1 - راهنمای خرید فرش

فرش های گل برجسته چگونه است؟

فرش 700 شانه

فرش های گل برجسته چگونه است؟

فرش های گل برجسته چگونه است ؟ فرش گل برجسته جزو فرش هایی است که طرفداران زیادی داردفرش های گل برجسته از مهمترین دستاوردهای جدید درصنعت فرش هستندکه تعداد کمی از تولیدکنندگان فرش ماشینی این محصول را تولید می کنند یکی از شرکنهایی که تولید فرش های گل برجسته را دارد شرکت فرش تندیس خاطره کاشان است .

 

صنعت فرش ماشینی در ​چند سال اخیر پیشرفت بسیاری داشته است و هر روز تنوعی از طرح و نقشه وارد بازار فرش می شود که فرش های گل برجسته اخرین دستاورد این صنعت است .

 

این نوع از فرش ماشینی با استفاده از نخ های هایبالک هیت ست شده بافته می شود که بسته به شرکت تولید کننده با استفاده از ۲ تا ۳ نخ از این نوع الیاف در بافت فرش ماشینی می توان باعث ایجاد برجستگی در طرح فرش شد . قسمت هایی که از نخ هایبالک استفاده شده فرورفته و قسمت های دیگر برجسته خواهد بود .

این نوع فرش ها کمی نازک تر از فرش های معمول هستند و بسته به تراکم و شانه ۷ تا ۹ میلی متر ضخامت خواهد داشت که البته در قسمت فرورفته در فرش این اعداد به ۴ و ۶ میلی متر تغییر خواهد کرد برخلاف تصور عموم هر چه تراکم و شانه در فرش بالاتر می رود فرش نازک تر البته ظریف تر می شود.

 

 به دلیل اینکه در کشورهای دیگر قطر و ضخامت فرش اهمیتی ندارد صادرات این نوع فرش در خارج از مرزهای کشور نیز رونق فراوانی دارد.

 

طرح هایی که در فرش های گل برجسته استفاده می شود بیشتر سبک سنتی دارد و طرح های شلوغ و فانتزی کمتر در این دسته از فرش بافته می شود .

 

فرش های گل برجسته چگونه است؟

فرش های گل برجسته چگونه است؟

روش تولید فرش گل برجسته

در آغاز کار باید بدانید که، هیچ دستگاه فرش ماشینی در دنیا وجود ندارد که فرش را به صورت برجسته تولید کند همچنین تمام فرشی که توسط دستگاه های تولید فرش ماشینی،تولید می شود صاف ویکدست است ! ولی سوال اینجاست که پس چطور به وفور ودر ابعاد و رنگ ها و شانه های مختلف در بازار فروش فرش، اینگونه فرش ها دیده می شود.

 

در زمان تولیدفرش ودر پروسه ای که شروع می شود تا فرش بافته شده و سپس تکمیل گردد تمام این اتفاقات رخ می دهد.و نکته اصلی اینجاست که در زمان تولید فرش های گل برجسته در اصل از دونوع نخ اکرلیک متفاوت استفاده می گردد که هر کدام با توجه به خاصیت و کاریی خود وظیفه ای را به عهده دارند. 

 

در فرش های گل برجسته در اصل همراه با نخ اکرلیک استاندارد ومعمولی که درتمام فرش های معمولی واستاندارد بکار می رود نوع نخ دیگری به نام نخ اکرلیک هایبالک نیز استفاده می گردد. این نوع نخ که از لحاظ واکنش به دما بسیار حساس می باشد و معمولا در فرش های گل برجسته به عنوان رنگ زمینه نیز به کار می رود، استفاده می شود.

 

در زمان‌تولید فرش ماشینی کلیه فرش های تولید شده خام می باشد و این عملیات معمولا در شرکت های دیگر که جزو صنایع وابسته و خدماتی صنعت فرش محسوب می شوند انجام می گیرد.

 

فرش های گلبرجسته چگونه است؟

نتیجه گیری

همانطور که پیش از این عرض شد در زمان تولید و قبل از عملیات تکمیل فرش که شامل می باشد،رویه فرش مانند دیگر فرش ها صاف ویکدست می باشد. ولی زمانی که فرش در راستای خط تکمیل فرش، از رویه حوضچه های آهار عبور کرده وآهار داده می شود،پشت فرش کاملا خیس می شود.

پس از عبور از قسمت خشک کن که به صورت حرارت غیر مستقیم می باشد ، فرش از رویه غلطک های داغ عبور می کند و نخ های هایبالک به کار رفته در فرش، دقیقا همین جا به حرارت ناشی از خشک کن،واکنش نشان داده و کمی منقبض و جمع می شوند درحالی که نخ های استاندارد ومعمولی که مقاومت بسیار زیادی در برابر حرارت های غیر مستقیم دارند ،به همان حالت اصلی خود باقی می مانند.

جالب است بدانید که دوام و عمر فرشهای استاندارد نسبت به گل برجسته خیلی بیشتر می باشد ولی کسانی که زیبایی ظاهری فرش را بیشتر می پسندند این گونه فرش ها شاید بیشتر مطابق سلیقه آنها باشد که البته هزینه بیشتری نیز می پردازند.

 

 

فرش

, , , , , , , , , , , , , , , ,

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.