مقالات

فرش دستباف گونه| ۳ دسته‌بندی مهم از این فرش ماشینی

فرش دستبافتگونه ماشینی

فرش دستباف گونه| ۳ دسته‌بندی مهم از این فرش ماشینی

 

فرش دستباف گونه|3 دسته‌بندی مهم از این فرش ماشینی

فرش دستباف گونه|۳ دسته‌بندی مهم از این فرش ماشینی

فرش‌های دستباف گونه؛ از محبوب‌ترین فرش‌های‌ ماشینی

فرش دستباف گونه| ۳ دسته‌بندی مهم از این فرش ماشینی که محبوبیت زیادی پیدا کرده است، در تعداد تراکم و شانه با فرش‌های دیگر تفاوت دارند. کیفیت نخ و بافت این فرش‌ها نیز بسیار بالا است و به‌همین دلیل به فرش‌های دستباف شباهت دارند و و گزینه مناسبی برای کسانی هستند که به دلیل قیمت بالای فرش‌های دستباف امکان خرید آن‌ها را ندارند.

فرش دستباف گونه چیست؟

فرش دستباف گونه یا دستباف‌نما، زیرمجموعه‌ای از انواع فرش‌های ماشینی است که به دلیل شباهت با قالی‌های بافت دستی به این نام خوانده می‌شود. وجه تمایز این فرش با سایر فرش‌ها تفاوت در تراکم و شانه آن‌ است. تراکم به تعداد گره‌های فرش در هر متر طولی گفته می‌شود و شانه هم گره‌های فرش در هر متر عرضی است. فرش‌های دستباف‌گونه نوعی از فرش‌های ماشینی هستند که در ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه و تراکم بالای ۲۰۰۰ تولید می‌شوند. از آن جایی که این فرش‌ها بافت ریز و فشردگی زیادی دارند و به فرش‌های دستبافت شبیه هستند، به این نوع از فرش‌ها فرش دستباف گونه می‌گویند. دلیل ریزبافت بودن فرش‌های دستباف گونه شانه‌های بیشتری است که در ساخت آن به‌کار می‌رود.

بافت متفاوت فرش دستباف‌گونه؛ عامل اصلی تمایز آن با دیگر فرش‌ها

 

تفاوت فرش دستبافتگونه

تفاوت فرش دستبافتگونه

 

 

برای تولید فرش‌های دستباف گونه، بافنده فرش برای این که گره‌هایی در کنار هم ایجاد کند، هر گره را به‌صورت حلقه به دور تار می‌پیچد و آن را با دست خود محکم می‌کند. در صورتی که در فرش‌های ماشینی این گره به‌شکل «U» به دور نخ تار پیچیده می‌شود و از آهار برای محکم کردن آن استفاده می‌کنند. در نتیجه گره‌های فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی محکم‌تر و حلقوی‌تر هستند و در طی زمان و با شست‌وشوی فرش‌ها، آسیبی به آن‌ها نمی‌رسد.

به عبارت دیگر فرش‌های دستباف گونه نخ خاب‌رفتگی بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی معمولی دارند. فرش دستباف گونه شانه و تراکم بالایی دارد و به همین دلیل ریزبافت‌تر از فرش‌های ماشینی است. برای تولید فرش‌های دستباف گونه، الیاف مصنوعی باکیفیت و یا الیاف اکرولیک هیت ست‌شده به کار می‌رود.

فرش‌ دستباف‌گونه؛ فرشی با طرح‌های متفاوت

فرش دستباف گونه علاوه بر طرح‌های کلاسیک و مدرن، از طرح‌های معروف گل قالی‌های دستی نیز در طراحی خود بهره می‌برد. با این حال از جمله مهم‌ترین طرح‌های فرش‌های دستباف گونه می‌توان طرح‌های زیر را نام برد:

 • طرح دستباف تبریز: فرش‌هایی با نخ ابریشمی و با قیمت بسیار بالا
 • طرح دستباف قم: نقشه لچک و ترنج شاه عباسی، طرح محرمات و محرابی و طرح شکارگاهی به همراه زمینه روشن فرش
 • طرح دستباف کرمان: نقوش گل و برگ و درخت با رنگ‌های بسیار متنوع
 • طرح دستباف ترکمن: طرح‌های خشتی و آجری و نقش‌های هندسی و زمینه
 • طرح دستباف کاشان: طرح و نقشه‌گردان و لچک به همراه گل کرم و نیز فرش‌های زمینه لاکی

فرش‌های دستباف گونه چه مزایایی دارند؟

 

مزایای فرش دستبافتگونه

مزایای فرش دستبافتگونه

 

مزایایی که فرش‌های دستباف گونه دارند، آن‌ها را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند. مهم‌ترین مزیت این فرش‌ها، شباهت آن‌ها به فرش‌های دستباف است. با این که فرش‌های دستباف‌گونه با ماشین تولید می‌شوند اما نحوه تولید آن به شیوه تولید فرش‌های دستباف شباهت دارد و نخ خاب این فرش‌ها مانند فرش دستباف از آن جدا نمی‌شود.

