1 - راهنمای خرید فرش

وزن فرش ماشینی

خصوصیات فرش1500شانه

وزن فرش ماشینی 

وزن فرش ماشینی در هنگام خرید به دقت زیادی نیاز دارد.  شما فرش را بعد از خرید در کف خانه پهن کرده و به عنوان عایق ، پوشاننده کف سرد و بی روح خانه ، زیبا بخش دکور ، جذاب کننده فضا ، گرما بخش خانه و مکانی برای نشستن مورد استفاده قرار می گیرد .

کاربردهای فرش های ماشینی زیاد است و روند تاریخی حاکی از تغییر کاربری و البته اضافه شدن و تعریف شدن ویژگی های جدید برای محصولات است . به عنوان مثال تا چند سال پیش زیبایی فرش های ماشینی بسان امروز تعریف نشده بود و طرح ها و رنگ های محصولات بسیار محدود تر از حال حاضر بوده اند اما تنوع و گستردگی و البته مدگرایی و توجه افراد به زیبایی ، زینت بخشی فضا را به وظایف و کارکرد های فرش های ماشینی اضافه نموده است .

 

در بازار ، فرش های ماشینی و دستبافت با وزن های مختلفی وجود دارند ، در این مقاله حاضر در پی آن هستیم تا بدانیم چه چیز بر وزن فرش ماشینی اثر دارد و خرید فرش های سنگین وزن و فرش سبک وزن چه تفاوت ها ، مزیت ها و ایراداتی دارد .

 

وزن فرش ماشینی

وزن فرش ماشینی

وزن فرش 

وزن فرش ماشینی که هنگام خرید یکی از مواردیاست که از آن صحبت می شود وزن فرش ماشینی و حجم بالای آن است که فرش های ماشینی دارند و موجبات دشواری های حمل و نقل را فراهم می آورد .

کف پوش بودن به معنای پوشاندن کف فضاست و از آنجایی که کف خانه و اتاق مساحت زیادی را در بر می گیرد باید از کف پوش هایی کمک گرفت که با داشتن مساحت بالا بتواند به خوبی فضا را پوشش دهد .

در بین انواع مختلف کف پوش ها ، فرش ها چه از نوع دستبافت و چه از نوع ماشینی خصلت داشتن مساحت زیاد را دارند و از همین جهت سنگین هستند ، در حالیکه موکت ها هم مساحت بالایی داشته اما بسیار سبک تر از فرش ها هستند . پارکت ها و سرامیک ها بصورت قطعه قطعه کنار هم قرار می گیرند و به علت نداشتن مساحت زیاد ، وزن زیادی هم نخواهند داشت .

 

در بررسی دشواری فرش های ماشینی به سنگین بودن آن ها اشاره می شود و همچنین هنگام جابجایی برای تمیز کردن خانه ، این وزن زیاد دردسر ساز خواهد بود . گاها وزن بالای فرش ها موجب عدم جابجایی محصول برای مدت زمان طولانی می شود و این عدم جابجایی زمینه رشد باکتری ها و قارچ ، کپک و آسیب های مختلف را فراهم  می آورد . وزن فرش های بزرگ پارچه چنین است .

 

۵عامل موثر بر وزن فرش ماشینی

عوامل موثر بر تعین وزن فرش ماشینی به این شرح است :

۱- ابعاد و وزن فرش : 

در بیان آن چه در سنگین یا سبک بودن فرش مهم است ، اولین موردی که به ذهن می رسد ، ابعاد فرش است . هر چه محصول بزرگ تر باشد ، مواد اولیه بیشتری داشته و طبیعتا سنگین تر خواهد بود اما هرچه محصول کوچک تر باشد به علت استفاده از مواد اولیه کم تر سبک تر خواهد بود . وزن فرش ۶ متری بسیار پایین تر از فرش ۱۲ متری است . به همین دلیل بیشتر مستاجرین که هر ساله با مشکل تعویض خانه مواجه می شوند فرش های ۶ متری را انتخاب می کنند .

 

۲- الیاف مصرفی : 

در کارخانه تولید فرش کاشان از بهترین الیاف جهت تولید استفاده می شود . داشتن نخ خاب اکرولیک هیت ست و نخ تار و پودی از جنس پنبه کیفیت محصول را تضمین می کند . استفاده از الیاف مختلف نخ خاب ، فرش هایی را به وجود می آورند که از نظر جرم و وزن با یکدیگر متفاوت هستند . عمدتا در کارخانه های فرش کاشان نخ های خاب اکرولیک و نخ های تار و پود پنیه هستند اما در بافته های شهرهای دیگر شاهد بکارگیری نخ های پلی استر و پلی پروپلین به عنوان نخ خاب می باشند . فرش های پلی استری به علت داشتن پلاستیک بیشتر دارای وزن کمتری نسبت به فرش های اکرولیک هستند .

