1 - راهنمای خرید فرش

هیت ست شده یعنی چی؟

رنگ پرفروش سال

هیت ست شده یعنی چی؟

 هیت ست شده یعنی چی؟ اصطلاح «هیت ست شده» اساسا مربوط به نخهای به کار رفته در بافت فرش ماشینی میباشد و به فرایندی گفته میشود که طی آن نخ بعد از ریسیده شدن با بخار و دما تثبیت می‌شود. این فرایند موجب تغییرات زیادی در کیفیت نخ و به تبع آن کیفیت فرش میگردد.

 

 امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش ماشینی می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.

 

همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ستینگ است و این یکی از دلایل استقبال تولید کنندگان فرش از نخ هیت ست است. هیت ست تقریبا برای ماشین الات با تکنولوژی بالای بافندگی فرش یک الزام است. امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به ویژه در تراکم های بالای فرش نخ ها باید دارای مقاومت در برابر پاره گی زیادی داشته باشند تا پاره گی بیش از حد تولید را مختل نکند.

 

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار اب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به کلیه نخ های مصنوعی می باشد. انواع نخ های پلی استر – پلی پروپیلین – پلی آمید- آکریلیک- پشم و مخلوط را برای نخ های ریسیده شده و B CF قابلیت هیت ست نمودن دارند.

 

فرشی که از نخ هیت ست شده تولید می شود دارای جذابیت بیشتر، ماندگاری بیشتر و استفاده راحت تر برای مصرف کننده خواهد بود.

 

اصطلاح هیت ست شده یعنی چی؟ اصولا فرایند بخار دهی نخ های آکریلیک یک فرایند ضروری جهت بافت فرش ماشینی با کیفیت بالا می باشد در اینجا برخی از مزایای هیت ست شدن  بیان می شود:

 

الف) نخست اینکه در فرشهایی که با نخ هیت ست شده بافته میشوند.

 

به علت بهبود کیفیّت الیاف، پرزدهی فرش به شدت کاهش می‌یابد و این امر میتواند باعث کاهش ایجاد بروز حساسیتهای احتمالی گردد.

 

ب) دومین ویژگی نخهای هیت ست شده این است که سرنخ‌ها در فرش بافت شده با این نخها کاملا به صورت دانه دانه مشخص است و اصطلاحا دانه اناری است PIN PAINT .

 

ج) سومین ویژگی و مشخصه ی فرش بافته شده با نخ هیت ست این است که زیردست نرم‌تری دارد و اصطلاحا پاخور فرش نرم‌تر خواهد بود .

 

د) چهارمین مشخصه و ویژگی نخ هیت‌ست شده این که این نخ حجیم یا به اصطلاح پفکی می‌گردد و در اصطلاح علمی بالک بیشتری پیدا می‌نماید. فرشهای بافته شده با نخ‌های هیت ست در شرایط یکسان بودن تراکم بافت و نمره نخ ، ‌پوشش بهتری داشته و پرتر به نظر می‌رسد.

 

هـ) فرایند هیت ست استحکام نخ را بالاتر میبرد و لذا پارگی نخ در فرایند بافت کاهش می‌یابد. که این امر میتواند باعث افزایش کیفیت و دوام محصول نهایی گردد.

 

و) نخهای هیت ست شده مقاومت بیشتری در مقابل جذب گرد و خاک و آلودگی نسبت به نخهای معمولی از خود نشان میدهند. مسلما این امر در سلامت و بهداشت فرش تاثیر بسزایی خواهد داشت.

ز) در فرایند هیت ست شدن نخ، تاب نخ ثبات بالاتری پیدا می‌کند و لذا الیاف در ساختار نخ بیشتر درگیر میگردد. این امر با دوام و ماندگاری فرش رابطه مستقیم خواهد داشت.

ح) در فرشهایی که با نخ هیت ست شده بافته میشوند زیردست فرش یکنواخت‌ و یک دست تر می‌شود و نقش و طرح فرش بیتشر خودنمایی میکند.

و) در نخهای هیت ست قابلیت جذب رنگ افزایش یافته و به همین دلیل، احتمال کاهش رنگ پس از شستشو نیز به حداقل میرسد.

ز) نخهای هیت ست شده باعث میشوند که فرش پایداری بالاتری در مقابل حرارت از خود نشان دهد.

