1 - راهنمای خرید فرش

ابعاد فرش ۱۲ متری 

فرش کاشان

ابعادفرش ۱۲متری 

ابعادفرش ۱۲متری ،در این مطلب قصد داریم به بررسی ابعاد فرش ماشینی ۱۲ متری کاشان بپردازیم. فرشهای ماشینی بر اساس ابعاد و اندازه در دودسته کلی فرشهای گرد شامل دایره یا بیضی و چهارگوش شامل مربع و مستطیل جای می گیرند.

 

فرشهای ماشینی در ابعاد فرش های ۶ متری، ۹ متری و ۱۲ متری بافته می شوند اما در ابعاد کوچک تر شامل قالیچه، گرد یا دایره، ذرع و نیم، کناره و پادری می شوند.

 

در دهه اخیر به لطف پیشرفت ماشین آلات فرش ماشینی توانسته اند فرش های ماشینی در ابعاد بزرگ را تولید کنند.

 

فرش های سایز بزرگ در اندازه ها و شکل های مختلف بافته می شوند ، به صورت فرش های گرد بزرگ ، فرش بیضی بزرگ، فرش ۸ ضلعی و شکل های سفارشی بافته می شود.

 

ابعاد فرش ماشینی ۱۲ متری چقدر است؟

وقتی صحبت از فرش های ماشینی ۱۲ متری می کنیم، منظور مساحت یک تخته فرش بر حسب متر مربع است. سایز استاندارد فرش ماشینی ۱۲ متری ۳*۴ می باشد. در واقع فرش ماشینی ۱۲ متری دارای عرض ۳۰۰ سانتی متر و طول ۴۰۰ سانتی متر می باشد. البته ممکن است این ابعاد چند سانتی متر بلندتر یا کوتاه تر باشد.

 

ناگفته نماند قیمت فرش ماشینی ۱۲ متری اصلی ترین قیمت فرش در برابر سایر سایزهاست و وقتی از یک فروشنده فرش سوال می شود قیمت فرش چند است، از سمت او قیمت فرش ۱۲ متری اعلام می شود.

 

همچنین ضخامت فرش ماشینی وابسته به طول نخ خاب فرش بافته شده دارد. ضخامت فرش های ماشینی که اصطلاحاً به آن طول نخ خاب می گویندمعمولا بین ۶ تا ۱۱ میلی متر می باشد.

 

طول و عرض و ابعاد استاندارد فرش ماشینی

سالیان گذشته و از ابتدای شروع اولین کارخانه تولید کننده فرش ماشینی در کشور ایران و در شهر کاشان , فرش های ماشینی در انواع و اقسام اندازه ها تولید و به دست خریداران و مصرف کننده های آن رسیده است , در این مقاله قصد داریم به معرفی ابعاد استاندارد فرش ماشینی که در کارخانجات تولید میشوند را معرفی کنیم.

ابعاد استاندارد فرش ماشینی

فرش ماشینی در اندازه های :

۱۲ متری : ۳ * ۴ متر

۹ متری : ۲.۵ * ۳.۵ متر

۶ متری  : ۲ * ۳ متر

۴ متری  : ۱.۵ * ۲.۲۵ متر

۱.۵ متری : ۱ * ۱.۵ متر

کناره ۴ متری : ۱ * ۴ متر

کناره ۳ متری : ۱ * ۳ متر

کناره ۲ متری : ۱ * ۲ متر

پادری : ۵۰ * ۸۰ سانت

دایره قطر ۱

دایره قطر ۲

دایره قطر ۳

 

ابعادسفارشی فرش ماشینی

علاوه بر اندازه های استاندارد و تولید شده سایزهایی دیگری نیز به صورت سفارشی و به درخواست مشتری تولید میشوند که در زیر نمونه هایی از آن را معرفی خواهیم کرد :

ابعاد فرش ماشینی ۲۴ متری : ۸×۳

ابعاد فرش ماشینی ۱۸ متری : ۵×۳٫۵

ابعاد فرش ماشینی ۱۵ متری : ۵×۳

سایزهای بالا نمونه هایی از تولیدات غیر استاندارد هستند که البته به غیر این سایزها , اندازه های غیر استاندارد دیگه ای نیز اگر درخواست باشد تولید خواهد شد.

 

به این نکته دقت کنید که سایزهای استاندارد فرش ماشینی توسط تمامی برندها تولید میشود ولی ابعاد غیر استاندارد فقط توسط برندهایی خاص تولید میشوند ( فقط بر اساس سفارش و تولید و فروش به صورت جفتی )

 

چرا سفارش ابعاد غیر استاندارد فقط به صورت فروش جفتی ؟

سیستم بافت دستگاه های فرش ماشینی به این صورت است که وقتی دستور تولید هر سایزی به آن داده میشود , دستگاه آن سایز فرش را به صورت جفت و به صورت زیر و رو و پشت به پشت هم تولید میکند و نمیتوان یک سایز فرش را به صورت تکی تولید کرد .

 

با توجه به این موضوع سایزهای استاندارد معرفی شده در لیست بالا چون به صورت همیشگی معرفی مشوند و خریدار آن نیز  است فروش به صورت تک انجام میشود ولی سایزهای غیر استاندارد چون فقط مخصوص یک مشتری تولید میشود برند تولید کننده هر ۲ تخته فرش را به مشتری درخواست کننده عرضه میکنند.

 

راهکار خرید و سفارش سایزهای غیر استاندارد :

اما یک راهکار برای خرید سایز غیر استاندارد وجود دارد آن هم تقسیم سایز به ۲ فرش است :

به عنوان مشتری به مجموعه تک فرش تماس گرفت و اعلام کرد فضایی به اندازه ۳ * ۳.۵ دارد که فرش لازم دارد با توجه به این که اندازه فرش جز سایزهای استاندارد فرش ماشینی نیست باید به صورت شخصی این سایز برای آن مشتری تولید میشد اما موردی که بود اگر میخواستند سایز سفارشی به اندازه ۳ * ۳.۵ سفارش بدهند مجبور بودند ۲ تخته سفارش دهند اما راهکاری که بود تقسیم سایز ۳ * ۳.۵ به ۲ سایز کوچک تر بود.

 

در نهایت سفارش ایشان به این صورت تولید و به دست ایشان رسید.

سایز مورد نظر : ۳.۵ * ۳ که به ۲ تخته ۱.۵ * ۳.۵ تقسیم و تولید شد وکه در کنار هم سایز مد نظر ایشان شد.

 

ابعاد فرش ماشینی

در این مقاله به معرفی کامل سایزهای استاندارد تولید شده فرش ماشینی و همچنین شیوه تولید فرش های با اندازه غیراستاندارد پرداختیم اگر سوالی در مورد مقاله داشتید که در آن پاسخ نداده بودیم در زیر همین پست از ما بپرسید تا با کمال میل و با افتخار به آن پاسخ بدهیم.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.