از مهم‌ترین مزایای فرش دستباف گونه می‌توان مزایای زیر را نام برد:

 • مقاومت بالای الیاف اکرولیک
 • وزن سبک
 • شست‌وشوی آسان
 • قیمت مناسب
 • شباهت این فرش‌ها به قالی دستی
 • تولید این فرش‌ها در انواع ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه با تراکم بالای ۲۵۰۰
 • دارای طرح‌های متنوع
 • نرمی بافت

مقرون‌به‌صرفه بودن فرش‌های دستباف گونه

قیمت مناسب فرش‌های دست باف گونه، عامل مهمی در استقبال خریداران از آن‌ها است. قیمت نهایی این نوع از فرش‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد. تراکم فرش، ابعاد فرش، برند فرش، اعتبار کمپانی تولیدکننده و … مواردی هستند که قیمت فرش‌های دستباف گونه را تعیین می‌کنند. قیمت این فرش‌ها مانند سایر انواع فرش‌ها در متراژ ۶، ۹ و ۱۲ متغیر است. اما نکته مهم قیمت ارزان این فرش‌ها نسبت به فرش‌های ماشینی با وجود کیفیت بالاتر آن‌ها است.

انواع فرش دستباف گونه بر اساس شانه‌های آن

علاوه بر تنوعی که فرش‌های ماشینی دستباف گونه در نوع طرح‌ها دارند، این فرش‌ها متناسب با تعداد شانه‌های به‌کار رفته در بافتشان هم تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه به بررسی ویژگی‌های فرش‌های دستباف گونه ۷۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه می‌پردازیم.

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه دستباف گونه

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه دستباف گونه به علت ریزبافت بودن و داشتن طرح‌های مشابه با فرش‌های دستباف، بسیار مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است و به همین دلیل این نوع از فرش، یکی از پرفروش‌ترین فرش‌های دستباف‌گونه به‌شمار می‌رود. تنوع رنگی این قالی به ۸ تا ۱۲ رنگ مختلف می‌رسد. فرش دستباف گونه ۷۰۰ شانه در تراکم ۲۵۵۰ تولید می‌شود. همچنین الیاف به‌کار رفته در این نوع فرش، نازک و ظریف است و باعث زیبایی نقشه فرش می‌شود. مهم‌ترین ویژگی بارز فرش‌های ۷۰۰ شانه دستباف گونه، ضد آلرژی بودن آن‌ها است. همچنین در تار و پود این قالی‌ها از پنبه استفاده می‌شود.

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه دستباف گونه

از آن جایی که گره‌های این فرش به‌خاطر فشردگی و انسجام بالا نقش‌های ریزی دارند، این فرش یکی از نفیس‌ترین انواع فرش‌های دستباف گونه است. تراکم فرش‌های ۱۲۰۰ شانه ۳۶۰۰ و ارتفاع نخ خاب این فرش، ۸ میلی‌متر است. از پرفروش‌ترین این فرش‌ها می‌توان به طرح افشان اشاره کرد.

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه دستبافت گونه

حجم بالای گره‌های به‌کار رفته در طول و عرض فرش‌های ۱۵۰۰ شانه دستباف گونه، این فرش‌ها را به فرش‌های ماشینی شبیه کرده است. در بافت این نوع از فرش‌های ماشینی از نخ اکریلیک ست‌شده استفاده شده و تعداد تراکم این فرش‌ها ۴۵۰۰ است.

 

فرش دستباف گونه بر اساس شانه‌های آن

فرش دستباف گونه بر اساس شانه‌های آن

فرش‌های دستباف گونه؛ جایگزینی مناسب برای فرش‌های دستبافت

ویژگی‌هایی که فرش‌های دستباف گونه دارند، این فرش‌های ماشینی را به جایگزینی مناسب برای فرش‌های دستبافت تبدیل می‌کنند. طرح‌های متفاوت، کیفیت بالای تولید، شباهت آن‌ها به فرش‌های دستی و از همه مهم‌تر قیمت مناسب این فرش‌ها عواملی هستند که خرید این فرش را در مقایسه با سایر فرش‌ها در اولویت خریداران قرار می‌دهد. برای آن‌ها که به فرش‌های دستی علاقه دارند ولی توانایی مالی خرید آن را ندارند، فرش‌های دستباف گونه بهترین جایگزین هستند.

 

شرکت فرش تندیس خاطره کاشان با داشتن کادری مجرب از کارشناسان به صورت ۲۴ ساعت در شبانه روز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره‌های زیر در ارتباط باشید:

 

راه‌های ارتباطی تندیس خاطره کاشان

راه‌های ارتباطی تندیس خاطره کاشان

 

با ما در ارتباط باشید:

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “فرش دستباف گونه| ۳ دسته‌بندی مهم از این فرش ماشینی

 1. من سمیرا جلالی هستم و محقق فرش دستباف و ماشینی هستم. خیلی نوشته خوبی بود من واقعا خوشحالم از اینکه با سایت شما اشنا شدم. برای خرید باید چه کنیم؟ امکانش هست توضیح بدید؟

  1. خانم نیکخو گفت:

   سلام.وقتتون بخیر.باعث افتخار ماست که انتخابتون هستیم.
   از طریق شماره زیر میتونید خریدتونو انجام بدید.
   ۰۹۹۰۲۴۲۰۹۱۲ خانم حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.