مقالات

تشخیص فرش ماشینی خوب|نکاتی برای خرید بهترین فرش‌های بازار

تشخیص فرش ماشینی خوب|نکاتی برای خرید بهترین فرش‌های بازار

ضرورت تشخیص فرش ماشینی خوب در هنگام خرید

فرش نماد فرهنگ اصیل ایرانی است و احتمالا نتوانید خانه‌ای را پیدا کنید که در آن از فرش‌های دستبافت و ماشینی استفاده نشده باشد. از آنجا که قیمت فرش‌های دستبافت بسیار بالا است، بسیاری از ایرانیان به خرید فرش‌های ماشینی روی آورده‌اند. امروزه به علت وجود تنوع بالا در طرح رنگ فرش، شما باید توانایی تشخیص فرش ماشینی خوب را داشته باشید تا در دام افراد سودجو و کلاهبردار گرفتار نشوید. در این مطلب با روش‌های تشخیص فرش ماشینی خوب آشنا می‌شویم.

 

تشخیص فرش ماشینی خوب|نکاتی برای خرید بهترین فرش‌های بازار

تشخیص فرش ماشینی خوب|نکاتی برای خرید بهترین فرش‌های بازار

روش‌های تشخیص فرش ماشینی خوب کدام‌اند؟

همان‌طور که اشاره کردیم، امروزه تنوع فرش‌های ماشینی بسیار بالا است و شما می‌توانید با هر بودجه‌ای که در اختیار دارید، یکی از این فرش‌ها را خریداری کنید. قطعا در این میان افراد سودجویی نیز حضور دارند که فقط به فکر منافع خود هستند و فرش‌های درجه دو یا سه با بدترین جنس نخ را به جای فرش‌های باکیفیت به مشتریان تحویل می‌دهند.

بهترین روش‌ها برای تشخیص فرش ماشینی خوب عبارتند از:

 • بررسی کیفیت جنس نخ خاب
 • توجه به تعداد گره‌های طولی و عرضی
 • دقت به کیفیت رنگ
 • اطمینان از انجام شدن فرایند هیت ست
 • دقت به مقدار پرزدهی فرش ماشینی

کیفیت جنس نخ خاب

مهم‌ترین موردی که برای تشخیص فرش ماشینی خوب باید به آن توجه کنید، جنس نخ خاب است. نخ خاب یا همان نخ پرز تقریبا بیش از ۷۰% از وزن فرش ماشینی را تشکیل می‌دهد و از آن برای بافتن گره‌های رنگ استفاده می‌کنند. در نتیجه، کیفیت جنس آن ارتباط تنگاتنگی با کیفیت و ماندگاری فرش ماشینی دارد. برای بافت بهترین فرش‌های ماشینی، نخ خاب را از الیافی به نام اکریلیک تولید می‌کنند. جنس الیاف مصنوعی اکریلیک شبیه به پشم و بسیار گرم و سبک است.

 

کیفیت جنس نخ خاب

کیفیت جنس نخ خاب

 

فرش‌های ماشینی که نخ خاب آن‌ها به‌طور خالص از الیاف اکریلیک باشد، در برابر نور خورشید، مواد شیمیایی و انواع روغن‌ها مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهند. همچنین این الیاف نسبت به پلی‌استر یا همان ابریشم مصنوعی نیز عملکرد بهتری دارند. البته با توجه به بالا بودن قیمت این الیاف، بیشتر کارخانه‌ها از ترکیب الیاف اکریلیک و پلی‌استر یا حتی پلی‌پروپن برای بافت فرش استفاده می‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این فرش‌های ماشینی قابلیت شست‌وشوی آن‌ها است.

روش‌های اصلی برای تشخیص فرش ماشینی خوب که با استفاده از الیاف اکریلیک بافته شده است، به شرح زیر هستند:

 • این فرش‌ها بوی مواد نفتی و پلاستیک‌ها را نمی‌دهند و شما می‌توانید از روی بوی فرش از جنس نخ خاب آن مطلع شوید
 • اکثر فرش‌های اکریلیک رنگ‌ها را شفاف‌تر از الیافی مانند پلی‌استر نشان می‌دهند، پس به شفافیت رنگ فرش دقت کنید
 • دست خود را روی فرش بکشید؛ اگر نخ خاب فرش از جنس اکریلیک باشد دست شما به روی فرش نمی‌چسبد و به راحتی روی سطح آن سر می‌خورد

نقش کیفیت رنگ در تشخیص فرش ماشینی خوب

رنگ‌های به کار رفته در یک فرش‌ ماشینی تازه‌بافت و باکیفیت بسیار درخشان، سرزنده و کاملا قابل تفکیک از یکدیگر هستند. همان‌طور که اشاره کردیم، فرش‌های اکریلیک علاوه‌بر داشتن جنس لطیف، رنگ درخشانی دارند. به همین خاطر اگر احساس کردید که رنگ‌های به کار رفته در فرش مورد نظر شما کمی کدر است و از یکدیگر قابل تفکیک و تشخیص نیستند، حتما در انتخاب خود بازنگری کنید. برای تشخیص کیفیت یک فرش ماشینی می‌توانید رنگ آن را با رنگ سایر فرش‌های باکیفیت موجود در خانه خود مقایسه کنید.

