1 - راهنمای خرید فرش

۱۰روش برای افزایش عمرفرش

فرش رنگ کرمی

۱۰روش برای افزایش عمرفرش

۱۰روش برای افزایش عمرفرش ؛فرش از جمله وسایل نسبتاً گرانِ خانه است و به همین سبب است که اکثر ما دوست داریم عمر بیش‌تری داشته باشد، خصوصاً اگر به طرح و نقش فرشی که استفاده می‌کنیم علاقه‌ای بسیار داشته باشیم.

 

خوشبختانه یک سری کارها وجود دارند که با انجام‌دادن آن‌ها می‌توان موجب افزایش عمر فرش شد. یک سری کارها نیز وجود دارند که با انجام‌ندادن آن‌ها می‌توان عمر فرش را افزایش داد.

 

در این نوشتار بر روی کارهای مثبت و منفی برای افزایش عمر فرش تمرکزداریم. در ادامه خواهیم گفت که چه کارهایی باید انجام شوند و چه کارهایی نباید انجام شوند تا عمر فرش زیاد شود. اگر به دنبال راهنمایی برای افزایش عمر فرش هستید این مقاله را از دست ندهید.

 

فرش

 

افزایش عمر فرش

نکته‌ای که باید پیش از گفتن روش‌های بالا بردن طول عمر فرش ذکر کنیم این است که در وهله‌ی اول بهتر است فرشی که از آن استفاده می‌کنیم از جنسی باشد که به خودیِ خود از عمر بالایی برخوردار است. فرش‌های اکریلیک نسبت به سایر فرش‌ها عمر مناسب‌تری دارند و به همین سبب است که عمدتاً خرید این فرش‌ها توصیه می‌شود.

روش‌هایی که در راستای بهبود عمر فرش مفید هستند عبارت اند از:

 

۱- به طور مرتب، فرش را جاروبرقی بکشید

جارو کردن فرش، موجب می‌شود که خاک، آلرژن‌ها و موارد این قبیل روی فرش باقی نمانند. بنابراین بهتر است به طور منظم نسبت به جارو کردن فرش اقدام کنید و خلاصه اجازه ندهید که آلرژن‌های روی فرش موجب آسیب به فرش شوند. به هنگام جارو کردن فرش نیز اطمینان حاصل کنید که کیسه جاروبرقی به اندازه‌ی کافی خالی است تا دستگاه با قدرت بیش‌تری جارو کشیدن را انجام دهد. در کل بهتر است در هفته ۲ الی ۳ بار جارو بکشید.

 

۲- از حصیر و روفرشی در مناطق پر ترافیک استفاده کنید

مناطق پر ترافیک، مناطقی هستند که بیش از سایر نقاط خانه راه رفتن روی آن‌ها انجام می‌شود. فرش در این مناطق به مرور زمان بافتی فرسوده پیدا می‌کند. برای جلوگیری از بروز آسیب در فرش، می‌توانید از روفرشی و یا حصیر بر روی فرش استفاده کنید. در این صورت، این امکان برای شما وجود دارد که هر چند وقت یک بار روفرشی یا حصیر را بشویید یا تعویض کنید و درعین حال فرش‌تان از آسیب دور بماند و عمر آن افزایش پیدا کند.

 

فرش کاشان

 

۳- برای از بین بردن لکه خیلی سریع اقدام کنید

هر لکه‌ای که روی فرش افتاد باید خیلی سریع برای از بین بردن آن اقدام کنید، در غیر این صورت با گذرِ زمان لکه بیش‌تر در عمق فرش نفوذ می‌کند و از بین بردن آن سخت و سخت‌تر می‌شود و همین امر می‌تواند بافت فرش را دچار آسیب کند. ضمناً به‌هنگام از بین بردن لکه روی فرش، نباید لکه را بسابید بلکه باید با استفاده از پارچه‌ی تمیز به آن ضربه بزنید.

 

۴- با کفش روی فرش نروید

البته که در فرهنگ ما با کفش روی فرش رفتن امر رایجی نیست، ولی همان اندک کسانی که با کفش روی فرش می‌روند برای افزایش عمر فرش باید از انجام این کار اجتناب کنند. در وهله‌ی اول، وزن فرد موجب می‌شود که با کفش فشار زیادی روی فرش وارد شود و افزون بر این، آشغال‌ها و آلودگی‌های کفش به فرش نفوذ کنند و آسیب آن را در پی داشته باشند.

