2 - راهنمای شستشو و مراقبت

۹روش تمیز کردن فرش بدون شستشو

clean-carpet

۹روش تمیز کردن فرش بدون شستشو

۹روش تمیز کردن فرش بدون شستشو،شوینده و مواد شیمیایی معمولا بسیار قوی بوده و برخی از مردم به آن حساسیت دارند. به جای اینکه درباره روش های طبیعی تمیز کردن فرش تحقیق کنید در این مقاله با ما همراه باشید.

  • سرکه، مایع ظرفشویی و آب. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک پیمانه آب گرم مخلوط کرده و یک چهارم قاشق چای خوری سرکه سیب اضافه کنید. یک ماده تمیز کننده عالی که ابتدا باید بر روی یک نقطه کوچک آن را امتحان کرده و سپس روی فرش به کار ببرید.

  • سودا. سودا می تواند یک شوینده فرش باشد. زیرا لکه شراب و خون را تمیز می کند. مقدار کمی از سودا را روی لکه ریخته و با یک پارچه و حوله خشک لکه را بمالید تا تمیز شود. الیاف فرش را بمالید نه اینکه بسابید.

یکی از روش های مهم تمیز کردن فرش ، استفاده از جارو برقی است. زمانی که فرش خانه به صورت اصولی جارو کشیده می شود جلوه خاصی را پیدا می کند. جارو کشیدن باید به صورت منظم و اصولی انجام پذیرد. به همین دلیل توصیه می شود که هفته ای سه بار از جاروبرقی به منظور تمیز کردن فرش های منزل استفاده کنید. 

 

نحوه مراقبت از فرش و تمیز کردن فرش در خانه

پاک کردن لکه‌ها از روی فرش

فرش در قسمت های مختلف خانه های ایرانی قرار دارد، بنابراین طبیعی است انواع و اقسام لکه بر روی آن بیفتد، از لکه چای و قهوه گرفته تا لکه خون، لکه آب میوه، لکه جوهر، لکه روغن، لکه غذا، لکه رنگ، آدامس، ادرار بچه و … . پس هر خانم خانه داری لازم است با انواع روش های لکه گیری از فرش  آشنا باشد و اجازه ندهد لکه ها برای مدت طولانی روی فرش باقی بمانند، زیرا پاک کردن لکه های تازه راحت تر است، ضمن اینکه گاه گذشت زمان موجب می شود لکه به بافت و رنگ فرش آسیب بزند.

 

پس زدودن لکه های فرش را به مواقع خاصی مانند خانه تکانی عید نوروز موکول نکنید و هرگاه لکه ای روی فرش مشاهده کردید، نسبت به حذف آن اقدام کنید. نکته ای که وجود دارد این است که ممکن است پس از حذف لکه، آن قسمت از فرش روشن تر به نظر برسد، اگر این مورد باعث ایجاد جلب توجه زیادی شد، می توانید سطح فرش را با پارچه ای مرطوب شستشو دهید تا یکدست شود.

 

 

washing-carpets

نحوه تمیز کردن فرش و قالیچه

روش‌های جلوگیری از کثیف شدن فرش چیست؟

بهترین روش پیش‌گیری از چرک و کثیف شدن فرش این است که مواد آلاینده را از فرش منزل یا محل کار دور نگاه دارید. یعنی این عوامل:

  • انواع خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های رنگی

  • کودکان نوپا

  • کودکان یا سالمندانی که کنترلی بر یرون‌روی ندارند.

  • کفش آلوده

  • انواع گرد، غبار و آلودگی هوا

  • حیوان خانگی تربیت‌نشده

 

washing-ruge

تمیز کردن فرش در خانه

سخن پایانی

تمیز کردن فرش یکی از راههای رعایت بهداشت در منزل است. انواع فرشی که استفاده می شود ، نیازمند این است که حداقل چند وقت یکبار تمیزشوند . در اثر استفاده مداوم ، آلودگی ، میکروب و گرد و غبار زیادی در بین بافت فرش نفوذ میکند، در صورت عدم رعایت بهداشت فرش ، این گرد و غبار و آلودگی ها میتواند با فراهم کردن زمینه رشد باکتری ها، منجر به حساسیت و آلرژی زیاد شود.

 

 

, , , , , , , ,

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.