 

نقش کیفیت رنگ در تشخیص فرش ماشینی خوب

نقش کیفیت رنگ در تشخیص فرش ماشینی خوب

اطمینان از انجام فرایند هیت ست

به فرایندی که طی آن با استفاده از جریان بخار آب الیاف فرش را در معرض حرارت قرار می‌دهند، هیت ست گفته می‌شود. هیت ست پیش از شروع مراحل بافت فرش بر روی الیاف آن انجام می‌شود. این فرایند ماندگاری و کیفیت فرش را بالا می‌برد و شما برای تشخیص فرش ماشینی خوب حتما باید از انجام شدن فرایند هیت ست اطمینان حاصل کنید.

مزایای فرایند هیت ست عبارتند از:

 • به حداقل رساندن احتمال پارگی
 • افزایش نرمی و لطافت الیاف فرش
 • افزایش تراکم فرش و نمایش بهتر نقش و نگارهای آن
 • حفظ حالت اولیه در برابر شست‌وشو و جلوگیری از آب رفتن فرش

فرش‌هایی که از فرایند هیت ست عبور کرده‌اند، معمولا بافتی پفکی مانند و همچنین میزان پرزدهی بسیار کمی دارند. شما می‌تواند با کشیدن دست خود روی فرش ماشینی و بررسی این دو مورد، از انجام شدن این فرایند مهم مطمئن شوید..

گره‌های طولی و عرضی چه نقشی در کیفیت فرش دارند؟

توجه به تراکم فرش، یا همان تعداد گره‌های طولی و عرضی آن یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص فرش ماشینی خوب به شمار می‌آید. توجه داشته باشید که هرچه تعداد این گره‌های طولی و عرضی بیشتر باشد، کیفیت و در نتیجه فیمت فرش ماشینی نیز بیشتر خواهد بود.

برای محاسبه تراکم طولی فرش‌های ماشینی تعداد گره‌های موجود در طول فرش را می‌شمارند. افزایش تراکم طولی باعث فشرده شدن بافت فرش می‌شود. در نتیجه با افزایش فشردگی، طول عمر و استحکام فرش ماشینی نیز افزایش می‌یابد.

 

گره‌های طولی و عرضی چه نقشی در کیفیت فرش دارند؟

گره‌های طولی و عرضی چه نقشی در کیفیت فرش دارند؟

 

برای محاسبه تراکم عرضی یا همان تعداد شانه‌های فرش، به‌سراغ شمارش گره‌های موجود در عرض فرش می‌روند. برای تشخیص فرش ماشینی خوب می‌توانید به تعداد شانه‌های آن توجه کنید. به‌عنوان مثال، زمانی که گفته می‌شود یک فرش ۱۲۰۰ شانه است، یعنی در هر یک متر هزار گره عرضی وجود دارد. هرچه تعداد شانه بیشتر باشد، نقش و نگارهای روی فرش ریزتر به نظر می‌آیند.

معمولا یک فرش استاندارد باید حداقل ۷۰۰ شانه باشد و تراکم طولی آن به ۲۵۵۰ برسد. افزایش تعداد گره‌ها باعث افزایش قیمت فرش می‌شود. بهترین فرش‌های ماشینی ۱۲۰۰ یا ۱۵۰۰ شانه هستند و تراکم گره‌های طولی آن‌ها بالای ۳۶۰۰ است.

دقت به میزان پرزدهی فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی نو و باکیفیت معمولا در روزهای اولیه استفاده مقداری پرز می‌دهند. اما دقت کنید که میزان پرزدهی فرش باید روندی نزولی را طی کند و پس از چند روز به صفر برسد. اگر فرشی دارید با گذشت زمان زیادی از خرید آن همچنان پرز می‌دهد، مطمئن باشید که به‌سراغ جنس مرغوبی نرفته‌اید.

این مورد بیشتر پس از مرحله خرید فرش آشکار می‌شود. اما شما در هنگام خرید هم می‌توانید دست خود را چند مرتبه روی فرش مورد نظر بکشید و اگر مشاهده کردید که مقدار پرزدهی فرش بالا است، از خرید آن صرف نظر کنید و به‌سراغ گزینه‌های بعدی بروید.

تشخیص فرش ماشینی خوب با مطالعه شناسنامه

پس از بررسی تمام موارد فوق برای تشخیص فرش ماشینی خوب، باید به‌سراغ شناسنامه فرش بروید. فرش‌ ماشینی نیز درست مانند فرش‌های دستبافت یک اثر هنری است و برای بافتن آن‌ها از طرح و برنامه مشخصی استفاده می‌شود. در نتیجه طبیعی است که این فرش‌ها هم دارای شناسنامه باشند.