 

۵- به طور منظم فرش را بشویید

برخی آلودگی‌های روی فرش صرفاً با استفاده از جارو کشیدن از بین نمی‌روند، بلکه باید از طریق شستشوی حرفه‌ای از بین بروند. برای پاک و رها کردن فرش از آلودگی، باید هر چند وقت یک بار فرش به صورت حرفه‌ای و استاندارد مورد شستشو قرار گیرد. برای این کار می‌توانید یک شرکت حرفه‌ای و کاربلد قالیشویی پیدا کنید و هر چند وقت یک بار، فرش را برای شستشو به آن شرکت بسپارید.

 

۶- هر چند وقت یک بار دکوراسیون مبلمان را تغییر دهید

اگر فرش را در زیر مبلمان یا میز ناهار خوری استفاده می‌کنید، هر چند وقت یک بار دکوراسیون را تغییر دهید تا قسمتی از فرش که زیر مبل بوده برای مدتی زیر مبل نباشد و قسمتی که زیر مبل نبوده برای مدتی زیر مبل باشد. این‌گونه می‌توان فشاری که روی فرش در اثر راه رفتن وارد می‌شود را بین تمامی قسمت‌های فرش تقسیم کرد. همچنین اگر خانه آفتاب‌گیر باشد، با این کار نور خورشید که موجب آسیب به فرش می‌شود برای مدتی به یک قسمت می‌تابد و برای مدتی دیگر به قسمتی دیگر.

 

فرش کاشان

۷- از تا کردن فرش اجتناب کنید

اگر به هر دلیلی مجبور به جا به جایی فرش بودید، هیچ زمان فرش را تا نکنید بلکه برای جا به جایی فرش از رول کردن آن استفاده کنید. تا کردن فرش می‌تواند آن را در معرض آسیب قرار دهد.

 

۸- فرش را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید

اگر پنجره‌های خانه‌تان بزرگ هستند، سعی کنید تا جایی که امکان دارد اجازه ندهید نور خورشید به طور مستقیم به فرش بتابد. نور خوشید می‌تواند موجب از بین رفتن تدریجی بافت‌های فرش شود و چه بهتر که با استفاده از پرده بتوانید مانع از تابش مستقیم آن بر روی فرش شوید.

 

۹- از زیر پایه استفاده کنید

اگر بخاری، مبل، زیر تلویزیونی و یا هر وسیله‌ی سنگین دیگر را روش فرش قرار می‌دهید باید حتماً از زیرپایه استفاده کنید تا پایه‌های آن وسیله‌ی سنگین روی فرش جا نکنند. رعایت این نکته نیز می‌تواند در افزایش عمر فرش مفید باشد.

 

۱۰- از فرش‌های بزرگ‌تر از مساحت اتاق یا سالن استفاده نکنید

فرشی که مورد استفاده قرار  می‌دهید، خصوصاً برای اتاق، باید یا هم‌اندازه با مساحت اتاق باشد و یا مقداری کوچک‌تر باشد. فرش‌هایی که مساحتی بزرگ‌تر مساحت اتاق یا سالن دارند، مثلاً فرشی ۱۲ متری برای اتاقی ۹ متری، در اثر تا شدن رفته رفته دچار آسیب می‌شود و همین امر موجب کاهش عمر آن می‌گردد.

 

دلایل پرفروش بودن فرش 700شانه

سخن آخر

در این نوشتار مروری بر راه‌های افزایش عمر فرش داشتیم. ذکر کردن این روش‌ها به معنای آن است که نحوه‌ی استفاده‌ی ما از فرش تأثیر زیادی روی عمر فرش دارد. بنابراین باید به شکلی صحیح از فرش استفاده کنیم. روش‌های بالا را به کار گیرید و از فرش استفاده‌ای صحیح داشته باشید تا بتوانید برای مدتی طولانی‌تر از فرش مورد علاقه‌تان استفاده کنید.

 

, , , , , , , , , ,

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.