عملیات هیت‌ست در بافت فرش ماشینی

اصطلاح هیت ست شده یعنی چی؟ برای بافت فرش ماشینی به الیاف و نخ نیاز است. نخ‌ها پس از عملیات اولیه برای آماده‌سازی جهت بافت فرش استحکام خود را از دست می‌دهند و اگر به همین صورت برای بافت استفاده شوند کیفیت فرش کاهش پیدا می‌کند، پارگی نخ بسیار زیاد می‌شود و از طرف دیگر پرزدهی فرش بالا می‌رود.
در عملیات هیت‌ست نخ‌ها با استفاده از بخار آب و بدون این‌که آسیبی به نخ برسد حرارت داده می‌شوند و بلافاصله پس از گرم کردن خنک می‌شوند، به این معنی که عملیات هیت‌ست کردن هر دو مرحله حرارت دادن و سرد کردن را شامل می‌شود. زمانی که درجه حرارت نخ افزایش پیدا می‌کند ساختار الیاف آن تغییر کرده و بی‌نظمی‌هایی که در ساختار مولکولی الیاف وجود دارند جابجا می‌شوند و ساختار جدید و منظمی به وجود می‌آورند و پس از این که بلافاصله خنک شدند ساختار جدید تثبیت می‌شود و قابلیت بازگشت به ساختار قبلی از بین می‌رود.

ویژگی‌های نخ هیت‌ست شده

اصطلاح هیت ست شده یعنی چی؟ تاب نخ‌های هیت‌ست شده باز نمی‌شود و به اصطلاح نخ تثبیت تاب می‌شود.
ابعاد نخ ثابت می‌شود و حجم نخ افزایش پیدا می‌کند، افزایش حجم نخ باعث پوشش بهتر فرش و افزایش نرمی زیردست می‌شود.
پارگی نخ در هنگام بافت فرش کاهش می‌یابد و کیفیت فرش از این لحاظ بالا می‌رود.
خاصیت برگشت‌پذیری نخ افزایش پیدا می‌کند، به این معنی که هنگام پاخوردن فرش، نخ‌ها سریع‌تر به حالت اولیه خود برمی‌گردند و جلوه فرش به مرور زمان از بین نمی‌رود.
انتهای نخ خاب فرش‌هایی که با نخ هیت‌ست شده تولید می‌شوند کاملاً مشخص است که اصطلاحاً به آن دانه اناری شدن سطح فرش می‌گویند و در این حالت نقشه و طرح فرش با وضوح بیشتری در نظر بیننده جلوه می‌کند.
جذب گرد و خاک و پرزدهی نخ‌های هیت‌ست شده به شدت کاهش می‌یابد و همین امر سبب می‌شود حساسیت‌های پوستی یا مشکلاتی که ممکن است برای بیماران تنفسی به وجود بیاید کاهش یابد.
قابلیت جذب رنگ در نخ‌های هیت‌ست شده بالا می‌رود، به همین دلیل ثبات رنگ فرش بیشتر می‌شود و احتمال تغییر رنگ پس از هر بار شست‌وشو کاهش می‌یابد.
نکته‌ای که باید در این‌جا مورد توجه قرار گیرد این است که عملیات هیت‌ست نخ خاب فرش‌های خاب بریده از اهمیت بیشتری نسبت به سایر فرش‌ها برخوردار است.

چرا هیت‌ست؟

اصطلاح هیت ست شده یعنی چی؟ در صنعت فرش ماشینی معمولاً دو نوع نخ خاب فیلامنت پلی‌پروپیلن و اکریلیک هیت‌ست می‌شوند، که دلیل هر کدام متفاوت است.
با توجه به این‌که نخ پلی‌پروپیلن خاصیت بازگشت‌پذیری پایینی دارد و فرش‌هایی که با این نخ بافته می‌شوند به مرور زمان و پس از پاخوردن سفت ‌و سخت می‌شوند؛ عملیات هیت‌ست روی این نخ‌ها به منظور ایجاد خاصیت بازگشت‌پذیری در الیاف انجام ‌می‌شود.
اما نخ‌های اکریلیک خاصیت بازگشت‌پذیری بهتری نسبت به نخ‌های پلی‌پروپیلن دارند ولی در مقابل پرزدهی بیشتری دارند، لذا عملیات هیت‌ست روی این نخ‌ها به منظور حفظ و تثبیت تاب نخ و همچنین کاهش پرزدهی انجام می‌شود و اصولاً عملیات هیت‌ست برای نخ‌های اکریلیک یک عملیات ضروری است.

,,,,,,

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.