دقت کنید که فرش‌های ماشینی تمامی تولید‌کنندگان معتبر دارای شناسنامه هستند. وجود شناسنامه  نه تنها خیال شما را از معتبر بودن شرکت تولیدکننده راحت می‌کند، بلکه شما می‌توانید با مطالعه آن با تمام مشخصات فرش انتخابی خود آشنا شوید. این شناسنامه‌ها معمولا در قسمت بالایی پشت فرش درج می‌شوند. به یاد داشته باشید که هرگز نباید به سراغ خرید فرش‌های بدون شناسنامه بروید.

 

تشخیص فرش ماشینی خوب با مطالعه شناسنامه

تشخیص فرش ماشینی خوب با مطالعه شناسنامه

خرید فرش ماشینی دارای گارانتی از فروشندگان معتبر

قطعا یکی از راه‌هایی که زحمت تشخیص فرش ماشینی خوب را از دوش شما برمی‌دارد، رفتن به سراغ فروشندگان معتبر است. بسیاری از این فروشندگان فرش‌های ماشینی را با ارائه گارانتی به فروش می‌رسانند. در نتیجه اگر مشکلی برای فرش شما به وجود بیاید یا این که فرش کیفیت لازم را نداشته باشد، شما می‌توانید به فروشنده یا تولیدکننده مراجعه کنید و آن‌ها موظف هستند که مشکل شما را برطرف کنند.

نکات تکمیلی برای خرید فرش ماشینی خوب

برای بافتن فرش‌های ماشینی با تراکم بالا باید از تکنولوژی روز دنیا استفاده کرد. بعضی از تولیدکنندگان داخلی به جای خرید دستگاه‌های مدرن، دستگاه‌های مخصوص بافت فرش‌های ۵۰۰ شانه را با ایجاد چند تغییر به دستگاهی برای بافت فرش‌های ۷۰۰ شانه تبدیل می‌کنند. درست است که این دستگاه‌ها می‌توانند تراکم عرضی را رعایت کنند، اما در رعایت تراکم طولی به مشکل می‌خورند. این دستگاه‌ها نمی‌توانند تراکم طولی را از ۱۵۰۰ گره بیشتر کنند.

دقت کنید که نباید گول حرف فروشندگانی را بخورید که می‌خواهند فرش‌هایی را تحت عنوان طرح ۱۰۰۰ شانه یا ۷۰۰ شانه به شما بفروشند. این فرش‌های ماشینی در واقع فرش‌های ۵۰۰ شانه‌ای هستند که طرح جدیدتری دارند و کیفیت آن‌ها کمی از فرش‌های ۵۰۰ شانه معمولی بالاتر است.

نکته دیگری که برای تشخیص فرش ماشینی خوب باید به آن توجه کنید، این است که اکریلیک بودن فرش صرفا به معنای کیفیت بالای آن نیست. این الیاف مصنوعی نیز با کیفیت‌های گوناگون و توسط کشورهای مختلف تولید می‌شوند. تولیدکنندگان معتبر معمولا از الیاف اکریلیک ساخت کشور آلمان استفاده می‌کنند که بالاترین کیفیت ممکن را دارد. البته الیاف تولید کشورهای ترکیه و تایوان نیز کاربرد فراوانی دارند.

 

نکات تکمیلی برای خرید فرش ماشینی خوب

نکات تکمیلی برای خرید فرش ماشینی خوب

تشخیص فرش ماشینی خوب در میان انبوهی از گزینه‌ها

با توجه به قیمت بالای فرش‌های دستبافت، امروزه بسیاری از ایرانیان در خانه‌های خود از فرش‌های ماشینی استفاده می‌کنند. اگر قصد خرید فرش ماشینی را داشته باشید و با بازارهای فرش سری بزنید، متوجه تنوع گسترده این فرش‌ها می‌شوید. برای تشخیص فرش ماشینی خوب شما باید به مواردی مانند کیفیت جنس نخ خاب، تعداد شانه‌ها و تراکم طولی، انجام شدن فرایند هیت ستینگ و اطلاعات ثبت‌شده در شناسنامه فرش توجه کنید. البته بهترین راه برای اطمینان حاصل کردن از کیفیت بالای فرش‌های ماشینی مراجعه به فروشگاه‌های معتبری است که فرش‌های دارای گارانتی را به فروش می‌رسانند.

 

شرکت فرش تندیس خاطره کاشان با کادری مجرب از کارشناسان برای راهنمایی بیشتر در خدمت شماست.برای اطلاعات بیشتر با شماره های زیر در ارتباط باشید:

 

راه‌های ارتباطی تندیس خاطره کاشان

راه‌های ارتباطی تندیس خاطره کاشان

 

با ما در ارتباط باشید:

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.