 

۳- شانه و تراکم

هرچه شانه و تراکم بیشتر باشد تعداد گره های طولی و عرضی بیشتر است . فشردگی در بافت بالا رفته و میزان مواد اولیه در هر متر مربع نسبت به فرش ها با شانه و تراکم پایین ، بیشتر خواهد بود . تمام این موارد در کنار نازکی نخ خاب اکرولیک مورد استفاده در سنگین تر شدن فرش هایی که شانه و تراکم بالایی دارند ، موثر واقع می شود .

 

۴- ارتفاع نخ خاب

موردی که در وزن فرش های ماشینی کم تر مورد توجه قرار می گیرد ، دقت در تفاوت ارتفاع نخ خاب است . محصولات ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه ارتفاع نخ خابی بیشتر از فرش های ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه دارند و بی شک این تفاوت ارتفاع بر وزن فرش اثر گذار خواهد بود .

 

۵- نوع بافته : 

تعیین نوع بافته نیز در وزن فرش اثر گذار است اما این مورد تفسیر غیر مستقیمی از الیاف مصرفی است . برای مثال وزن گلیم فرش ها بسیار سبک است و به همین دلیل برای مکان های شلوغ و پر تردد مورد استفاده قرار می گیرد . یکی از دلایل استفاده از گلیم فرش ها در آشپزخانه وزن کم آن هاست در این حالت در صورت آلودگی یا خیس شدن و … به علت سنگین نبودن به راحتی توسط یک نفر جابجا می شود در حالی که جابجایی فرش های اکرولیک یا پلی استر توسط یک نفر امکان پذیر نیست .

 

اهمیت وزن در فرش های ماشینی

آنچه قبل از همه در مورد وزن بالای فرش های ماشینی به ذهن می رسد ، مشکلاتی است که سنگین بودن محصول در حمل و نقل ایجاد می کند . فرش های ماشینی سبک راحت تر جابجا می شوند . فرش سبک در حمل و نقل کم تر مورد آسیب قرار می گیرد و به راحتی می تواند جابجا و مورد هوا خوری قرار گیرد . اگر از فرشی استفاده نمی کنیم باید آن را به صورت لوله شده در کنار دیوار به شکل عمود قرار دهیم . حال آن که فرش های کم حجم و کم مساحت راحت تر در فضا جابه جا شده و نیازی به تا شدن و …. ندارند . در حالی که امکان تا خوردگی فرش های سنگین و با مساحت زیاد وجود دارد و تا خوردگی تا حد زیادی اساس و پایه پاره شدن فرش را فراهم می آورد .

 

در قسمتی از فرش که تحت عنوان شناسنامه از آن یاد می کنیم وزن فرش ماشینی به صورت دقیق لحاظ شده است و شناسنامه برچسبی است مستطیل شکل یا مثلثی که بر پشت فرش درج شده و اطلاعات مهم محصول را به نمایش می گذارد و اطلاعاتی شامل نام و نشان و لوگوی کارخانه ، تعداد رنگ های بکار رفته در محصول ، نام طرح و وزن و شانه و تراکم و … .

 

خرید فرش در وزن های مختلف

فروشگاه فرش تندیس خاطره کاشان به عنوان یکی از معدود تولید کنندگان ناب و درجه یک جهان تنوع بالایی در فروشگاه خود دارد . تولید فرش های مختلف که حتی در وزن و جرم هم گستردگی دارند ، از جذابیت های فروشگاه اینترنتی فرش کاشان است . برای خرید از فروشگاه فرش کاشان که بهترین مکان فروشگاه اینترنتی است ، وارد فروشگاه اینترنتی فرش تندیس خاطره کاشان شوید و در دسته محصولات به دیدن زیبایی بی نظیر کف پوش ها مشغول شوید . انتخاب فرش صحیح به حد زیادی دشوار است اما داشتن آگاهی می تواند دشواری را رفع و جای آن را به لذت خرید دهد.

 

یکی از مهم ترین دلایلی که خرید اینترنتی را به خرید های غیر مستقیم و فیزیکی برتری می دهد ارسال رایگان فرش درب منزل مشتری است . توجه داشته باشید که ارسال رایگان و بر عهده گرفتن حمل و نقل توسط تولید کننده تنها مزیت خرید اینترنتی نیست بلکه یکی از مهم ترین دلایل است و اهمیت ان به جهت عدم نیاز هزینه و کریه پرداخت توسط خریدار و از طرفی رفع نگرانی های حمل فرش های سنگین وزن می باشد . در کنار مواردی مانند بیمه و گارانتی ، ضمانت خرید ، اصالت محصول ، تنوع بالا و … ، وجود خدمت ذکر شده برای مشتریان وسوسه انگیز خواهد بود تا خرید خود را از فروشگاه های فیزیکی به فروشگاه های اینترنتی هدایت کنند و فروشگاه اینترنتی فرش تندیس خاطره کاشان مکانی مناسب و برندی ناب برای خرید است .

 

,,,,,,,,,,,

 

با ما در ارتباط باشید:

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.