وآمد هم نیست می توانید از فرشی با جنسی لطیف و از طیف رنگ های روشن استفاده کنید. با استفاده از این نوع فرش فضای اتاق نیز ملایم تر و لطیف تر نمایان می شود.(شنل و شگی)

فرش ماشینی مناسب برای اتاق خواب فرش هایی با طیف رنگی آبی، سبز، صورتی و لیمویی است زیرا اینگونه فرشها موجب آرامش شما هنگام خوابیدن می شود.

فرش اشپزخانه

آشپزخانه محل مناسبی برای فرش های ماشینی گرانقیمت و فرش های پرز بلند نیست. فرش آشپزخانه همواره در معرض پاشیده شدن روغن و ریختن غذا بر روی آن است و اگر از فرشهای پرز بلند استفاده کرده باشیم، فاصله بین پرزهای فرش محلی مناسب برای رشد میکروبهای خواهد بود. علاوه بر این شستن اینگونه فرشها هم بدلیل سنگین بودنشان دشوار است.

فرش مناسب آشپزخانه، فرشی  با پرزهایی کوتاه تا از تجمع آلودگی در بین پرز فرش جلوگیری شود.فرشی سبک باشد که در صورت کثیف شدن، شست و شوی آن آسان باشد.فرشی ارزان قیمت تا درصورت کثیفی یا سوختگی فرش به راحتی بتوانیم آن را تعویض کنیم.فرشی که رطوبت کمتری را در خود نگه دارد تا از پوسیدگی فرش جلوگیری شود.با این تفاسیر بهترین گزینه برای آشپزخانه گلیم فرش است.

فرش اتاق نشیمن ،پذیرایی و هال

یک فرش خوب می تواند رنگ، بافت، گرما و طرح را به اتاق نشیمن شما بیاورد. پیدا کردن فرشی که هم کارایی بالایی داشته باشد و هم شکیل باشد کار چندان راحتی نیست. بعضی زیر اندازهای پرز بلند می‌توانند هر خورده غذایی را برای همیشه در خود نگه دارند. یا فرش کوچک می‌تواند موجب لق زدن صندلی هایی شود که نیمی از آن روی فرش و نیم دیگر روی زمین است. بنابراین فرشهای کلاسیک ریز بافت که گوشت زیادی ندارند یا تخت هستند انتخاب های بهتری برای اتاق نشیمن هستند، چرا که هرچقدر فرش ریز بافت تر باشد هم زیباتر است و هم تمیزکردن آن ساده تر است.برای استفاده از مدل فرش فانتزی در اتاق پذیرایی باید دقت بسیار زیادی صورت گیرد زیرا فرش های مورد استفاده در اتاق پذیرایی باید لوکس و جذاب انتخاب شوند و اگر شما قصد دارید با استفاده از فرش فانتزی اتاق پذیرایی دوستانه تری داشته باشید بهتر است از استفاده فرش های فانتزی با طرح های غیر معمول و رنگ های تند بپرهیزید.

,,,,,,,,

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.